Rumunsko - Fagaraš

Termín 24 - 31. 07. 2021
Odjezdz Brna v 21:00
DestinaceRumunsko
Číslo akce697
Účastníků8
Cena8 690,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Fagaraš - dešťové hory. Nejvyšší z velkých Rumunských pohoří. Minulý rok jsme zde zavítali poprvé a moc se nám zde zalíbilo. Ostré a skalnaté vrcholy, zelené šťavnaté pastviny plné stád ovcí a pastevců a hluboké neprostupné pralesy, ze kterých se tyto majestátní kopce zvedají. Čeká nás hřeben plný krásných výhledů, hřeben plný výzev, hřeben plný fyzické námahy, ale taky tolik potřebného duševního odpočinku a relaxu. Fagaraš je sice nejvyšší z rumunských hor, ale že by to snad znamenalo dlážděné chodníky a hotelovou infrastrukturu se říct nedá. A v dnešní době tam nebude určitě ani moc turistů :-) Hory jsou zde, až na pár výjimek kolem jezera Balea Lac liduprázdné a překonání jejich hřebene klade na odvážlivce poměrně vysoké nároky. Znamená to nést si všechny zásoby min. na 5 dní na zádech (v případě kratší varianty), mnohdy v poměrně exponovaném terénu a nepřízni počasí. Místní hory jsou prostě nádherné, divoké a drsné. Přesně to co hledáme, tak vzhůru za dobrodružstvím! 

Malá ochutnávka

Náročnost 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika. Na hřebeni hor se můžeme potkat s pasteveckými psy, kteří však pro skupinku 9-ti dospělých lidí nepředstavují větší riziko. Navíc bačové jsou vždy někde poblíž. V místních horách žijí také medvědi, ale ti představují snad ještě menší riziko než psi, jsou to plachá zvířata, která se kontaktu se skupinkou lidí vždy raději vyhnou. Stačí dodržovat základní pravidla pobytu v přírodě. 

Průvodce

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Přejezd: Brno - Slovensko - Maďarsko - Rumunsko - Sibiu - Breaza (cca 10h jízdy)

Ubytovaní

Spát budeme většinu nocí ve stanu, nebo v horském turistickém přístřešku. Dvě noci přespíme na horských chatách s obsluhou
Stany, spacáky a karimatky tedy s sebou!

Stravování

Jídlo řešíš sám za sebe. Vařit si budeme v přírodě na plynových vařičích, a když bude příležitost, využijeme místních restaurací a pohostinství. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. I tak bys měl mít jídlo na 5 dní v horách. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v supermarketu. Průvodce ti před odjezdem zašle seznam jídla k inspiraci. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat většinu času v horách. Vezměte si proto s sebou převážně oblečení na hory a pohodlné oblečení na cestování a jednodenní návštěvu města Sibiu. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Režim vstupu

Do Rumunska se dá dostat dostat s PCR testem

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 8 690 Kč Cena
24. - 31.7. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě: Horská chata Cabana Podragu a Negoiu a případné poplatky za spaní ve stanu.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den:
Sraz v Klubovně a noční přejezd do Rumunského města Sibiu.

2. den:
Ráno si dáme snídani v Sibiu a trochu odpočinku ztuhlým tělům po dlouhé cestě. Pak se přesuneme do vesnice Breaza odkud vyrazíme na 10km dlouhou cestu do kopce k prvnímu nocležišti - Cabana Urela (cca 1000m převýšení). Spaní ve stanu vedle opuštěné chaty.

3. den:
Tento den nás čeká ještě hodně stoupání - musíme nastoupit na hřeben, který potom po celé své délce neklesá pod 2000 m. Vylezeme do sedla mezi vrcholy Mosu a Somnului a dál půjdeme hřebenem přes vrcholy - Urela - Mogos - Cheia Bandei - Coltu Balaceni - do sedla pod vrcholem Slanina. Spaní ve stanu nebo turistickém přístřešku.

4. den:
Pokračování trasy po hřebeni. Čekají nás vrcholy - Slanina - Galasecu Mic - Galasecu Mare - Hartopul ursului - Vistea Mare - také nejvyšší hora Rumunska Moldoveanu (2 544 m) - Ucisoara - Ucea Mare - Corabia - Podu Giurgiurului - a sestup k jezeru Lacul Podrugu. Zde se nachází Cabana Podrugu jejíž zázemí využijeme. Spaní v chatě (možnost večeře).

5. den:
Z Cabana Podragu vystoupáme opět na hřeben do sedla Podragu a čeká nás jezero lacul Giurgiului, vrcholy - Mircii - Arpasul mare - Paru de Fier - hřeben Trei pasi de moarte - a sestup k Lacul Capra (podle mnohých nejkrásnější jezero v Rumunsku). Dále půjdeme po hřebeni a dojdeme  přes vrchol Paltinu až do bivaku Călțun, kde přespíme u jezera.

6. den:
Dnes nás čeká 2. nejvyšší hora Rumunska, Negoiu 2525m. Výstup na ni je technicky nejnáročnější pasáž celého Fagaraše a je jištěný řetězy. Poté překročíme vrchol Serbota a Vf. Puha a na večer dojdeme na chatu Negoiu, kde si dáme zasloužené pivko. 

7. den:
Ráno si pospíme a naposledy si užijeme výhledy z hlavního hřebene. Dnes nás čeká 15-ti km sestup z hor do vesničky Porumbacu de Sus. Mezitím co průvodce dostopuje pro auto, můžete si dát jídlo v místní restauraci. Noc ve stanu u řeky.

8. den:
Přejezd do města Sibiu nebo Alba Lulia, obě města patří k nejvýznamnějším středověkým památkám Sedmihradska. Krátká prohlídka, oběd a přejezd zpět do ČR. Příjezd v nočních hodinách. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace