Rumunsko - Apuseni a Maramureš - 2 místa

Termín 24 - 30. 10. 2022
Odjezd21:00 z Brna
DestinaceRumunsko
Číslo akce847
Účastníků8
Cena9 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Taky je ti líto, že je podzim ochuzený o výpravy do divočiny Zakarpatské Ukrajiny? Zalesněné kopce a zlatá tráva ukrajinských pohoří nám bohužel zůstává nadále uzavřena. Přesto existuje zapadlé místo Karpat, které s našimi oblíbenými destinacemi přímo sousedí a nese si stejný charakter - rumunská Maramureš. Divoké pohoří na hranici Ukrajiny a Rumunska je právě tím místem, kde na podzim potkáš maximálně pastevce pomalu připravující dobytek na zimu, možná ospalého medvěda a hlavně se po výstupu zalesněnými svahy pokocháš výhledem na zlátnoucí hřebeny horských luk. Vzhledem k blížící se zimě se nebudeme pouštět do dlouhých přechodů. Zkombinujeme zážitky z hor s příjemným odpočínkem na chalupě v Borse u našeho kamaráda Ghity. Po chladné noci v horách zregenerujeme v horké bani. 

Apusenské hory jsou malým bratříčkem Retezatu, známého a frekventovaného pohoří. Díky své výšce jsou ale příznivějším terénem na podzimní období, kdy už je pravděpodobné, že potkáme nějaký sněhový poprašek na hřebenech. Podnikneme tu celkem 3 jednodenní výlety, které uzpůsobíme aktuálnímu počasí. Na výběr jich je bezpočet a po každém z nich nás čeká místní pálenka a domácí vajíčka od domácích na krásné chatě.

Malá ochutnávka


Náročnost 3 z 5

Průzkumník: Pokud se chcete zúčastnit této akce, už byste měli mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měli byste být schopni ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Kovářík - Kiki

Sportovec a dobrodruh se srdcem záchranáře, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily. Během svých horských výběhů si stačí ještě vyhlídnout nějakou pořádnou skalní stěnu, kterou si s chutí vyleze – vždyť výzvy mají být smělé a pestré! V zimě pak lezečky vymění za skialpy a brázdí prudké svahy hor na lyžích v čerstvě napadlém prašanu. 

    

Facebook kiki.ondra@seznam.cz +420 776 588 476 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Cesta povede přes Maďarsko až do Rumunska.

Ubytování

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, a proto jsme zvolili kombinaci kratších výletů, které můžeme podle aktuálních podmínek případně upravit. V plánu je spát 1x ve stanu na Maramureši, 1x v útulné chalupě v Borse, kde se ohřejeme, zajdeme si do bani a ochutnáme místní dobroty a 3x na chalupě v Apusenských horách.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-) Na horách budeme vařit na plynových vařičích.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Expediční půjčovnu najdeš ZDE

Vstupní formality, vízum a očkování

Rumunsko je členem Evropské unie, pro vstup ti stačí občanka. Ohledně pravidel očkování tě budeme informovat průběžně před odjezdem, podmínky se často mění, momentálně ale není nutné mít žádné očkování proti Covid-19, ani prodělanou nemoc (19.7.2022)

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

9 990 KčCena
24.10. - 30.10.2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • 3x ubytování v chalupě v Apusenských horách
 • 1x pronájem chalupy v Borse (Maramureš)
 • Pronájem expediční dodávky, která nás bude doprovázet celou výpravu.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstup do solných dolů Turda

Co cestou uvidíš

1. den: V pondělí večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Rumunsko. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený Redbull :-)

2. den: V ranních hodinách příjezd do pohoří Apuseni. Zastavíme se na dobrou snídani ve městě Oradea. Odpoledne dojedeme do Turdy, kde se zajdeme podívat do ohromujících solných dolů Turda. Večer strávíme na chatě v srdci Apusenských hor.

3. den: Vyrazíme k ohromujícím ponorným hradům - Cetăţile Ponorului - jeskyně s největším vstupním domem v Evropě. Odtud se přes ledovou jámu Avenul Borțig vydáme k jezírku Izbucul Galbena a podle počasí se rozhodneme, jestli budeme postupovat přes lana a řetězy kolem vodopádu nebo jestli zvolíme alternativní trasu. Na závěr navštívíme vyhlídku Piatra Galbenei a pak už hurá domů! Trasa bude dlouhá přibližně 17 km. Trasa se dá zkrátit.

4. den: Pokud nám to počasí dovolí, pokusíme se zdolat nejvyšší horu Apusenského pohoří, Cucurbăta Mare. Ta se tyčí do výšky 1 849 metrů a výchozím bodem bude vesnice Vartop. Po horské stezce dojdeme na vrchol hory Piatra Grăitoare (1 658 m), odkud se tyčí holý hřeben a po něm budeme pokračovat přes kopec Vârful Biharia (1 597 m) až k našemu cíly - Cucurbăta Mare. Odtud sejdeme do vesnice Avrămești, kde si dáte něco dobrého na zub a průvodce mezi tím dostopuje pro auto. Trasa bude dlouhá přibližně 19 km. Trasa se dá zkrátit klidně i na polovinu. Spaní na chatě.

5. den: Brzy ráno se autem přesuneme pod vrcholky rumunské Maramureše na opravdový venkov do vesnice Repedea a vyrazíme první výškové metry do sedla pod vrchol Farcau. Trasa není dlouhá. Pozvolné stoupání nás dovede do sedla pod nejvyšším vrcholem ke krásnému jezeru, u kterého přespíme ve stanech.

6. den: Vystoupáme na vrcholek Farcau (1961m) nalehko a seběhneme zpátky ke stanům. Od nich se vydáme po táhlém odkrytém hřebeni s výhledy na protější Rodnu. Jak začneme sestupovat, začneme míjet pastevecké salaše, vesnická stavení a spletitou síť nejrůznějších cestiček, které rozhodně neopovídají tomu, co vidíš v mapě. Po nich dojdeme až do údolí do vesnice Luhei, odkud průvodce zajede pro auto. Večer se přesuneme pár kilometrů do Borsy za naším kamarádem Ghitou. V jeho chatě, kterou budeme mít jenom pro sebe se zahřejeme, zajdeme na pořádnou večeři do některé z místních hospod a zbytek večera můžeme strávit ve vyhřívané bani, kterou postavil na zahradě.

7. den: Poslední den patří cestě domů. Domluvíme se společně, jak preferujeme návrat do Brna a podle toho přizpůsobíme ranní odjezd. Pokud bychom chtěli, můžeme se po cestě zastavit ve vesnici Viseu de Sus a prohlédnout si muzeum parních úzkokolejek, které místní dřevorubci využívali k těžbě dřeva v náročném terénu místních hor.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace