Východní Nepál - Kanchenjunga trek

Termín 27. 04. - 21. 05. 2023
OdjezdUpřesníme podle letenek
DestinaceNepál
Číslo akce895
Účastníků9
Cena33 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Východní cíp Nepálu je turisty nejméně navštěvovanou oblastí. To znamená, že nabízí nejvíce prostoru pro dobrodružství a ryzí, nezkažený zážitek z hor, který se z mnoha jiných koutů této nádherné země již vytratil. Cíl je jasný a nezpochybnitelný. Dostat se co nejblíže třetí nejvyšší hoře světa - Kanchenjunze (8586 m.n.m.) a naplno vychutnat atmosféru Himalájí během 17-ti denního putování horami. Kanchenjunga v překladu znamená "pokladnice sněhu", protože její stěny zachytávají monzun a má ze všech osmitisícovek vůbec největší sněhové srážky! Vydáme se do jejího základního tábora, hezky poctivě a na těžko. Poneseme si svůj stan, karimatku, spacák, komplet jídlo, zkrátka vše, co budeme v horách potřebovat. Objevíme místa, kam turista - bílá žárovka, zavítá opravdu jen občas. Jako třešničku na dortu zkusíme zdolat jednoduchý trekový vrchol Dhromo Ri (5950 m).

Na jihu se rozprostírá obrovská, přelidněná, chaotická, zkrátka ta pravá Indie, ze které ochutnáme kousek při cestě do oblasti zvané Taplejung. Při cestě tam přeletíme z Kathmandu do Bhadrapur a odtud pojedeme dál v džípech. Abychom z této krásné země viděli co nejvíce, vezmeme to při cestě zpět do Kathmandu pěkně po zemi. Po levé straně budeme mít indickou placku a po naší pravici se budou zvedat kopce nepálské vysočiny, za kterými snad uvidíme zasněžené vrcholky střechy světa. Při cestě zpět se taky zastavíme v malé vesnici Bardu. Odpočineme si uprostřed čajových plantáží oblasti Ilámu, jak jinak než s šálkem vynikajícího čaje a to hned z čajové plantáže našeho známého Buddhy. Bydlet budeme u jedné místní rodiny, která nám ukáže ještě trochu více místních specialit. Přes dva kopce směrem na východ se nachází světoznámá čajová oblast Darjeeling. Budeme tak v místě, kde vzniká nejlepší černý čaj na světě!

Tato výprava je pro zkušenější. Trek, který plánujeme bude minimálně na 15-17 dní a na zádech si poneseme kompletní vybavení včetně stanů a jídla. Věříme, že budeš mít ještě dlouho na co vzpomínat!

Malá ochutnávka fotek

Za fotky moc děkujeme naší průvodkyni Pavlíně Adam a Lucce @islucyalive
Z podobné výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost 4

Tento trek bude náročný. Těžší než Mardi Himal trek, Langtang trek i trek okolo Manaslu. Každý den nás čeká převýšení v průměru kolem 1000 výškových metrů s přibližnou dobou pochodu 6-9 hodin. Půjdeme na těžko, bude nám k dispozici pouze místní průvodce Thile a musíme být dobře připraveni. Veškeré vybavení si poneseme na svých zádech.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Kromě průvodce Víťi bude k dispozici taky místní guide Thile.

Vít Dubec

Muzikant, multitalentovaný čávo, surfař, horolezec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, rozhodně bych nenašel stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru a housle. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i divoké vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí z mnoha zasněžených vrcholků Alp nebo Kavkazu a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Účastnil se horolezeckých expedic do Pamíru, nebo do Karákóramu a v Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

 • 2021 - Účastník expedice na Gasherbrum II (8035 m) pod vlajkou Expedition clubu. Více ZDE
 • 2019 - Víťa společně s Tomem udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Doprava

Cestujeme letecky z Prahy/Vídně do Kathmandu s přestupem v Dubaji, či Doha. Poté následuje jeden vnitrostátní přelet do Bhadrapuru. Odtud se budeme dopravovat hromadnou dopravou, popř. jeepem. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Mezinárodní letenka není v ceně expedice. Vše domluvíme dle podmínek.

Ubytování

Spát budeme zejména ve stanu. V rodinných i klasických guesthousech/malém hotýlku se vyspíme v Kathmandu a vesnici Bhardu. Postele budou někdy jen zem, jindy pohodlnější dřevěná prkna s hrubou dekou a možná i matrace. S určitým diskomfortem je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře, atmosféře i typu naší výpravy. Bude třeba si vzít spacák s komfortem zhruba do -5°C.

Stravování

Když to půjde, budeme se na jídlo zastavovat v místních restauracích. Během treku budeme procházet okolo Tea housů, kde bychom si skorokaždý den mohli dát oběd, či večeři (Většinou Dal bhat). Zbytek jídla si potáhneme na zádech. Ideální je nakoupit si v ČR sušenou stravu, např. Adventure menu na oběd a večeři, ovesné kaše na snídani. Hodí se suché plody, ořechy, tyčinky, občas i čínská polévka na svačinu :-) Zásoby můžeme dokoupit i v Kathmandu. Po gastronomické stránce je co objevovat! Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své. Vyzkoušíme ve městech.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Na treku budeme potřebovat stan a spacák. Stan je dobré mít svůj z domu. V případě nutnosti je možné si půjčit až na místě (složitější s domluvou). Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza, očkování, režim vstupu

Nepálská víza se vyřizují online na stránkách: http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visa . Pokud potřebujete pomoci, zavolejte nám. Cena víz je 50 USD.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

33 990 Kč 

Cena

27.4. - 21. 5 . 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v Kathmandu a Bardhu
 • Služby místního průvodce Thileho po celou dobu treku
 • Zajištění licencovaného horského průvodce - našeho Víťu
 • Veškerou dopravu na místě 
 • Jednosměrná vnitrostátní letenka - Kathmandu - Bhadrapur
 • Permity do potřebných oblastí - Kanchenjunga atd.
 • Vstup na vybraná turistická místa v Kathmandu
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Mezinárodní letenku a víza do Nepálu (50 USD)
 • Ubytování na treku (stan by měl stát do 300 NPR - 60 CZK/noc) a jídlo
 • Vstupy mimo Kathmandu a Individuální pojištění
 • Případně platba za nosiče (měl by sis být schopen vše nést sám)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy/Vídně do Kathmandu. 

2. den: Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště do Kathmandu. Ubytujeme se ve Sparkling turtle hostelu a strávíme zde jednu noc. Odpočineme si a další den poletíme směr východ. 

3. den: Vyrážíme na východ. Pro první cestu z Kathmandu do Bhadrapuru použijeme místní aerolinku, zřejmě Buddha air. Z Bhadrapuru pak dále pojedeme džípem. Cílem je vesnice Taplejung. Cestou pojedeme postupně přes rýžová pole, která se nachází ve výšce 200 m.n.m a čajové plantáže oblasti Ilám, kde se pěstuje nejlepší Nepálský čaj. Obklopovat nás budou okolní třítisícové vrcholky hor. Budeme-li mít štěstí uvidíme v dáli první zasněžené vrcholky pohoří Kanchnjungy. V džípu strávíme přibližně 8 hodin. 

4. den: Vzhůru do chráněné oblasti okolo Kanchenjungy. Během treku budeme procházet územím, kde od nepaměti žijí lidé z kast Rai, Sherpa a Tamang. Uvidíme jak žijí a přežívají v těchto drsných končinách a seznámíme se s jejich kulturou.

1. etapa: Začínáme v Taplejungu, následně půjdeme přes Chirwu, Gyablu, Ghunsu do osady Kambechen. Ta se rozkládá ve výšce 4 100 m. Odtud budeme pokračovat do severního základního tábora Kanchenjungy (Pangpemy), který se rozkládá ve výšce 5 100 m a pokusíme se tuto etapu završit výstupem na 5950 m vysoký trekařský vrchol Drohmo Ri a vrátíme se zpět do osady Ghunsu.
2. etapa: Vzhůru do sedla a ne jednoho. Z Ghunsy půjdeme přes sedlo Sele La (4 640 m), dále přes sedlo Margin La (4 650 m) a jízdu přes sedla zakončíme na nejvyšším z nich Sinelapche La (4 700 m). Sestoupíme do Tseramu a dle nálady a chuti půjdeme na ledovec Yalung do výšky 4 750 m. Z Tseramu se vydáme údolím přes Upper Yamphudin zpátky do Taplejungu. Jednotlivé úseky jsou pouze orientační a mohou se změnit podle tempa skupiny.

4. den: Taplejung – Chirwa ZDE  
5. den: Chirwa - Sekathum ZDE 
6. den: Sukathum - Dhangyan ZDE  
7. den: Dhangyan - Ghunsa ZDE 
8. den: Ghunsa - Khambachen ZDE
9. den: Rest day - Janu view point
10. den: Khambuchen - Lhonak ZDE 
11. den: Lhonak - Pangpema ZDE
12. den: Výstup na Drohmo Ri (6000) a zpět do Lhonak ZDE
13. den: Lhonak - Ghunsa ZDE 
14. den: Ghunsa - Sele la ZDE
15. den: Sele la - Tseram ZDE
16. den: Tseram - BC - Ramche ZDE
17. den: Ramche - Torongdin ZDE
18. den: Torongdin - Yampudhin ZDE 
19. den: Yampudhin - Sinchewa ZDE
20. den: Sinchewa - Taplejung ZDE 

21.-22. den: Z Taplejungu přejedeme opět přes město čaje Ilám do malé vesnice Bhardu. Zde strávíme dva dny u místní rodiny. Odpočineme si po treku, dáme si sprchu, zajdeme za dětmi v místní škole. Podíváme se na to jak se vyrábí čaj z místních plantáží. Čaj si zde u našeho kamaráda Buddhu můžeme koupit. Bude to exkluzivita.

23. den: Vyrazíme směr hlavní město Kathmandu. Tentokráte pojedeme jeepem a zažijeme jižní část Nepálu, která se již téměř dá považovat za Indii. Dnešek bude náročný. Čeká nás minimálně 12 hodin v autě.

24. den: Poslední den vyrazíme do historické části Kathmandu - Thamelu. Nakoupíme koření a suvenýry. Pokud bude více času stavíme se podívat na opičí chrám Swayambunath.

Večer, vyrazíme na letiště a poletíme domů. 

25. den: Přílet domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace