Východní Nepál - Kanchenjunga trek

Termín 30. 04. - 23. 05. 2022
Odjezd30.4. Dle odletu Praha/Vídeň
DestinaceNepál
Číslo akce683
Účastníků9
Cena34 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Vydej se s námi za opravdovým dobrodružstvím, které nebude zadarmo. Pojedeme pod střechami světa s cílem dostat se co nejblíže třetí nejvyšší hoře světa - Kanchenjunze (8586 m.n.m.). Na jihu se rozprostírá obrovská, přelidněná, chaotická, zkrátka pravá Indie z té ochutnáme kousek při cestě do východního cípu Nepálu - do oblasti zvané Taplejung. Pojedeme z Kathmandu jeepem přes nepálské nížiny. Po pravé straně budeme mít indickou placku a po levé straně se budou zvedat kopce nepálské vysočiny, za kterými za dobré viditelnosti uvidíme ty zasněžené vrcholky střechy světa.

V překladu znamená Kanchenjunga "pokladnice sněhu", protože její stěny zachytávají monzun a má ze všech osmitisícovek vůbec největší sněhové srážky! Vydáme se do jejího základního tábora. Tento pochod nám zabere minimálně 15 dnů, kdy půjdeme každý den 6-9 hodin. Poneseme si svůj stan, karimatku, spacák, komplet jídlo, zkrátka vše, co budeme v horách potřebovat. Půjdeme na těžko. Objevíme místa, kam turista - bílá žárovka, zavítá opravdu jen občas. Jedeme do regionu, který je nejméně turisticky navštěvovanou částí této krásné země pod střechami světa.

Při zpáteční cestě z treku se zastavíme v malé vesnici Bardu. Odpočineme si spolu s dětmi z místní školy uprostřed čajových plantáží oblasti Ilámu. Užijeme si vynikající čaj z čajové plantáže našeho známého Buddhy. Bydlet budeme u jedné místní rodiny, která nám ukáže ještě trochu více místních specialit. Přes dva kopce směrem na východ se nachází světoznámá čajová oblast Darjeeling. Díky tomu budeme v místě, kde vzniká nejlepší černý čaj na světě.

Při cestě z Kathmandu si užijeme pravé dobrodružství Nepálských silnic. Dobrodružstvím bude už jen délka samotné cesty. Pojedeme kolem 12 hodin v jedné straně. Za odměnu si po návratu z východu v Kathmandu prohlédneme krásné monumenty a nakoupíme koření, čaj, případně i nějaké suvenýry.

Tato výprava je pro zkušenější. Trek, který plánujeme bude minimálně na 15 dní a na zádech si poneseme kompletní vybavení včetně stanů a jídla. Věříme, že budeš mít ještě dlouho na co vzpomínat!

Pomoc místním lidem: V Nepálu spolupracujeme s neziskovou a nestátní organizací Himal Foundation, kde jsme čestnými členy. Společně pracujeme na rozvoji základních environmentálních znalostí mladých lidí i Šerpů na jednotlivých trecích, kam chodíme. Při cestě ke Kanchenjunze máme v plánu podpořit místní zdravotnické středisko v malé vesnici v horách. Plánujeme pro ně nakoupit vybavení (teploměry, tlakoměry, atd.). Také bychom chtěli podpořit školu ve vesnici Bardhu, kam se vydáme ke konci našeho putování.

Malá ochutnávka fotek

Z podobné výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost 4

Tento trek bude náročný. Těžší než Mardi Himal trek, Langtang trek i trek okolo Manaslu. Každý den nás čeká převýšení okolo 1000 výškových metrů s přibližnou dobou pochodu 6-9 hodin. Půjdeme na těžko, bude nám k dispozici pouze místní průvodce Sudip a musíme být dobře připraveni. Veškeré vybavení si poneseme na svých zádech.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jakub Frank

Asi před čtyřmi lety zpět jsem potkal Kubu. Kluka, který má zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem mu s s jeho cestovatelským projektem Travel Native. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Kubovi se to povedlo. Teď má svůj malý cestovatelský portál. Bere ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chce lidem ukázat nejenom památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chce místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S Kubou jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizuje své výpravy. Proto jsme se spolčili a pořádáme teď některé výpravy společně. No a kvůli Covidu  teď všechny výpravy :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web kubafrank24@gmail.com + 420 723 766 694 Reference

Tuhle výpravu organizujeme ve spolupráci s Kubou z Travelnative. S Kubou jsme už v roce 2018 a 2019 zažili Nepál. Dva roky jsme měli pauzu, protože Korona zakročila. Teď se na jaro 2022 vracíme do Nepálu znova. Kromě toho, že Kuba z Travelnative výpravu organizuje, je důležitý hlavně způsob, jakým své akce realizuje. Dohodli jsme se, že nezlevníme z jeho zásad, a proto:
 • Co nejvíce zapojíme místní lidi. Např. s námi bude místní průvodce Sudip, díky kterému dokážeme snáze nahlédnout pod kulturní pokličku Nepálu. Dále spaní primárně u místních doma.
 • Za služby platíme přímo koncovým lidem, kteří nám danou službu poskytují (to znamená, že peníze nejdou korporacím či zahraničním vlastníkům).
 • Část peněz půjde přímo místním lidem. Rozhodli jsme se dát dohromady fond, kde každý ze spolucestovatelů přispěje 110 USD - 2 500 CZK za osobu. Společně se Sudipem a místními lidmi z neziskovkou Himal Foundation se před akcí rozhodneme, jak dané peníze využijeme. Přímo na akci za ně nakoupíme zmíněné vybavení a dohlédneme na předání potřebným lidem. 

Doprava

Cestujeme letecky z Prahy/Vídně do Kathmandu s přestupem v Dubaji, či Doha. Poté následuje jeden vnitrostátní přelet do Bhadrapuru. Odtud se budeme dopravovat hromadnou dopravou, popř. jeepem. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Mezinárodní letenka není v ceně expedice. Vše domluvíme dle podmínek.

Ubytování

Spát budeme zejména ve stanu. V rodinných i klasických guesthousech/malém hotýlku se vyspíme v Kathmandu a vesnici Bhardu. Postele budou někdy jen zem, jindy pohodlnější dřevěná prkna s hrubou dekou a možná i matrace. S určitým diskomfortem je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře, atmosféře i typu naší výpravy. Bude třeba si vzít spacák s komfortem zhruba do -5°C.

Stravování

Když to půjde, budeme se na jídlo zastavovat v místních restauracích. Kuba zná výborná místa, kde se najíst. Během treku ovšem nakupovat jídlo nebude možné, ale budeme procházet okolo Tea housů, kde bychom si skorokaždý den mohli dát oběd, či večeři. Zbytek jídla si potáhneme na zádech. Ideální je nakoupit si v ČR sušenou stravu, např. Adventure menu na oběd a večeři, ovesné kaše na snídani. Hodí se suché plody, ořechy, tyčinky, občas i čínská polévka na svačinu :-) Zásoby můžeme dokoupit i v Kathmandu. Po gastronomické stránce je co objevovat! Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své. Vyzkoušíme ve městech.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Na treku budeme potřebovat stan a spacák. Stan je dobré mít svůj z domu. V případě nutnosti je možné si půjčit až na místě (složitější s domluvou). Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza, očkování, režim vstupu

Nepálská víza se vyřizují online na stránkách: http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visa . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám. Cena víz je 50 USD.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

34 990 Kč 

Cena

30.4. - 23. 5 . 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v Kathmandu a Bardhu
 • Pomoc místní lidem v hodnotě 110 USD (2 500 CZK/osoba) - podpora místní školy, zdravotnického centra, či místa kam vyrazíme (řešíme po domluvě s místními)
 • Služby místního průvodce Sudipa a dalšího místního doprovodného průvodce - půjdou s námi po celou dobu treku
 • Zajištění licencovaného horského průvodce - našeho Kubu
 • Veškerou dopravu na místě 
 • Jednosměrná vnitrostátní letenka - Kathmandu - Bhadrapur
 • Permity do potřebných oblastí - Kanchenjunga atd.
 • Vstup na vybraná turistická místa v Kathmandu
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Mezinárodní letenku a víza do Nepálu (40 USD)
 • Ubytování na treku (stan by měl stát do 300 NPR - 60 CZK/noc) a jídlo
 • Vstupy mimo Kathmandu a Individuální pojištění
 • Případně platba za nosiče (měl by sis být schopen vše nést sám)

Co cestou uvidíš

1. den:

Odpolední, večerní odlet z Prahy/Vídně do Kathmandu. 

2. den: 

Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště do Kathmandu. Ubytujeme se ve Sparkling turtle hostelu. Odpočineme si a další den poletíme směr východ. Strávíme zde jednu noc. 

3. den: 

Vyrážíme na východ. Pro první cestu z Kathmandu do Bhadrapuru použijeme místní aerolinku, zřejmě Buddha air. Z Bhadrapuru pak pojedeme dále jeepem. Cílem je vesnice Taplejung. Pojedeme přes rýžová pole, která se nachází ve výšce 200 m.n.m. Cestou pojedeme přes čajové plantáže oblasti Ilám. Obklopovat nás budou třítisícové vrcholky kopců okolo. Budeme-li mít štěstí uvidíme v dáli první zasněžené vrcholky pohoří Kanchnjungy. V jeepu strávíme přibližně 8 hodin. 

4. - 12. den: 

Vzhůru do chráněné oblasti okolo Kanchenjungy. Čeká nás velkolepý výšlap. Začínáme v Taplejungu následně půjdeme přes Chirwu, Gyablu, Ghunsu do osady Kambechen. Ta se rozkládá ve výšce 4 100 m. Zde se rozhodneme, zda-li budeme pokračovat do severního základního tábora Kanchenjungy (Pangpemy), který se rozkládá ve výšce 5 100 m. 

Během treku budeme procházet územím, kde od nepaměti žijí lidé z kast Rai, Sherpa a Tamang. Uvidíme jak žijí a přežívají v těchto drsných končinách a seznámíme se s jejich kulturou. 

13. - 19. den: 

Vzhůru do sedla a ne jednoho. Vrátíme se do Ghunsy a půjdeme přes sedlo Sele La (4 640 m), dále přes sedlo Margin La (4 650 m) a jízdu přes sedla zakončíme na nejvyšším z nich Sinelapche La (4 700 m). Sestoupíme do Tseramu a dle nálady a chuti půjdeme na ledovec Yalung do výšky 4 750 m. Z Tseramu se vydáme údolím přes Upper Yamphudin zpátky do Taplejungu. 

20.-21. den:

 Z Taplejungu přejedeme opět pře město čaje Ilám do malé vesnice Bhardu. Zde strávíme dva dny u místní rodiny. Odpočineme si po treku, dáme si sprchu, zajdeme za dětmi v místní škole. Podíváme se na to jak se vyrábí čaj z místních plantáží. Čaj si zde u našeho kamaráda Buddhu můžeme koupit. Bude to exkluzivita.

22. den: 

Vyrazíme směr hlavní město Kathmandu. Tentokráte pojedeme jeepem a zažijeme jižní část Nepálu, která se již téměř dá považovat za Indii. Dnešek bude náročný. Čeká nás minimálně 12 hodin v autě.

23. den: 

Poslední den vyrazíme do historické části Kathmandu - Thamelu. Nakoupíme koření a suvenýry. Pokud bude více času stavíme se podívat na opičí chrám Swayambunath.

Večer, vyrazíme na letiště a poletíme domů. 

24. den:

Přílet domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.