Elbrus, vrchol, který má spoustu horolezců ve svém hledáčku, jedná se totiž o nejvyšší horu Evropy!
Elbrus, vrchol, který má spoustu horolezců ve svém hledáčku, jedná se totiž o nejvyšší horu Evropy! Alespoň podle přirozené geografické hranice, kterou je hlavní hřeben Kavkazu. Patří proto taky do seznamu 7 nejvyšších vrcholů planety - Seven summits :). Zároveň je i nejvyšší horou Ruska. Vzhledem k svojí dominanci je často cílem horolezců z mnoha koutů planety. Výstup na něj jsme už absolvovali klasickou cestou z jihu, i náročnou severní cestou. Tento rok zvolíme opět tu severní! Je to hlavně proto, že pro svou technickou nenáročnost volí výstup z jižní strany veliké množství lidí. Abychom se jim vyhnuli, zvolíme cestu severní, která je sice náročnější, ale stále objektivně bezpečná a především méně známá. Možná Ti výstup lépe přiblíží slova Martina, který vedl výpravu v minulých letech:
"V 19-ti to byla to moje první pětitisícovka. Po výstupu na vrchol jsem si připadal, že mi svět leží u nohou, a že se dá všechno dokázat. Těžko doluji z mysli podobný pocit. A to i přesto, že jsem stál na vrcholu sedmi i osmitisícovky. První pořádná hora je prostě jenom jedna. Nyní po devíti letech již takové pocity nemám, ale pevně věřím, že podobné pocity můžu vyvolat aspoň u tebe."
Abychom se namlsali i krásné krajiny okolo, bude výstupu předcházet aklimatizační 5 ti-denní trek. Zavede tě do východních svahů Elbrusu. Společně přejdeme dvě třítisícová sedla, prozkoumáme opuštěné doliny, hluboká údolí, přejdeme ledovec a hlavně vylezeme na 2 vyšší třítisícové vrcholy Čatkara 3888m a Mukal 3899m. Co k tomu říci? Zvu tě na Kavkaz – na nejvyšší horu Evropy!
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto výpravy jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují a jsou ve formě. Musíš zvládnout ujít denně 20 km s převýšením až 1 000 m s dvacetikilovým batohem. Pro účast na této akci už potřebuješ prokázat své zkušenosti.
Horské výstupy s sebou nesou objektivní rizika, která nelze vyloučit. Krom počasí to bude pohyb ve vysokých nadmořských výškách a chůze po ledovci. Žádné skalní lezení nás ovšem nečeká. Veškerá rizika se pokusíme maximální eliminovat jak sledováním předpovědi, dobře vybavenou expediční lékárničkou aj. na ledovci se budeme pohybovat navázan í v lanovém družstvu a součástí výpravy bude také zaškolení do základních technik záchrany. Přesto bude ke zdolání vrcholu nutná jistá samostatnost a dobrá fyzická kondice. Průvodce na akci zajišťuje pouze maximální podporu a logistické zázemí, samotný výstup je na každém z nás. Organizátoři nejsou kompetentní, aby kohokoliv vedli na Elbrus. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterými organizátoři nejsou. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, tak celý výstup jdete sami za sebe!
Pro vstup do Ruska je třeba vízum, tudíž i nutně pas! Průvodce ti aktivně pomůže při získání víza. Kvůli administrativní zátěži je nutné si dát přihlášku minimálně 1 měsíc předem. Lze udělat i expres vízum do týdne, ale je to dražší. Platnost pasu musí být ještě 6 měsíců po vycestování z Ruska. Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.
Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Prahy/ Vídně do města Miněralnyje Vody. Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty a hlavně pěšky.
Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Třikrát budeme spát v hotelu a párkrát v kempu.
Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Já osobně dokoupím dost jídla až v Rusku. Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :-)
Budeme se pohybovat především ve vysokohorském terénu. Nutností je tedy kvalitní oblečení na trek a výstup na skoro šestitisícový vrchol. Podrobné informace k výbavě zdůrazní osobně průvodce. inspirovat se ale můžeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Společný odlet po trase Praha/Vídeň do města Mineralnye Vody. Spaní v hotelu.
Dokoupíme zásoby a plynové kartuše. Vyřízení formalit - registrace OVIR. Přesun soukromou dopravou na začátek aklimatizačního treku do vesnice Verkhniy Baksan. Začátek treku dolinou Syltran. Trek nebude náročný denními dávkami km, bude spíše pozvolný kvůli aklimatizaci. Spánek ve stanu ve výšce cca 2350 m.
Pochod přes sedlo Syltran a přes dolinu Subaši až do sedla Čatkara 3500m. Ze sedla jde krásně vidět celý Elbrus i s ledovcem Dzhikiugankez (Frozen lake). Zakempíme přímo v sedle 3500m.
Ráno vyběhneme na vrchol Čatkara 3888m. Sestup přes ledovec k severnímu Base Campu 3750 m. Tábor se nachází na úpatí ledovce a je na kamenech. Trek je průměrně náročný, budeme mít ale těžké batohy, tak to může jít cítit. Spánek ve stanu. Mapa treku ZDE.
Dopoledne zaškolení do ledovcové techniky a relax v BC. Odpoledne aklimatizační trek na lehko do výšky 4650m a zpět. Okoukneme podloží na stavbu zítřejšího tábora. Případně si vykopeme platformy. Spánek ve stanu.
Kolem oběda výstup do C1 - 4650 - 4750m. Postavení stanů a brzký spánek. V tomto je výstup severní cestou lepší, z jižní strany se vychází z 4100 m. Vrcholový den je tedy o 650 výškových metrů kratší. Spánek ve stanu
Vrcholový den. Výstup na hlavní vrchol Elbrusu 5642 m. V sedle 5350 m se naše trasa napojí na normálku z jihu. V ideálním případě sestup do BC 3750 m. Ti nejlepší mohou dát oba vrcholy, ale z vlastní zkušenosti víme, že to jsou vždycky velké oči, ale nikdy to nevyjde :D
Rezervní den při nepříznivém počasí. Jinak sestoupíme do nádherného údolí Джилы-Су. Koukeneme se na kamenné hřiby, vodopád Sultán a večer si dáme za odměnu ruskou baňu a pivko!
Rezervní den při nepříznivém počasí. Ráno odjezd do Kislovodsku. Popřípadě jiný program. Např cesta do Dagestánu a hlavního města Groznyj či Archyzu.
Přesun do civilizace. Návštěva Pyatigorsku a místních lázní. Nákup suvenýrů a závěrečná party :-)
Odlet domů po stejné trase :-)