Drsné horské oblasti, kterou obývají etničtí Pamírci, hrdí lidé, kteří se živí hlavně pastevectvím a patří mezi nepohostinnější lidi, které znám.
Karavana koní se pomalu prodírá přes horské sedlo a tobě se před očima otevírá výhled na nejrozlehlejší pohoří, jaké jsi kdy viděl. Pamír. Kam až dohlédneš jsou jen ledovci pokryté vrcholky sahající do 6000 m. Pryč je ráno, kdy jsi se pohodlně vezl na zádech koně, teď je potřeba mu ulehčit a vést ho po nejisté suťovité cestě dolů k malým vesničkám ve kterých tě čeká jídlo a pověstný pamírský čaj s mlékem, solí a máslem.
Samotná cesta do Khorogu je dobrodružstvím, které nikdy nezapomeneš. Pověstná Pamir Highway postavená na původní obchodní cestě patřící k odvětví hedvábné stezky umí být strastiplnější než samotný pobyt v horách. Je ale bránou do jihozápadního Pamíru. Drsné horské oblasti, kterou obývají etničtí Pamírci, hrdí lidé, kteří se živí hlavně pastevectvím a patří mezi nepohostinnější lidi, které znám. Právě oni byli vždy oporou mnoha horolezeckých expedic dobývajících sedmitisícové vrcholy Sovětského svazu. I my jsme před dvěma lety měli to štěstí poznat jejich způsob života při výstupu na Pik Patkhor, nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu. Spolu s místním průvodcem podnikneme šestidenní výpravu kolem jezer, přes horská sedla a drobné vesnice v horách. Své věci si povezeme na koních. Místní houževnatá zvířata jsou mnohem menší, než jsme zvyklí, ale unesou i nás! Spát budeme pod stanem, nebo v drobných vesničkách. Bude tě bolet zadek ze sedla, budeš muset zvládnout svého koně a udělat si z něj parťáka, ale zažiješ dobrodružství, o kterém budeš vyprávět ještě svým pravnukům!
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Výprava s sebou nenese výraznější rizika, než běžné treky ve velehorách. Budeme se pohybovat po prochozených stezkách od místních obyvatel a vždy se můžeme spolehnout na pomoc místních, kteří patří mezi nejpohostinnější národy. K dispozici budeme mít také satelitní telefon pro krizovou komunikaci pro případ nehody.
Pro vstup do Tajikistánu je nutný pas s minimální platností 6 měsíců a vízum, které lze vyřídit elektronicky dopředu.
Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu.
Letecky z Prahy/Vídně přes Istanbul do Dushanbe. Cena letenky není v ceně výpravy a pohybuje se okolo 17000 Kč. Na místě se dále budeme dopravovat terénními auty a taxíky.
Celkem 6 nocí strávíme v hostelech, kde bude možné si odpočinout, dát si sprchu a doplnit zásoby. Na treku budeme spát ve stanech, příp. u místních rodin doma.
V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)
Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
1. den: Odlet z Prahy, nebo Vídně do Dushanbe.
2. den: Přílet do Dushanbe, ubytujeme se v hostelu a vyrazíme na prohlídku města. Jak už to u totalitních států bývá, hlavní město je pompézní, plné růžových sadů, vlajek a antických sloupů. Zajdeme se podívat taky na Merkhon - městský trh kde najdeš úplně všechno ale hlavně tisíce barevných misek koření.
3. den: Téměř za úsvitu už budeme stepovat na ohromné parkovišti na kterém se shromažďují terénní auta mířící do Khorogu. Samotná cesta je silným zážitkem. Typické Mitshubishi Pajero pojme 5-8 lidí (děti a zvířata se nepočítají). Když jsme tu byli naposledy, náš řidič se po cestě rozhodl umýt auto pod vodopádem u cesty a zapomněl na batohy na střeše. Celá cesta po Pamir Highway trvá asi 8 hodin a vede po dobrodružné cestě na hranici s Afghanistánem. Naštěstí můžeme několikrát zastavit na občerstvení a protáhnout nohy. Večer spaní v hostelu v Khorogu.
4. den: Hned ráno nás vyzvednou dva jeepy a přejedeme do osady Bachur. Lidé, kteří tu žijí už nejsou etnicky Tádžici, ale Pamířané. Právě od nich si zapůjčíme každý svého koně a v doprovodu místního průvodce vyrazíme na šestidenní trek v horách.
5 - 8. den: Celkem šest dní budeme putovat západním Pamírem na koních. Naše trasa povede údolími i přes horská sedla okolo 4000 m. Přesnou trasu nám určí místní průvodci, cesty se totiž každým rokem trochu mění. Můžeš s ale těšit na ostré kontrasty zelených údolí s kamenitými suťovisky vedoucími do sedel po Rushanským hřbetem. Z vrcholků jsou vidět sedmitisícové pyramidy v Afghanistánu i nižší, ledovci pojkryté vrcholy Tádžického Pamíru. Pamírští koně jsou výrazně menší ve srovnání s tím, co bychom čekali. V náročných úsecích je spíš povedeme, ale jízdy si užijeme také. Společně si na skupinu pronajmeme také 2 koně pouze na náklad, abychom našim ulehčili. Přespávat budeme v údolích ve stanech, nebo ve vesnicích, které mineme. V takových případech určitě využijeme možnosti ochutnat místní jídlo a promluvit si s domorodci.
9. den: Poslední den treku dorazíme zpět do Bachuru. Přespíme ve vesnici a oslavíme návrat s našimi průvodci a jejich rodinami.
10 den: Přejedeme auty zpět do Khorogu a necháme si odpočinkový den na jeho prohlídku. Město bylo jak historicky klíčovým bodem na hedvábné stezce, tak později (a i dnes) východiskem pro řadu horolezeckých expedic. Nese si tak bohatou historii. Je velmi snadné narazit tu na zajímavé lidi z celého světa, které přitahují hory, nebo samotná hedvábná stezka, kterou zdolávají na kolech, v autech, nebo pěšky. Večer si můžeme dopřát Khorog fried Chicken :)
11 den: Cesta po Pamir highway zpět do Dushanbe.
12. den: Rezervní den, který věnujeme prohlídce Dushanbe, nebo některé ze zajímavostí v jeho okolí.
13. den: Odlet zpět do ČR.
14. den: Návrat.