Arménie

Termín 17 - 27. 09. 2021
Odjezdodlet z Prahy nebo Vídně 17.9.2021
DestinaceArménie
Číslo akce17
Účastníků10
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťaství! To je Arménie - místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach, místo kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány, země, jejíž jediná čtyřtisícovka čeká na tebe - Aragac, cíl naší výpravy. Tato oblast protkaná kopci arménské vysočiny je jedinečná, ať už pro své táhlé, pusté kopce či kvůli Araratu, biblické hoře, která ční nad Jerevanem jako trn v oku místním obyvatelům, kteří leč Ararat milují, nikdy se na něj nepodívají.  Ukážu ti ale taky kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva :)

Malá ochutnávka

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Děkujeme moc Peteru Majerčákovi za fotky. Pro jeho fotogalerii z Arménie klikni ZDE. Dále děkujeme účastníkům akce z roku 2019

Video z minulé akce

Za video děkujeme Vojtovi Bednářovi (točeno v říjnu).

Náročnost je 2 z 5

Pokud nebudeme brát v potaz Aragac, který je sice čtyřtisícovkou, ale lehkou, je tato výprava relativně nenáročná na Tvoji fyzičku. I výstup na Aragac se dá kdykoliv otočit, protože výstupovka je totožná se sestupovou trasou. Účastník by měl být schopný vylézt nalehko 800 výškových metrů v jeden den.  Autem vyjedeme až do výše 3200m, a tam přespíme u chaty. Pokud by někdo na horu jít nechtěl, může na nás přes den počkat v chatě u jezera. V tom případě nejsou nároky na fyzičku potřeba, jelikož zbytek se budeme pohybovat auty :)

Cíl naší cesty

Cílem je užít si babí léto v Arménii, poznat místní lidi, popovídat s nimi o tom jaký vedou život, projít si zdejší kláštery a dozvědět se něco málo o jejich bohaté historii. Samozřejmě většinu času budeme trávit v horách, kde chceme nejen trekovat, ale taky si večer opéct něco dobrého na ohni a užívat si toho, že budeme úplně sami v nedotčené přírodě. Hlavním cílem výpravy je pokořit nejvyšší horu Arménie - výstup na Aragats je poměrně snadnou záležitostí - jedná se o turistický výstup, kde jedinou překážkou pro zdolání hory může být nadmořská výška - nicméně vzhledem k aklimatiazaci před výstupem to bude v pohodě. Nedílnou součástí výpravy bude i zjištění co všechno zvládné nesmrtelné auto Lada Niva. Viz video

Průvodce

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Doprava

Poletíme společně z Prahy/Varšavy do Jerevanu. Koupi letenek domluvíme společně na stejný termín.  V Jerevanu na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa.

Ubytování

Většinou budeme spát ve stanu, v Jerevanu a po příletu si ale užijeme spaní na hostelu. Nezapomeň s sebou sacák s komfortem okolo 0.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy nebude delší časová perioda strávená mimo civilizaci, není třeba se předem předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality jako jsou Chačapuri, Chinkali, Torma či Šašlik. Ve vesničkách využijeme speciality domácí kuchyně našich hostitelů. Během pobytu v přírodě si budeme moci uvařit na plynových vařičích, ke kterým dokoupíme bomby na místě.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

Do Arménie nejsou třeba víza, ale je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

14 990 Kč Cena
17.9 – 27.9.2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Mapové podklady jak v tištěné tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • DPH
 • Pojištění proti úpadku
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Vstupy 

Co cestou uvidíš?

Den 1: (17.9.):
Odlet odpoledne z Prahy/Vídně

Den 2:
Přílet co Jerevanu– sraz a vyzvednutí aut – přejezd do Jermuku k vodopádům. Nocleh v hostelu nebo v jeskyni :)

Dne 3:
Jeskyně a skalní obydlí v Goris, kam tě přivede 160 metrů dlouhý lanový most ve výšce 63 metrů = parádní zážitek. Potom přejedeme do městečka Tatev k tamnímu klášteru. Potom co projdeme tři klášterní kostely, najdeme nějaké hezké místečko na spaní a přespíme u táboráku.

Den 4: 
Ráno se přesuneme k Arménskému Stonehenge – Karahundj, tady si dáme dobrý oběd, okoštujeme místní víno a odpoledne si projdeme tohle magické místo, kde taky přespíme.

Den 5:
Ráno se přesuneme ke klášteru Noravank, který je památkou UNESCO a po obědě tě čeká ještě jeden UNESCO klášter Geghard. Po cestě se zastavíme u kostela Khor Virab – na úpatí Aratratu – pokud bude dobré počasí je odtud super výhled na Ararat. Odpoledne pak zahájíme výstup na horu Azhdahak (3597 m.n.m) - bude to náš aklimatizační výstup před Aragacem. Nocleh u jezera na vrcholu nebo v sedle pod vrcholem.

Den 6:
Ráno sestup dolů a pak cesta pod Aragac – nejvyšší horu Arménie (4090 m.n.m). Autem vyjedeme k jezeru Kari a restauraci ve výšce 3200 m.n.m. – zde nocleh a příprava na výstup.

Den 7:
Ráno vyrazíme – cílem je dobýt dva ze čtyř vrcholů Aragacu a překonat nadmořskou výšku 4000 m.n.m. Jedná se o pohodový výstup, který zabere pár hodin. Odpoledne návrat, dáme si něco dobrého na oslavu výstupu a přespíme u jezera.

Den 8:
Ráno přejedeme do Diljanského národního parku – prohlídneme si skanzen Sharambeyan a najíme se u jezera Parz a odpoledne vyrazíme na krátký výstup nad jezero Parz – hora Lchasar, která je cca 3 km od jezera nebo vybereme delší trasu na horu Ayriqar– nocleh.

Den 9:
Ráno sejdeme dolů a přesuneme se do Jerevanu - večer návštěva výrobny brandy a koňaku Ararat – koštovačka a veselice :) Nocleh v hostelu.

Den 10:
Jerevan – Parjanovo muzeum, muzeum Arménské genocidy, Park vítězství se sovětskou sochou Matka Arménie a samozřejmě zajdeme na dobrý oběd a večer nás čeká rozlučková party :)

Den 11:
Odlet do ČR.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace