Lofoty - Na sever od slunce - PLNO

Termín 15 - 28. 07. 2022
Odjezd15.7. letecky z ČR
DestinaceNorsko,Skandinávie
Číslo akce795
Účastníků8
Cena21 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Strmé zelené hory, modré moře, průzračné fjordy a klidná pestrobarevná městečka - Lofoty. Vylezeš se mnou zdejší zubaté hory, protáhnu tě rybářskými osadami a na konci dne se budeš moct kochat půlnočním sluncem, zrcadlícím se na mořské hladině - no prostě romantika :-) Zavedu tě na nádherné pláže s bílým pískem a pokud na to máš, tak si v Severním moři i zaplaveme - takže začni doma trénovat pod studenou sprchou! Lofoty jsou drsná krajina a patří k ní taky drsní Vikingové - určitě projdeme některé z jejich osad. Až se ti zprotiví vůně tresek a spaní na plážích Lofot, vydáme se po proslulé Cestě krále Olafa zdolat nejvyšší horu Finska – Halti. A protože budeme na severu a chceme jít vždy nejdál, co to jde, vyrazíme spolu podmořským tunelem na nejsevernější bod Evropy - Nordkapp! Trek na samotný konec Evropy, ledový bar, studený vítr ve vlasech a v dálce jen Arktida...

Výpravu na nejsevernější výspu Evropy ti navíc zpříjemníme úpravou cesty - jednu polovinu zvládneme letecky. Ušetříme tak nejen svoje zadky od sezení v autě, ale taky drahocenný čas, který můžeme věnovat poznávání Norska. V Bodo tě totiž bude čekat průvodce s naší dodávkou.

Malá ochutnávka

Video ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Eva Mariánková

Evču máme v našem týmu zatím krátce, ale sama toho už zvládla zažít spoustu. Nejsou jí cízí dlouhé přechody hor, prašan vířící pod lyžemi, nebo lano, cepíny a exponovaný terén zimního lezení. Našel bys ji s úsměvem usazenou v seakajaku, i u ohně s přáteli. Je prostě stejným tulákem a dobrodruhem, jako jsme my. Kus svého života prožila s nohama otočenýma vzhůru nohama na Novém Zélandu, procestovala s palcem nahoře Evropu a marshrutkou zbytek světa. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
 • Licencovaný instruktor lyžování a snowboardingu MŠMT


eva.mariankova@email.cz +420 606 036 711 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí.

Na Lofoty, respektive do Bodo, letíme. Tam nás bude čekat naše expediční dodávka, kterou projedeme Lofoty a pak taky cestu na Nordkapp a zpátky do ČR. Chceme šetřit tvůj zadek, abys nemusel jezdit autem tam i zpět. Proto jednu cestu poletíš letadlem a jednu si dáš v autě - tím ušetříme především čas, protože celé Norsko je boží a byla by škoda ho nevidět :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Po domluvě je možné zvládnou i zpáteční cestu letecky, vysadíme tě v Trondehimu, nebo v Oslu po cestě. 

Ubytování

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech, většinou ve volné přírodě, ale pár nocí i v kempech se sociálním zařízením. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

Cestou budeme po společné domluvě zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto moc do místních restaurací nechodíme a vaříme si sami = vařič a kuchařku s sebou :-) Jídlo řešíš sám za sebe - z domu si nějaké zásoby vezmi, ale rozumně, abychom to zvládli naložit do auta.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

21 490 Kč Cena
15. 7. - 28. 7. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Poplatky za kempy (min. 5x spaní v kempu se zázemím)
 • Trajekt: Moskens - Bodo
 • Noční trajekt se spaním v kajutě: Oslo - Frederikshaven
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu.
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku do Bodo

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy / Vídně, přílet do Bodo. Naložíme se do naší expediční dodávky a tradá za dobrodružstvím :-) Zajedeme nakoupit plynové bomby na vaření a zásoby a vyrazíme na sever. Dlouhou cestu si rozdělíme na dva dny. Uděláme si zastávky v Mo i Raně u fjordů, nebo u brány k polárnímu kruhu. První noc přespíme u auta u některého z mnoha jezer po cestě pod vrchol Halti - nejvyšší hory Finska (1324 m) , kterou budeme slézat z norské strany.

2. den: Dokončíme douhý přejezd za polární kruh. Norské cesty jsou drobné a klikaté a je na nich povoleno jezdit jen osumdesátkou, ale výhledy jsou zato famózní, tak snad nás to neunudí :) Projedeme bránou značící polární kruh, údolími mezi horami pokrytými ledovcem paru Salfjellet.-Svartisen a jsme tam. Spát budeme pod nástupem na Halti ze severu.

3. den: Zahájíme výstup na vrchol Halti a po jeho výstupu pak sestoupíme do základního tábora k dodávce. Večer přejedeme k fjordům na pobřeží.

4. den: Cesta na nejsevernější bod Evropy - Nordkapp - budeme se kochat, protože pojedeme po cestě, která kopíruje norské fjordy a jsou to pohledy, co fakt stojí za to :-) Odpolko dojedeme k tunelu, přes něj pak na ostrov Mageroya a na Nordkapp! Všichni turisti si to namíří ke stanici, kde se dá parkovat a kde si řeknou - nejsevernější bod - ale prdlačky! Protože ten skutečně nejsevernější bod si člověk musí zasloužit! A proto nahodíme bágly a zahájíme postup na nejsevernější bod Norska a až tam dojdeme, tak se tam nejenom pokocháme pohledem směrem na Špicberky a Arktidu, ale taky si dáme koupání a přespíme tam! 

5. den: Ráno vyrazíme zpět k autu a odpoledne se stavíme na stanici, takže pokud budeš chtít razítko, pohled nebo suvenýr, tady budeš mít možnost. Potom pojedeme směr Alta, kde přespíme na pláži. Večer ogrilujeme nějakou rybku a probereme zážitky z Nordkappu. 

6. den: Ráno si namasírujeme zadky, sedneme do dodávky a pofičíme do městečka Kautokeino, které je kulturním centrem Sámů. Zajdeme se podívat do skanzenu, který opravdu stojí za to. Odpoledne přejedeme přes Švédsko do Narviku, což je super město a hlavně - od Narviku dál už nás čekají jen Lofoty! 

7. den: Tohle je ten správný čas vyrazit na Lofoty! První, kam se podíváme, je neoficiální hlavní město Lofot – Svolvær, odkud vyrazíme pod horu Glomtinden. 

8. den: Dopoledne navštívíme Henningsvær, úchvatný rybářský přístav rozkládající se na několika ostrůvcích, pak tě čeká přejezd po malebné silnici vinoucí se převážně po pobřeží ke starodávné slavnostní síni Lofotr. Noc strávíme na Kvalvika beach (pokud znáš dokument Na sever od slunce, tak tohle je ta pláž). Spaní ve stanu v přírodě.

9. den: Tenhle den tě čeká osada Reine a Nusfjord (UNESCO), což je asi nejkrásnější rybářská vesnička, jakou jsem kdy viděl. Pak si dáme trek nad lofotskými jezery na nejvyšší horu Moskenesveien (1029m) a strávíme noc u jezer pod ní. Trasa bude tento den poměrně náročná a dlouhá (cca 12km a nastoupaných 2000m).

10. den:  Brzo ráno vyjdeme na vyhlídku mezi jezery Krokvatnet a Tennesvatnet, vrátíme se k autu a pojedeme si  prohlídnout rybářskou osadu s nejkratším názvem na světě - Å - a pak už se vydáme trajektem do Bodo. Přesun do NP Rago, což je největší chráněná oblast v Evropě. Noc v Oyra camp. 

11. den: Tento den si dáme krásny trek v NP Rago přes ledovcem ohlazené plošiny s výhledy do hlubokého údolí s řekou „velkého lesa“ Storskogselva a kolem vodopádu Litlverivassforsen. Spaní ve stanu opět ve stanu volně v přírodě.

12. den: Opustíme NP Rago a z letiště pokračuje směr Trondheim - 10-ti hodinový přejezd. Spaní na pláži.

Kdo nechce absolvovat přejezd autem zpět do ČR, ale volil by pohodlnější cestu letadlem, nyní nastupuje ta chvíle. Můžeme přejet na letiště - odpoledne odlet do ČR (Tromso, Narvik nebo Trondheim - výběr letiště, ze kterého poletíme, záleží na domluvě a na cenách letenek). Zbytek pokračuje dodávkou směr domů. Odměnou za kodrcání po silnicích ti bude krásná příroda a spousta dalších míst, která navštívíš. 

13. den: Trondheim - dáme snídani, pohodu, projdeme město, užijeme trošku kultury a pak přejezd k nočnímu trajektu do Dánského Frederikshavnu.

14. den: Každý příběh má svůj konec. Dokončíme cestu domů do Brna. Příjezd ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.