Akce pro aktivní členy - Nejvyšší hora Islandu

Termín 14 - 17. 06. 2022
OdjezdBrno
DestinaceIsland,Česká republika
Číslo akce802
Účastníků8
Cena0,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Nejvyšší hora Islandu Hvannadalshnjúkur 2110m (dobrý jazykolam :-)) nám stále uniká ve snaze o vylezení všech nejvyšších vrcholů Evropy. Koukni na náš projekt ZDE. A že je to parádní vrchol! V rámci Evropských vrcholů spadá jako jeden z mála do škatulky “ledovcový”. Celodenní výstup, při kterém překonáme 2000 výškových metrů na jeden zátah, nikoho nenechá na pochybách, že to není žádná jednohubka. Ve vrchních ledovcových partiích hory půjdeme v lanovém družstvu 

Pro koho je akce určena?


Tato akce je otevřená pro 4-5 aktivních členů. Druhou polovinu zaplní tým, plující na Jan Mayen. Ten se pokusí vylézt na vrchol Beerenberg 2277 m a výstup na nejvyšší horu Islandu v rámci jednoho dne bude podmínka pro všechny, kteří se o Beerenberg budou chtít pokusit.Vrchol Hvannadalshnjúkur  je ideálním adeptem na přesnou simulaci výstupu na Beerenberg. Je přibližně stejně vysoký a rovněž je ledovcový. Výstup provedeme velmi rychlým způsobem v rámci jednoho dne.
 Na Beerenbergu budeme mít tzv. “One shot” a nebudeme si moci vybrat termín ani počasí. Výstup je určen naším připlutím. I na Islandu tedy půjdeme na vrchol v přesný termín. Uvidíme, co nám počasí připraví :)

Popis výstupu

Hvannadalshnúkur je nejvyšším vrcholem horského masivu Oraefajokull, který tvoří výraznou část největšího Isladského ledovce Vatnajokull (rozloha 8100 km2). Celá tato oblast je chráněna v rámci NP Skaftafell. Hvannadalshnúkur je zároveň stratovulkán a to hned druhý největší v Evropě (po Etně). Poslední zaznamenané erupce proběhly v letech 1362 a 1728. 

Výstup na Hvannadalshnúkur je poměrně náročný a začíná na parkovišti v Sandfell v blízkosti malého hřbitova a opuštěné farmy. Výzvou je především překonání více než 2000 m převýšení, jelikož se začíná v blízkosti oceánu. Ve výšce 1100 m začíná ledovec, který je zvrásněn množstvím nebezpečných trhlin. Je nutné mít ledovcovou výbavu. První fáze výstupu po ledovci je monotónní stoupání strmým svahem, až do výšky 1850 m.n.m. ke hraně kráteru. Zde začíná úsek nebezpečných trhlin. Výstupová trasa nejnebezpečnější část obchází, ale nejtěžší úsek, posledních 120 výškových metrů, kde je nutno překonat množství trhlin v prudkém svahu, obejít nelze. Po této závěrečné pasáži jste na vrcholu Hvannadalshnúkur. Čas výstupu a sestupu cca 10 - 11h.

Malá ochutnávka 

Náročnost 4

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Legislativa a odpovědnost

Jedná se spolkovou akci Spolku Expedition Club International z.s. IČ: 057 09 741 Každý účastník akce musí být aktivní člen Spolku. Výstup není komerční. Jsme si na ni rovni a každý má svůj úděl pevně v rukách. Všem je jasné, že Expedition Club zaštiťuje organizaci, logistiku a teoretické znalosti. Na Hvannadalshnjúkur se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. I když se Martin bude účastnit itineráře cesty, půjde výstup s Vámi a bude se snažit eliminovat veškerá rizika, celou dobu jdete sami za sebe! V Alpách platí základní a jednoduché pravidlo. Vzal jsi peníze? Vzal! Tím pádem jsi za skupinu odpovědný. Tady to ale neplatí. Jedeme jako skupina kamarádů.

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

  • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
  • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
  • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
  • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
  • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Na Island letecky. Na Islandu si půjčíme na 3 dny auto. Nebudeme potřebovat 4x4. Na auto se na místě složíme. 

Ubytování a stravování

První a druhou noc budem spát ve stanu. 3. noc přespíme v Reykjavíku v teploučku. Stany a spacáky tedy s sebou. Vařit si budeme z vlastních zásob na plynových vařičích. Bomby koupíme na

Výbava a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.  Budeš potřebovat kompletní ledovcovou výbavu.

Cena

Akce pro aktivná členy jsou organizování zadarmo. jedná se o klubovou záležitost. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny. Klub akci organizuje zadarmo a i zástupce klubu bude dotovaný z klubových peněz! Zaplatíš si jenom svoje náklady a na společné náklady se složíme. Předem nic neplatíš.

Shrnutí

14. - 17. 6. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena 0,-Složíme se pouze na společné náklady za auto, případně další společné výdaje.

Co cestou uvidíš

1. den: 
Odlet do Reykjavíku z ČR přímou linkou. Vypůjčení vozidel na 3 dny. Dokoupení výbavy. Přesun pod kopec na  parkoviště Sandfell. Kdo chce, může přiletět na Island dříve a počkat nás na letišti.

2. den:
Celodenní výstup na  Hvannadalshnjúkur 2110m. Na konci dne snad zavlaje naše vlajka na vrcholu.

3. den:
Rezerva na výstup. Pokud výstup zvládneme již první den, tenhle ten si s auty zajedeme pokoukat nějaké známé turistické místa a večer dáme termály. Super možnost bude asi "sopečka" co teď chrlí kousek od letiště.

4. den:
Konec rychloakce. Skupina Jan Mayen má sraz na velkou plavbu na sever. Zbytek aktivních členů si může nechat déle půjčené auto a pojezdit po ostrově.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace