Nepál - Mardi Himal

Termín 08 - 28. 04. 2022
Odjezd08. 04. 2022 odlet z Prahy
DestinaceNepál
Číslo akce643
Účastníků9
Cena35 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Nepál

Po smutných letech  2020-21, kdy nám dveře Nepálu zůstaly zavřeny, doufáme, že se nám to podaří letos na jaře. Nepál, země mnoha nej a pokušení. Nepál je svůj, nedá se definovat podle žádných měřítek. Někoho oslní a jiného srazí na kolena. Země, která je plná vjemů, krásné přírody všech vegetačních stupňů, úžasných lidí a v neposlední řadě... hor!! Pro každého má připraveno něco. To, co ti můžu zaručit, je, že zážitek, který si z Nepálu odneseš, bude jedním z nejsilnějších ve tvém životě!

Tenhle Nepál je jiný než naše minulé výpravy, má od všeho něco. Není zaměřen jen na hory (I když pokud Tě láká zrovna to, věz, že se můžeš přihlásit na Kanchenjunga trek). Na své si přijde milovník hor, čaje, kultury, gastronomie a hlavně milovník místního způsobu života. Jako vždy ho organizujeme ve spolupráci s Kubou Frankem a Travelnative a myslím si, že to bude boží

Co cestou zažiješ?

Mardi Himal Base Camp trek (4500 m) je jeden z nejmladších treků v Nepálu. Vznikl před 7 lety a objevil ho náš kamarád Sudip, který nám zároveň dělá průvodce. Trek se nachází kousek od populárního treku Annapurna Base Camp. To, co je na Mardi Himal unikátní, je nádherná hřebenovka, po které většinu cesty půjdeme, na rozdíl od ostatních treků, které jsou převážně v údolí. Díky tomu si můžeme užívat spektakulární výhledy na pohoří Annapurna a špičatou horu Machapuchra neboli Fishtail, kterou považujeme za jednu z nejhezčích (téměř) sedmitisícovek. Je to nádherný špičatý vrch ve tvaru rybí ploutve. A jelikož budeme mít na treku plnou penzi, nemusíš s sebou tahat těžký batoh!!

Rafting na řece Lower Seti nás čeká po návratu z treku. "Seti" znamená v překladu Bílá řeka a ona opravdu je. Narazíme na několik divokých a dlouhých peřejích, ale budou i pomalejší úseky vhodné na koupání. Rafting nám zabezpečuje kamarád Rishi. Zná úžasné raftaře, kteří pojedou s námi, naučí nás jak pádlovat a budou nám dělat společnost. Spát a jíst budeme na pláži, večer posedíme u ohně a zazpíváme si. Zde můžete mrknout na fotky.

Pomoc místním lidem. Část peněz z akce půjde přímo místním lidem. Rozhodli jsme se dát 10 % z obratu treku nestátní organizaci Himal Foundation. Společně s jejím zakladatelem a naším průvodcem Sudipem se před akcí rozhodneme, jak dané peníze využijeme a přímo na akci za ně nakoupíme a dohlédneme na předání potřebným lidem. Více informací níže.

Čajové plantáže navštívíme po cestě na Mardi Himal. Nachází se v malebné vesničce Lwang, kde strávíme jednu noc u místních obyvatel. Jsou úžasně milí a pohostinní. Popovídáme si s nimi, pojíme u nich v domě na zemi, připijeme si skleničkou roxi a večer si ještě spolu zatančíme. Ve vesnici je malá čajová továrna, kde můžeme rovnou koupit i kvalitnější nepálský čaj.  

Malá ochutnávka fotek

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost

Trek je vhodný i pro méně zdatné turisty, není potřeba žádné horolezecké vybavení. Jde se několik dní, pozvolným tempem, příjemným terénem s dostatkem prostoru pro aklimatizaci. Navíc se jde jako okruh, takže se celou dobu kocháme různorodou přírodou i výhledy. Cílem je Mardi Himal Base Camp ve výšce 4500 m pod nádherným Fishtailem.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce aneb kdo za tím stojí?

Jakub Frank

Asi před čtyřmi lety zpět jsem potkal Kubu. Kluka, který má zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem mu s s jeho cestovatelským projektem Travel Native. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Kubovi se to povedlo. Teď má svůj malý cestovatelský portál. Bere ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chce lidem ukázat nejenom památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chce místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S Kubou jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizuje své výpravy. Proto jsme se spolčili a pořádáme teď některé výpravy společně. No a kvůli Covidu  teď všechny výpravy :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web kubafrank24@gmail.com + 420 723 766 694 Reference
Kromě toho, že Kuba akci organizje, jedůležitý hlavně způsob, jakým své akce realizuje. Dohodli jsme se, že nezlevníme z jeho zásad, a proto:
 • Co nejvíce zapojíme místní lidi. Např. s námi bude místní průvodce Sudip, díky kterému dokážeme snáze nahlédnout pod kulturní pokličku Nepálu. Dále spaní primárně u místních doma.
 • Za služby platíme přímo koncovým lidem, kteří nám danou službu poskytují (to znamená, že peníze nejdou korporacím či zahraničním vlastníkům).
 • Část peněz půjde přímo místním lidem. Rozhodli jsme se dát 10 % z nákladů treku nestátní organizaci Himal Foundation. Společně s jejím zakladatelem a naším průvodcem Sudipem se před akcí rozhodneme, jak dané peníze využijeme a přímo na akci za ně nakoupíme a dohlédneme na předání potřebným lidem.
 • Více o organizaci Himal Foundation a tom, jakým způsobem pomáhá, se dočteš ZDE. Expedition Club je stále garantem akce a slibujeme, že to bude super. 

Doprava

Cestujeme letecky z Prahy/Vídně přímo do Káthmándú. Odtud se budeme dopravovat hromadnou dopravou popř. jeepem. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně expedice.

Ubytovaní

Spát budeme ve stanu na břehu řeky, rodinných i klasických guesthousech a v horských kempech. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase jen dřevěná prkna s hrubou dekou. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře a zatím to všichni bez problémů zvládli. Stačí si vzít jen spacák zhruba do 0°C. Někomu může stačit i malý lehký spacák do 10°C, ale bude nejspíš spát v mikině. Na většině míst nám místní lidé poskytnou hrubé teplé deky. Není potřeba si brát žádný stan, vše nám zabezpečí naši skvělí hostitelé.

Stravování

Během celého treku je zajištěna plná penze! Kuba zná výborné restaurace a místa, kde se najíst.  Po gastronomické stránce je co objevovat! Jíst budeme ve výborných domácích restauracích nebo přímo u rodiny, kde budeme bydlet. Není potřeba tahat z domu žádné konzervy či vařič. Na treku budeme jíst v kempech a chatách, kde se budeme zastavovat jak na jídlo, tak na výbornou zahřívací a sladkou Masalu. Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza, očkování, režim vstupu

Vyřízení víza na letišti je bezproblémové, za poplatek 40 USD. Víza si platí každý účastník sám. Silně doporučuji očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Očkování na žlutou zimnici je dokonce za jistých okolností povinné. Zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

35 990 Kč 

Cena

8. - 28. 4. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Plnou penzi po dobu treku (8 dní)
 • Služby místního průvodce - Sudipa
 • Průvodce Expedition Clubu - Kubu 
 • Veškerou dopravu na místě
 • Permity do potřebných oblastí - Annapurna circuit atd.
 • Rafty, sjezd řeky Lower Seti
 • Příspěvek organizaci Himal Foundation
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo mimo trek
 • Individuální pojištění a případné vstupy
 • Letenku

Co cestou uvidíš

1. den - Odlet z ČR do Káthmándú.

2. -3. den:
Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště do Kathmandu. Ubytujeme se ve Sparkling turtle hostelu. Odpočineme a zvykneme si na jiný čas, mrav i kulturu. Strávíme zde dvě noci. 

4. den:
Celodenní dobrodružství v autobuse. Pojedeme do Pokhary. Budeme projíždět úrodnými nepálskými nížinami i údolími s divokými ledovcovými řekami. Rovněž se zde setkáme se Sudipem, který s námi bude po celou dobu treku.

5. - 6. den:
Pátý a šestý den budou ve znamení odpočinku. Po dlouhé cestě autobusem budeme poznávat Pokharu – druhé největší nepálské město a počáteční místo výprav do hor. Seznámíme se s místními lidmi a novým místem. Auty se necháme dopravit do vesnice Eli, odtud vystoupáme už po svých do základního tábora (cca 3200 m). 

7. den:
Vyrazíme časně ráno autem do počátečního bodu našeho treku. Dojdeme do vesnice Lwang, kde strávíme noc u místních obyvatel. Připraví nám večeři a povypráví o svých tradicích a kultuře.

8. den:
Druhý den treku půjdeme přibližně dvě hodiny do vesnice Ghalel, kde si dáme oběd. Odpoledne budeme pokračovat do vesnice Sidding ve výšce 1900 metrů, kde strávíme druhou noc.

9. den:
Vydáme se do "Low campu". Půjdeme do výšky 2970 metrů nad mořem. Tento úsek nám zabere 4-5 hodin chůze.

10. den: 
Budeme stoupat do „High campu“. Vyjdeme z rododendronového lesa, čímž se nám otevřou výhledy do pohoří Annapurna. Vystoupáme do výšky 3 550 metrů.

11. den:
Pátý den treku budeme po noci aklimatizováni. Čeká nás výstup do základního tábora – cílového místa našeho výšlapu. Ten se nachází ve výšce 4 500 metrů nad mořem, odkud se ještě ten samý den vracíme zpět do „High campu“.

12. - 14. den:
Začínáme sestupovat. Jdeme stejnou cestou, kterou jsme přišli, po hřebenu dolů do „Lower campu“. Další den sestupujeme do Jhinu Dandy, kde jsou horké prameny, které nám po náročném výšlapu udělají zaručeně dobře. Osmý den treku se připojíme na trasu Annapurna Base Camp (ABC) treku. Přicházíme do vesnice Birethanti, odkud jedeme zpět do Pokhary.

15. - 16. den:
Po fyzicky náročném výkonu máme naplánovány tři odpočinkové dny v Pokhaře a jejím okolí. Můžeme si udělat projížďku na kolech, procházku na World peace pagodu, zacvičit yogu na břehu jezera Phewa Tal, skočit bungee jumping, proletět se spadákem. Prostě podniknout, co jen budeme chtít.

17. den:
Brzy ráno se sbalíme a vypravíme z Pokhary do městečka Damauli, kde sedneme do raftu a pustíme se do delšího úseku řeky Lower Seti. Večer a noc strávíme ve stanech na písčité pláži s ohněm a snad i s kytarou.

18. den:
Druhý den na řece dojedeme do našeho cílového místa v soutoku řek Lower Seti a Trishuli. Naobědváme se a nasedneme na autobus zpět do Káthmándú, kde strávíme poslední noc.

19. den:
Máme celý den na návštěvu Káthmándú. Projdeme si posvátná místa a nakoupíme dárky pro naše milé doma :-)

20. den:
Odlétáme domů plní rozličných zážitků a prožitků.

21. den: 
Přílet domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace