Skandinávie na kánoích

Termín 29. 06. - 12. 07. 2022
Odjezd29. 6. v ranních hodinách z Brna (možnost vyzvednutí v Praze)
DestinaceNorsko
Číslo akce739
Účastníků8
Cena17 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Každý má své zamilované místo a jedním z nich se pro nás stala Femundsmarka, náhorní plošina ze stolových hor tyčícími se nad rozlehlým jezerem ve východním Norsku. Právě sem Tě chceme vzít, abys poznal zemi, která je nepolíbená turisty a zachovávají se v ní staré zvyky Sámů. Poznat její divokou stránku pod stolovými horami Store-Svuku a Elgahogny lze nejlépe z kánoe na jezeře Femunden. Ty si vypůjčíme v městečku Elgå a během 4 dní s nimi proplujeme až k ústí řeky Roa a dál do srdce Femundsmarky. Podle počasí a nálady vyrazíme od lodí do lesnaté krajiny, nebo na vrcholky kopců tvarovaných ledovci. V těchto místech díky odlehlosti od nejznámějších národních parků Skandinávie, těžko někoho potkáš. Pokud je najdeme, budeme přespávat i v gammách, malých chatičkách budovaných místními rybáři. Taky podnikneme třídenní trek v národním parku Dovrefjell přes ledovcem vyhloubené kaňony, až po vršky dvoutisícových hor, které se i v létě někdy zakryjí sněhem. S trochou štěstí potkáme pižmoně, který byl právě sem vysazen z Grónska po vyhubení v Evropě. Poslední zastávkou bude pohoří Jotunheimen a nejvyšší hora Norska Galdhøpiggen 2469 m. n. m. Toto místo sice nepatří mezi ty nejméně navštěvované části Norska, ale pojedeme pouze 50km  kolem a byl by hřích nevylézt si na tuto ledovcovou horu! Společně navštívíme Røros, měděné srdce Norska a neunikne nám ani Lillehammer. Cílem naší výpravy je poznat Norsko hlavně tak, jak ho neznají turisté ženoucí se za nejznámějšími jmény, ale jako parta kamarádů, kteří ví, že příběh a dobrodružství se často schovává jinde, tam kde ho většina lidí nehledá.

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Eva Mariánková

Evču máme v našem týmu zatím krátce, ale sama toho už zvládla zažít spoustu. Nejsou jí cízí dlouhé přechody hor, prašan vířící pod lyžemi, nebo lano, cepíny a exponovaný terén zimního lezení. Našel bys ji s úsměvem usazenou v seakajaku, i u ohně s přáteli. Je prostě stejným tulákem a dobrodruhem, jako jsme my. Kus svého života prožila s nohama otočenýma vzhůru nohama v Austrálii, procestovala s palcem nahoře Evropu a marshrutkou zbytek světa. 

eva.mariankova@email.cz +420 606 036 711 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Celou cestu zvládneme v dodávce, která nám bude mezi jednotlivými etapami zaručovat zázemí. V Norsku ji bude řídit jenom průvodce, ale cestou tam a zpět budeme rádi, když se bude moci prostřídat s nejzkušenějším řidičem z Vašich řad. Po domluvě lze výpravu zakončit už v Oslu, odkud se zpátky do ČR přesuneš letecky. Můžeš si nechat si větší věci v autě a vyzvednout si je u nás v kanclu a ušetřit tak za příplatek za zavazadlo.

Ubytování

Na trecích nám  poslouží stany a spacáky. V Norsku je totiž možné stanovat všude mimo soukromé pozemky a kouzelných zákoutí tu není málo :) Jednou využijeme nádherného ubytování na nám už známé sobí farmě Valdalen gard v roubené chaloupce s krbem a před cestou domů se ubytujeme v kempu s plným zázemím.

Stravování

Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob, které si přivezeme z domu, ale po cestě není problém doplnit jídlo v místních obchodech. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto do místních restaurací moc nechodíme a vaříme si sami. Vařič a plynovou bombu s sebou. Nic nám ale nebrání po domluvě se zastavit v nějaké restauraci a dopřát si místní speciality.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu

Ve Femundsmarce si zapůjčíme kánoe a kompletní vodácké vybavení na výpravu do Femundsmarky. Není potřeba být zkušeným vodákem - pojedeme po jezeře podíl břehu, nicméně můžeš přizpůsobit výbavu jízdě na lodi a přibalit aspoň sandály do vody :) 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

17 990 Kč Cena
29. 6. - 12. 7. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky, parkingy + všechny náklady s tím spojené
 • Noční přejezd trajektem Rostock - Trelleborg a zpět
 • Zapůjčení kánoí, pádel a vest na 3 dny na jezeře Femunden
 • 1x ubytování na sobí farmě Valdalen gård.
 • 1x ubytování v kempu před cestou zpět.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo a případné vstupy
 • Individuální pojištění
 • Případnou zpáteční letenku

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se ráno v Brně a vyrazíme na dlouhou cestu do Rostocku. Po domluvě můžeme nabrat lidi v Praze, nebo jinde po cestě. Odpoledne se nalodíme na trajekt do švédského Trelleborgu a oddychneme si od auta přes noc šestihodinovou plavbou.

2. den: Ujedeme první metry autem ve Skandinávii. Čeká nás ještě kus cesty až k jezeru Femundem, kam dorazíme v odpoledních hodinách. Postavíme stany na břehu jezera, rozděláme si oheň a pořádně se protáhneme po dlouhém přejezdu. 

3 - 5. den: Vypůjčíme si kánoe, nalodíme se v Elga a vyrazíme na sever směrem k ústí řeky Roa. Podle počasí, větru a nálady můžeme proplout řekou Roa až do nitra Femunsmarky, ale spíš se posuneme o kus na sever, odkud vyrazíme na jednu noc s batohy zdolat vrcholek Store-Svuku nabo Elgahogny, než se zase vrátíme ke kánoím. Ve Femundsmarce vedou značené cesty, ale terén je tak otevřený, že si můžeme zvolit i svou vlastní cestu. Femundsmarka je i přes svou jižní polohu jedním z nejchladnějších míst skandinávie a v zimě tu snadno zažiješ i čtyřicetistupňové mrazy. V létě nám to nehrozí, ale pro svou odlehlost si krajina zachovává nezaměnitelný charakter. Žije tu také nejjižnější komunita Sámů, jejichž sobi se přes léto volně procházejí krajinou. Často je po ránu najdeš zvědavě nakukovat i do stanu :) Trek ukončíme zpátky u auta. Přesuneme se do osady Valdalen Gard, kde se ubytujeme v pohodlné chatičce a možná si i dopřejeme nějakou místní pochoutku, je to totiž přímo na sobí farmě!

6. den: Dopoledne přejedeme do městečka Røros, jednoho ze dvou nejznámějších norských důlních měst. Po celá staletí se zde těžila měď. Jeho staré dřevěné centrum je v UNESCU, a co by to bylo za návštevu, kdybychom nesestoupili pod zem a nepodívali se do dolů = návštěva hornického muzea. Poté přejedeme do NP Dovrefjell. Necháme auto na parkovišti a ujdeme první kilometry směrem k horám, než postavíme stany.

7 - 9. den: Vyrazíme na třídenní trek Dovrefjellem. Dovrefjell je nižším a méně známým bratříčkem Jotunheimenu. Jeho hory dosahují ke dvěma tisícům a i v létě můžou být zakryté sněhem. Je to jediné místo v Norsku kde můžeš potkat stáda pižmoňů. Projdeme úzké kaňony cestami, které vyšlapávají jenom ovce a vylezeme na nejvyšší horu Snohettu. Spát budeme ve stanech, nebo kamenných přístřešcích, které občas potkáme. 

10. - 11. den: Posuneme se jižněji do nejstaršího norského NP Rondane a podnikneme krátký dvoudenní trek, při kterém vystoupíme na 2 vrcholy. Prvně na vrchol Veslesmeden a poté na vrchol Høgronden. O NP Rondane se říká, že je nejkrásnějším parkem v Norsku. Rozhodně tu najdeme zase něco nového, vyšší, strmé hory s nádhernými kontrasty barev. Večer přespíme ve stanu na břehu jezera Tesse.

12. den: Přejedeme do pohoří Jotunheimen. Výstup na Galdhøpiggen (2469 m n. m.), nejvyšší vrchol Norska a celé Skandinávie. Jedná se již o dost navštěvovanou část Norska, ale byl by hřích zde nevylézt, když je vrchol jen 50 km od naší trasy.  Polezeme od chaty Spiterstulen. Je to cesta, na které nepotřebujeme ledovcovou výbavu. Výstup nám zabere celý den a odmění nás krásnými výhledy. Široko daleko nebude vyšší hora. Víš, že nejbližší vyšší horou než Galdhøpiggenu, je až Kriváň na Slovensku? Opravdu! Spánek v kempu s plným zázemím. Poslední společný večer strávený v klidu. Uděláme si oheň, otevřeme víno a pobavíme se proč náš to vlastně do těch hor tak táhne.

13. den: Ráno se vydáme na cestu domů. Hned dopoledne si zpestříme cestu návštěvou Lillehameru. Prohlédneme si jak krásné městečko, tak slavné skokanské můstky ze zimních olympijských her. Odpoledne zastavíme v Oslu a kdo chce, může odtud letět domů. Čas, který ušetříš, můžeš využít na prohlídku města. V noci nasedneme na trajekt, který nás převeze do Německa.

14. den: Ranní příjezd do Rostocku a odpolední příjezd do ČR. Předpokládaný příjezd do Prahy v 16:00 hod do Brna v 18:00 hod.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace