Arménie

Termín 08 - 18. 08. 2021
Odjezdodlet z Vídně 8. 8. 2021
DestinaceArménie,Náhorní Karabach
Číslo akce520
Účastníků11
Cena15 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tvoje první čtyřtisícovka, arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťanství! To je Arménie - místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach. Místo, kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány. Země, jejíž jediná čtyřtisícovka čeká na tebe - Aragac, cíl naší výpravy. Ukážu ti ale taky kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva :) No a když aktuální politická situace dá, navštívíme i Náhorní Karabach, kde byl Expedition Club naposledy před třemi lety.

Malá ochutnávka

Děkujeme moc Peteru Majerčákovi za fotky. Pro jeho fotogalerii z Arménie klikni ZDE. Dále děkujeme účastníkům akce z roku 2019.
Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Video z minulé akce

Za video děkujeme Vojtovi Bednářovi (točeno v říjnu).

Náročnost je 2 z 5 

Pokud nebudeme brát v potaz Aragac, který je sice čtyřtisícovkou, ale lehkou, je tato výprava relativně nenáročná na Tvoji fyzičku. I výstup na Aragac se dá kdykoliv otočit, protože výstupovka je totožná se sestupovou trasou.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Bezpečnost na našich výpravách nebereme na lehkou váhu, a proto bude návštěva Náhorního Karabachu závislá na aktuální bezpečnostní situaci.  Situaci dlouhodobě sledujeme, po drtivou většinu roku je situace stabilní a není problém Náhorní Karabach navštívit. V případě bojůvek s Azery ovšem budeme stát stranou a najdeme si alternativní program. Vzhledem k tomu, že je Arménie velmi bohatá na přírodní i kulturní památky, nebude to problém. Arménie sama o sobě je bezpečnou zemí.

Cíl naší cesty

Cílem je užít si léto v Arménii, poznat místní lidi, popovídat s nimi o tom jaký vedou život, projít si zdejší kláštery a dozvědět se něco málo o jejich bohaté historii. Samozřejmě většinu času budeme trávit v horách, kde chceme nejen trekovat, ale taky si večer opéct něco dobrého na ohni a užívat si toho, že budeme úplně sami v nedotčené přírodě. Hlavním cílem výpravy je navštívit Náhorní Karabach a pokořit nejvyšší horu Arménie - výstup na Aragats je poměrně snadnou záležitostí - jedná se o turistický výstup, kde jedinou překážkou pro zdolání hory může být nadmořská výška - nicméně vzhledem k aklimatiazaci před výstupem to bude v pohodě.

Průvodce

Adam v posledních 2 letech navštěvoval Arménie celkem pravidelně. V roce 2018 zde zavítal v rámci Mongol rally a minulý rok, zde strávil měsíc života. Letošní rok si pro Tebe výpravu okořenil o návštěvu Náhorního Karabachu.

Expe Tým

Zatím bohužel není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Adam nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu nejrůznějších kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Doprava

Poletíme společně z Vídně do Jerevanu. Koupi letenek domluvíme ve FB skupině, kam budeš po přihlášení na akci přidán :) V Jerevanu na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa. V jednom autě bude max 4 lidi = žádné mačkání! Kdo by chtěl řídit 2. popř. 3. vozidlo, nechť napíše v přihlášce. Bude to sranda. Aktuální cena letenky je 5000 Kč

Ubytování

Polovinu nocí budeme spát v hotelu. Druhou půlku budeme spát ve stanu.  Nezapomeň s sebou spacák s komfortem okolo 0.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo ale vozit nemusíš = zastavíme se nakoupit v místních supermarketech a průběžně budeme doplňovat co bude potřeba, stejně tak budeme chodit do místních restaurací a ochutnávat zdejší kuchyni = chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Během pobytu v přírodě si můžeš uvařit na plynovém vařiči, jen pozor - plynovou bombu do letadla neber = koupíme na místě.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

Do Arménie nejsou třeba víza, ale je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců. Do Náhorního Karabachu si na místě zařídíme víza. Upozorňuji, že po návštěvě Náhorního Karabachu se stejným pasem nebudete moci navštívit Azerbajdžán. Rovněž nesmíte mít v pase razítko Azerbajdžánu (není to pravidlo, ale my to budeme chtít dodržet).

Shrnutí

15 990 Kč Cena
8. - 18. 8. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Permity a poplatky spojené s návštěvou Náhorního Karabachu
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Mapové podklady jak v tištěné tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Vstupy (cca 500Kč)

Co cestou uvidíš?

Den 1: Odlet z Vídně - Wizz air – přímý let Jerevan. Přílet do Jerevanu – půjčení offroad = nesmrtelná Lada Niva :)

Potom co vyřídíme formality na letišti, vyrazíme z Jerevanu do Areni, pojedeme se nejprve podívat na klášter Noravank a pak už nás čeká ubytování u moji známé v Areni – centru vinařské oblasti. Po cestě se zastavíme u známého klášteru Khor Virap s krásným výhledem na Ararat. Krátce odpočineme a večer nás čeká koštovačka vína a seznamovací party!

Den 2: Ráno si dáme dobrou snídani a pak vyrazíme do skalního města Goris – projdeš se po lanovém mostě a uvidíš spoustu jeskyní a domečků zabudovaných do svahu, kde kdysi bydleli lidé. Odpoledne přejedeme do Tatevu – tam tě čeká prohlídka asi nejslavnějšího arménského kláštera. Potom co projdeme tři klášterní kostely vyjedeme pod horu Aramazd 3399 m.n.m. Spát budeme ve výšce 2.700 m.n.m. Nocleh ve stanu.

Den 3: Ráno odcházíme na lehko. Jdeme na vrchol Aramazd 3.399 m.n.m. = 7 km (700 m nahoru a 700 m dolů). Návrat k autům a přesun do Tatevu, kde si dáme oběd. Kdo chce, může jet na druhou stranu údolí lanovkou. Odpoledne si dáme koupání v minerálních pramenech pod Tatevem a pak už vyrazíme do Náhorního Karabachu.  

Návštěva Náhorního Karabachu je závislá na aktuální bezpečnostní situaci = na místě nebo krátce před odletem ti dá průvodce vědět, jestli pojedeme do Náhorního Karabachu nebo si uděláme alternativní program.

V Náhorním Karabachu máme v plánu přejet do hlavního města – Stepanakert a tam přespat v hostelu / u místních.

Den 4:  Ráno vyrazíme do jeskyní Azykh, které spolu projdeme. Poté pojedeme podél hranic s Azerbajdžánem, nakoukneme do města duchů Aghdam a potom navštívíme kláštery Gandzasar a Dadivank, kde přespíme. Druhou, alternativní možností, je jet přes hory = přejezd na pomezí Arménie a Náhorního Karabachu – zábavná offroad trasa a spaní ve stanu pod horou Chagatsar. Pokud vyjde počasí tak budeme mít parádní výhledy až na biblický Ararat. 

Den 5: Ráno nahodíme naše offroady Lada Niva a přejedeme přes Sotk pass do nížiny k jezeru Sevan, popř. se pokusíme projet okolo jezera Boyuk Alagol – kde se ti otužilejší mohou okoupat. Sevan je obrovské jezero, kde uvidíš zase trochu jinou Arménii. Poté  pojedeme do oblasti okolo města Dilijan – kde taky přespíme v hostelu / u místních.

Den 6: Ráno vyrazíme na vrchol Yeghjervasar a odpoledne si najdeme hezké místo na stanování po cestě k jezeru Parz. Přespíme ve stanu.

Den 7: Ráno se vrátíme zpět k autům a přesuneme se ke klášteru UNESCO = klášter Geghard, ten společně projdeme, koupíme místní sladký koláč a pak zapneme čtyřkolky, zamkneme diferenciál a vyrazíme opět do drsného horského terénu. Vyjedeme až pod horu Azhdahak (3597 m.n.m), kde přespíme.

Den 8: Ráno spolu vystoupíme na vrchol Azhdahak – je to krátká procházka, protože autem dojedeme kousek pod vrchol. Potom se vrátíme zpět k atutům a pojedeme přes Jerevan, kde doplníme zásoby pod nejvyšší horu Arménie – Aragats. Autem vyjedeme až k jezeru ve výšce 3.200 m a najdeme si hezké místo na stanování. Večer můžeme zajít na tradiční polévku a připravíme se na výstup.

Den 9: Brzy ráno tě čeká výstup na nejvyšší horu Arméni – Aragats. Ten má 4 vrcholy, našim cílem bude západní vrchol s výškou 4.001 m.n.m. – jedná se o turistický výstup, takže pokud by Aragats měl být tvou první čtyřtisícovkou, tak je to ideální hora na to vyzkoušet si takovouto výšku. Po dosažení vrcholu sestoupíme zpět k autům, dáme si chvilku pohodu a pak už sjedeme dolů do Jerevanu. Nocleh v Jerevanu v hostelu.

Den 10: Prohlídka Jerevanu – uvidíš muzea, vyhlídky, zajdeme na dobrý oběd a taky super večeři. Půjdeme se podívat na památník Arménské genocidy – muzeum, které projdeme tě určitě dostane, povyprávíme o Arménské historii a na závěr dne zajdeme i do výrobny Arménského koňaku, abychom mohli okoštovat a třeba si i nějaký koňak koupit domů. Večer nás čeká závěrečná party!

Den 11: Všechno jednou končí a tak zajedeme na letiště vrátit naše offroady a pak už sedneme na letadlo a vyrazíme domů. 

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace