Seakayaky na Ålandech - 2 místa

Termín 10 - 18. 06. 2022
OdjezdZ Brna v 7:00 hod.
DestinaceFinsko
Číslo akce763
Účastníků7
Cena17 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Stovky rozdrobených ostrůvků. Místy jen těžko uvěřit, že nejsi na pevnině. Přesto tenhle kus baltského moře stojí opravdu za to. Málokde jsou západy slunce takové jako tady, když se mizící slunce opírá do všudypřítomného červeného kamene. Na Ålandech si užiješ absolutní svobodu. Veškerou výbavu a jídlo na 5 dní na moři zabalíš do kajaku a povezeš se na vlnách kam se nám bude chtít. Seakayak má přes pět metrů a uveze vše co budeme potřebovat, možná i něco navíc. Možná jen kolíky nechej doma. Spát se sice dá kdekoliv, ale velmi často musíš najít ten nejplacatější kus skály široko daleko a stan přivázat ke kamenům. Každý den nás čeká spousta možností, kam namíříme špičku lodě. Zavane nás vítr k majáku? Labyrintu? Hradu Kastelholmen? Muzeu telegrafu? Část programu známe, část svěříme přírodě a počasí, které nám nachystá. Jistotou je, že zabloudit do nehezkých míst je tu téměř nemožné.

Pokud stále nejsi v obraze, pod seakayakem si představ asi pětimetrovou loď, ve které sedíš sám. Je uzpůsobený pro plavbu na moři, umožní ti lépe odolávat vlnám příboje a i přes jeho velikost je krásně ovladatelný. Do jeho útrob zabalíš všechno vybavení, které potřebuješ, a celé dny tak můžeš strávit na vodě. Větší skupina lidí na seakayacích je v pohybu po moři samostatná - může si navzájem pomoci i když se někdo zvrhne. Ideální je se naučit základům techniky pádlování na některé z jednodušších akcích, třeba v německém Spreewaldu, nebo na rakouských jezerech.

Malá ochutnávka

Náročnost 4

Výprava je určena pokročilým kajakářům. Ideální je mít za sebou některou z jednodušších akcí na moři, nebo jezerech ať máš jistou techniku pádlování a nerozhodí tě nějaká ta vlna Baltu. Fyzička se také hodí, za pěkného počasí toho hodně upádlujeme ať toho hodně vidíme :) Pokud jsi pádlování na mořském kajaku nikdy nezkusil, můžeš sledovat na facebooku naši kajakovou skupinku, kde se dozvíš kdy a kde pádlujeme. Už během dubna budeme zahajovat pravidelné pádlování na brněnské přehradě. 

Bezpečnost

Stejně jako hory je i moře nevyzpytatelné. Výprava je koncipována i pro začínající kajakáře, a proto je u jejího plánování kladen veliký důraz na bezpečnost. I z tohoto důvodu je omezen počet účastníků. Budeme se pohybovat na moři v dohledové vzdálenosti od pevniny, navíc s veškerým vybavením, které je k takové plavbě potřeba. Průvodkyní na výpravě je Cupi, která má všechny potřebné kvalifikace a za sebou řadu zkušeností od teplých moří po severské fjordy.

Průvodce

Cupi je zkušenou instruktorkou a má za sebou nejednu dlouhou výpravu od moří skandinávských až po Středozemní. Maximální počet účastníků na jednoho instruktora na výpravě je 7! 

Tereza Cupáková

Vodačka, pohodářka, bojovnice proti silám chaosu a strážkyně pořádku 

Cupi jsem poprvé viděl jako vedoucí v turistickém oddíle, ale znám ji jako vodačku tělem i duší. Už řadu let podniká výpravy na seakajacích v mnoha státech. Teplé proudy středozemního moře zná jako své boty a pádlovala i na dalekém severu od Lofot po švédské Alandy. Dali jsme si spolu za cíl dovést výpravu Expeditionu na Faery a tyto zapomenuté ostrovy na kajacích obeplout. To je ale vyšší dívčí, proto si pro nás připravuje řadu jednodušších výprav, na kterých si pro to naverbuje svoji budoucí posádku :). Mimo to, že je skvělá průvodkyně, je taky naše administrativní eso v rukávu, které na čas nahradilo Kiku v našem kanclu. 

 • Cupi je držitelem licence Instruktor vodní turistiky
terez.cupakova@gmail.com 723 800 613 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Seakayaky si povezeme na vozíku s sebou. 

Ubytování

Spát budeme ve stanech nebo pod širákem na ostrovech. Dvě noci strávíme v kempu v Marianheimu.

Stravování

Každý se stará sám o sebe (nebo dle domluvy z kondičních projížděk po menších skupinkách). V lodi je dostatek místa pro běžnou „expediční“ stravu i něco navíc. Pitnou vodu s sebou vozíme v 5 litrových pet lahvích. Na ostrovech bude možné doplnit čerstvou vodu ale jinak jsou tu k dispozici leda tak borůvky :)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy ti zašle průvodce po potvrzení přihlášky. Počítej se základní outdoorovou výbavou, oblečením, stanem a vařičem. Na kajak se hodí mít nepromokavou bundu a boty do vody. S sebou si veškeré věci povezeme v nepromokavých pytlích uvnitř kajaků. Zapůjčení kajaku, vesty a lodních pytlů není v ceně výpravy, zařídíme ho ale za lepší cenu společně přes průvodce. Pokud máš část výbavy vlastní, není to problém.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 17 990 Kč Cena
10. - 18. 6. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Přepravu trajektem do Švédska a na Ålandy
 • Pronájem vozíku na kajaky a dálničních poplatků s tím spojených
 • Menší skupina max. 7 lidí pro větší bezpečnost na moři
 • 2x ubytování v kempu v Mariehamnu
 • Zajištění licencovaného průvodce včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Námořní mapu oblasti
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Zapůjčení vodácké výbavy (seakayak, pádlo, vesta, vodácká bunda, lodní pytle - cca 2100 Kč)
 • Zpáteční letenku ze Stockholmu
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Ranní odjezd z Brna do Rostocku, kde se nalodíme na trajekt a zamíříme ke švédským břehům. Na trajektu taky vydechneme od auta a protáhneme si nohy na palubě.

2. den: Přejezd Švédskem na trajekt na Ålandy a ubytování v kempu v Mariehamnu. V hlavním městě je spousta hospůdek a restaurací. A taky lodní muzeum, které podle časových možností během pobytu navštívíme.

3. - 7.den: Podle toho jak nám vítr dovolí se budeme toulat mezi ostrůvky. Pokusíme se zčásti obeplout největší ostrov Fasta Åland. Budeme proplouvat mezi stovkou drobných ostrůvků směrem na východ - Lemland a Lumparland. Každý den napádlujeme hezkou porci kilometrů po moři k jiné pláži, dalšímu ostrovu a dalšímu kýčovitému výhledu od ohýnku. Krajina ostrůvku je zcela odlišná od pohodových písečných pláží Jadranu, kam jezdíme na začátečnické výpravy. Ploché, příbojem vyhlazené skály mířící do moře budou našimi nástupními místy a skandinávská krajina přírody zanechá zcela jiný dojem. Labyrint ostrovů je často tak hustý, že bez dobré GPS je snadné se v něm ztratit a dokonce přestat věřit, že jsi ještě na moři. Projedeme tam, kde nám bude nejméně bránit vítr a vlny a navečer si vždy najdeme místo s parádním výhledem k usínání. Zkrátka uděláme si takový program, abychom si naplnily každý den do syta. Zároveň ho přizpůsobíme počasí a silám skupinky.

8. den: Prohlídka hradu/lodního muzea a odpočinek v hlavním městě Mariehamnu před cestou domů. Spaní v kempu.

9. den: Odjezd prvním raním trajektem do Stockholmu, odlet domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.