Naším cílem není nic menšího než zdolat všechny tři nejvyšší vrcholy Íránu! Troufneš si?
Írán - země, kde nemají cizince moc v lásce. Především ty ze západu! Pokud si tohle myslíš, nemůžeš být víc vedle. V žádné jiné zemi jsem totiž nezažil od místních lidí větší vstřícnost, pohostinnost, projevy sympatií a zájem o to, odkud přicházím, než právě v Íránu. Byl jsem tím doslova šokován (v dobrém slova smyslu) a chci, abys tenhle "šok" mohl prožít i ty. Je to země plná kontrastů, mnoha národností, jazyků, kulturního bohatství a přitom tady turisty téměř nepotkáš. Aby toho nebylo málo, jsou tu navíc krásné hory a hned 3 nejvyšší budou naším hlavním cílem!
Je třetí nejvyšší hora Íránu. Je o metr vyšší než Mont Blanc, je to vyhaslá sopka, která není příliš složitá ke zdolání. Nahoře tě čeká sopečné jezero, perfektní výhledy a dole po sestupu termální lázně :-)
Je druhá nejvyšší hora Íránu a její severní strana je jednou z íránských nejvyšších skalních stěn. Je natolik obrovská, že se tu dá provozovat big-wallové lezení. My ovšem na vrchol vystoupáme pohodovou jižní cestou.
Vrcholem naší výpravy bude výstup na nejvyšší sopku Asie. Je to nádherná hora a paradoxně ke své výšce nás až na vrchol dovede turistická stezka, která tě prověří sirnými výpary. My se na ni vydáme méně chozenou cestou ze severu.
Ovšem nejen hory budou naším cílem. Byl by hřích nepoznat taky místní kulturu, mešity, arménské kostely a historická města, bazary, muzea i gastro. Zjistíme, jak se vyrábí tradiční ručně tkané koberce, vykouříme nejednu vodní dýmku a pochutnáme si na výborné íránské kuchyni a skvělém čaji. Irán má tisíce podob a chutí, které toužíme poznat.
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto výpravy jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují a jsou ve formě. Musíš zvládnout ujít denně 20 km s převýšením až 1 000 m s dvacetikilovým batohem. Pro účast na této akci už potřebuješ prokázat své zkušenosti.
Ačkoliv má Íránská islámská republika na západě ne vždy pozitivní reklamu, bez přehánění je Írán jednou z nejbezpečnějších zemí na Blízkém východě. Své hranice si dobře hlídá a stejně tak je vnitřně relativně stabilní. Kulturních faux pas se nemusíme bát jednak díky zkušenostem průvodce a jednak díky tomu, že Íránci vždy rádi cizincům všechny prvky své kultury včetně správného chování v mešitách, stolování a vztahů mezi mužem a ženou rádi s úsměvem objasní. Nejsou povinná žádná očkování ani se nemusíme bát místní vody. Co se týče drobné kriminality tak, stejně jako jinde na světě, musíme být obezřetní a hlídat si své zavazadlo především v davu ve větších městech. Objektivně je míra nehodovosti na silnicích vyšší než v ČR. Není možné fotografovat vojenské, státní a jinak potenciálně strategické objekty jako checkpointy, vysoké zdi s ostnatým drátem atd. Není možné používat dron.
Víza je možné vyřídit na ambasádě v Praze. Výprava je koncipována na 15 dní, avšak vízum je možné získat až na 30 dní, to znamená, že pokud budete chtít zůstat v Íránu déle, lze to po domluvě zařídit. O vízum je nutné požádat elektronicky. Instrukce zašleme přibližně 3 měsíce před výpravou. Nesmíme zapomenout zmínit, že je třeba, abyste byli držiteli cestovního pasu s biometrickými údaji, přičemž pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské vstupní/výstupní razítko! Podle zákona ČR lze mít více pasů, čímž se dá řešit problém, pokud jste v minulosti Izrael navštívili.
Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Teheránu. Letenka se dá koupit i za 10 000 Kč, ale pro jistotu počítáme s rezervou, a proto si vyhraď 14 000 Kč. V Íránu se budeme pohybovat skoro výhradně soukromými mikrobusy či taxíky, ale bude i jeden noční přejezd autobusem a v neposlední řadě se párkrát projedeme na korbě náklaďáku.
Větší část nocí strávíme ve stanu pod perským nebem, zbytek v hotelech, pronajatých pokojích atd. Neslibuji žádný luxus, ale o to větší dobrodružství. Stany, karimatky i spacák s sebou!
V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám, ale vždy se po domluvě zastavíme v nějaké restauraci nebo obchodě a doplníme zásoby. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou. Každá oblast Íránu má svoje gastronomická specifika, takže toho vyzkoušíme opravdu hodně. S ohledem na skutečnost, že v Íránu se většina jídel zakládá na masu, vegetariáni to budou mít těžší, ale vždy se něco najde. Na horách se bude hodit jídlo, které si přivezeš z domů, ale vzhledem k tomu, že nebudeme nikdy dlouho mimo civilizaci, můžeš se zásobit i na místě. S sebou budeme mít i vařiče, pro které koupíme na místě plynové bomby.
Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Z ledovcové výbavy nepotřebuješ kromě maček nic, předpokládáme, že na svazích mohou ležet ještě zbytky sněhu. Mačky použijeme jen když bude namrzlý sníh, jinak zůstanou v autě. Doporučujeme trekové hůlky. Budeme potřebovat i stany, spacáky a karimatky. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš u nás na webu.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet večer z Prahy / Vídně do Tabrízu.
Ranní přistání v Tabrízu 6:05 hod. Hned zajdeme na tabrízský Grand Bazar, který je největší krytý market tohoto typu na světě, kde si dáme dobrou snídani a kafe. Tabríz je známý pro své rukodělné výrobky, koberce, šperky a mnoho dalšího. Dokoupíme zásoby a plynové bomby. Krátká prohlídka centra. Po obědě se přesuneme taxíky či soukromou dopravou k termálům pod Sabalan (cca 4 hodiny cesty). Termální prameny Shabil jsou fakt zážitek, jsi téměř ve 3000 m n. m., dáš si dobré jídlo v jednom ze stánků a pak se zajdeš vykoupat do lázní. Spánek v chatičkách nebo ve stanu.
Dopoledne si pospíme, protože po včerejšku budeme určitě unavení. Výšlap do základního tábora (3650 m n. m.). Tady si domluvíme spaní v místních basic pokojíčcích nebo ve vlastních stanech. Odpoledne se půjdeme projít - aklimatizační výstup nalehko do 4000m. Večer probereme trasu na vrchol a hezky se vyspíme.
V 5 hodin ráno vyrazíme na vrchol Sabalanu (4811 m n. m.). Pokud jsi byl nejvýše na Mt. Blancu, tak tady i o 1 metr zvýšíš výškový rekord :) Na vrcholu je i sopečné jezero. Sjezd off-roadem dolů k termálním pramenům a oslava výstupu v horké koupeli (ženy a muži zvláště), kluci mají i saunu☺Je to celé ale trochu bizár. Dle toho, kdy dojdeme buď přespíme zde na loukách nebo se přesuneme do Ardabilu a spánek na hotel. Preferujeme Ardabíl.
Odpočinkový den v Ardabilu, který si určitě zasloužíš. Koukneme do svatyně šejcha Safiho-od-dina Ardabiliho, projdeme si historickém centru města s tradičními domy, bazarem a spoustou místních restaurací, kde se určitě zastavíme a dobře se najíme. Poté přesun nočním busem do Chalusu nebo Teheránu, dle toho co bude k dispozici.
Soukromou dopravou se dostaneme k výchozímu bodu pod horu Alam-Kuh. Finální cesta do Base Campu má 16 km a trvá na těžko 8 hodin. Je zde ale možnost se 12 km svézt jeepem a pak musíš pěšky jen 4 km. Tuto možnost rádi využijeme.
Nocleh – base camp Hesarchal 3750 m n. m. kde rozložíme stany a přespíme.
Brzy ráno výstup na Alam-Kuh (4848 m n.m.), druhou nejvyšší horu Íránu s návratem do základního tábora. Výstup na vrchol má 5 km (↑1100 m). Odpolední pohoda po výstupu. Nocleh v základním táboře. Pokud budeme mít v nohách sílu, můžeme sejít ještě kousek níže.
Dlouhý sestup zpět k cestě a přesun ke Kaspickému moři, kde to zapíchneme na 2 noci v jednom z místních plážových resortů. Pokud se skupina rozhodne, můžeme se v horách zdržet déle a pokusíme se vylézt ještě na jeden vrchol Lashgarak the Great (4256 m n.m.). K moři bychom dojeli až o den později. Jinak koupání a pohoda na pláži. Spánek v hotelu.
Po týdnu v horách, kdy jsme vylezli na dvě skoro pětitisícovky si určitě zasloužíš regeneraci. Celodenní válečka na pláži. Tento den zároveň slouží jako rezervní, pokud bychom se kvůli počasí na jednom z vrcholů zdrželi.
Přejedeme taxíky pod Damávand. Na vrchol vydáme jinou než klasickou cestou přes Polour, my půjdeme ze severu. Technicky je cesta stejně náročná, jen je tam o mnoho méně lidí. Dopravíme se přes město Amol do vesničky Nandal, odkud se vydáme k našemu prvnímu táboru ve výšce 2950 m n.m. Opět využijeme korby náklaďáku, aby nám ulehčil cestu do ne moc záživného kopce. Spánek ve stanu.
Dnes nás čeká 1300 výškových metrů k bivaku Takht-e Fereidun 4200 m n.m. Spánek ve stanu.
Brzy ráno začneme s výstupem na Damávand 5610 m n. m. Půjdeme severní stranou, a proto předpokládám, že na svazích budou ještě zbytky sněhu, což nám trochu zpestří výstup suťoviskem. Damávand je nejvyšší aktivní sopkou celé Asie, a proto nás na vršku přivítají sirné výpary. Pokud půjde vše dle plánu, tak po dosažení vrcholu sejdeme ještě do nižších poloh. Oslava výstupu a spánek ve stanu.
Sestup do vesnice a přejezd do Teheránu. Zasloužený odpočinek a oslava výstupu v místním podniku. Jelikož je v Íránu zakázaný alkohol, můžeme si dát vodní dýmkou a dobrý čaj. Spánek v hotelu.
Teherán, poslední riály utratíme za suvenýry, projdeme si velký teheránský bazar, budeme obdivovat vyšperkovaný Golestánský palác (UNESCO), zajdeme do pokladnice národní banky, kde se budeme kochat dary, které světoví panovníci věnovali íránským králům, a rozloučíme se s Íránem pohledem z televizní věže Milád. Tento den zároveň slouží jako rezervní, kdybychom se kdekoliv v rámci našich výstupů zdrželi. Spánek hotel. Noční či ranní odlet domů do ČR.
Přílet domů do ČR.