Zanskar, místo, kde sídlí klid. Drsné klima, chlad a moudrost místních tě naučí nahlížet na život z jiného úhlu. S respektem, pokorou a vděkem.
Oblast Zanskaru je v období zimy nedostupná tradičními cestami přes sněhem zapadaná vysoká sedla okolních hor. Jedinou cestou pro domorodé obyvatelstvo je stejnojmenná řeka procházející údolím. Každý rok tato řeka zamrzá a vytváří tak spojnici mezi Zanskarem a zbytkem světa. Přibližně 90ti kilometrový úsek skalním kaňonem, procházející vysokými horami, umožňuje v období od ledna do poloviny března přepravovat lidi i zásoby. Teploty zde klesají až k -30°C. Uprostřed nevyzpytatelných hor procházíš cestou, jež ti odkrývá pomíjivost nejen věcí, ale mnohdy také plánů. Je nutné se spolehnout sám na sebe a hrstku lidí kolem… jediná chyba může znamenat mnoho potíží. Zní to šíleně? Řekni to místním lidem, kteří tímto způsobem cestují každou zimu, protože nemají jinou možnost. Tuto cestu překonají každý rok několikrát. Jak to dělají? Zkušenost, houževnatost, pokora.
Chadar znamená v místní řeči něco jako „zima, kdy ze stromů padají zmrzlí ptáci“. Přidej k tomu chůzi po zamrzlé řece, kaňony plné ledopádů, spaní v jeskyních v nadmořské výšce kolem 4000 m n.m. - můžu ti slíbit, že se rozhodně dostaneš do zóny mimo komfort. Tato pozoruhodná expediční cesta do ladacké krajiny nám umožní navštívit vskutku izolovaná magická místa, kláštery, vesnice a též centrum Zanskaru Padum a jeho okolí. Řeka navzdory nepolevujícím krutým mrazům nezamrzá úplně, proto je potřeba občas lézt po skále nebo se brodit ledovou vodou. Může se taky stát, že podmínky pro překonání celého úseku řeky prostě nebudou dostatečně dobré...
Nahlédneš do života odlehlých ladackých a zanskarských komunit během dlouhé a drsné zimy. Posuneš své hranice a zjistíš leccos i o sobě samém. Navíc bys na naší planetě jen těžko hledal kouzelnější místo s uvolněnější atmosférou odpojené od všech civilizačních radostí i strastí. Pojď se podívat za hranice všedních dnů, do míst, kde mráz a led je tvým stálým společníkem. Ačkoli budeš neustále v chladu, zdejší kultura tě jistě zahřeje.
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto výpravy jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují a jsou ve formě. Musíš zvládnout ujít denně 20 km s převýšením až 1 000 m s dvacetikilovým batohem. Pro účast na této akci už potřebuješ prokázat své zkušenosti.
Kvůli nízkým teplotám jsou největší hrozbou na řece Zanskar omrzliny. Těm budeme předcházet dobrým oblečením a kvalitním zázemím (lékárnička, výbava - lano, nesmeky). Trasu chodí i místní, často i babičky v důchodovém věku, trasa se sice každý rok mění, ale za pomoci místních se dokážeme snadno odnavigovat :-) Rovněž hrozí pád do studené vody, proto je nutné si vzít i nějaké náhradní suché oblečení.
Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, letenky proto koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Doprava se bude skládat ze dvou dílčích letů – do Delhi a následně do Lehu. Cena letenky se nyní pohybuje okolo 20 000 Kč. Samozřejmě ti s výběrem a koupí letenky ochotně pomůžeme.
Během naší výpravy budeme spát v hotelech, guesthouse a u místních v tzv. Home stay. Během treku pak strávíme minimálně 10 nocí v kempu/jeskyni. Ve volné přírodě bude naším útočištěm stan, případně jeskyně. V civilizaci využijeme pohostinnosti místních. Nutností bude spacák s komfortem aspoň -15 až -20 a extrémem -40.
Po příletu do Lehu dokoupíme místní suroviny, ze kterých si budeme vařit během treku. Půjde s námi místní nosič a kuchař, který nám každé ráno a večer udělá teplé lokální jídlo. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi, kdo tedy nebude chtít společné jídlo, může si ho zařídit po svém. Alternativou jsou lyofylizovaná jídla z domu typu Adventure menu. Mimo trek se budeme stravovat převážně v restauracích. Výhodou Indie je, že je všechno jídlo proklatě levné a různorodost místních chutí ti vyrazí dech :‐). Na místě koupíme plynové bomby a povezeme si z domu vařiče.
Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory a pro zvládání zimy. Nutností budou zateplené boty a spacák do velmi nízkých teplot. Speciální výbava budou neoprenové botičky. Vybavení budeme určitě společně konzultovat! Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Letecký transport po trase Praha – Delhi. Přestup na let do Lehu.
Přílet do Lehu. Aklimatizace ‐ přeci jen Leh neleží v úrodných nížinách, ale uprostřed Himálají ve výšce skoro 3500 m n. m. :‐) Ubytování, prohlídka města, uvítací rituál na Shanti stupě a rituál za úspěch a šťastný návrat expedice v nedaleké gompě s místním lámou, společná večeře, odpočinek.
Prohlídka královského paláce. Návštěva chrámu Shey a Thiksey a příprava na transport k začátku zamrzlého Zanskaru. Návštěva tibetských obchůdků, ve kterých se dají koupit výborné věci na ochranu proti chladu i trudomyslnosti. Hlavně ale dokoupíme zásoby pro trek.
Přesun z města Leh přes vesnici Chilling do výchozího bodu treku Tilath sumdo (autem). Od této chvíle se budeme pohybovat pouze pěšky po zamrzlé řece a naučíme se takzvaný tučňáčí pochod, kterým se dostaneme do místa Shingrak. Spánek v kempu nedaleko jeskyně. (Jeskyně jsou vytesané ve skalách podél celého treku).
Z Shingraku přes Muska La do jeskyně Choumo. (6 hodin)
Jeskyně Choumo – Tipouma – Jeskyně Dib – vesnice Nyrakpula. Noc ve vesnici. (6–7 hodin)
Nyrakpula – vesnice Chargdo. Noc ve vesnici. (8 hodin)
Charkdo – Hanumill – Zangla. Noc ve vesnici.
Zangla – Pishu – Karsha
Karsha – Padum
Padum – doplnění zásob, regenerace, výlety po okolí, např. trek do Bardan gompa.
Padum – Zangla jeep, poté trek do Pidmo
Pidmo – Chardo
Chardo – Nerak
Nerak – Tibb bao
Tibb bao – Tilath. Z Tilath Sumdo do Lehu autem.
Rezervní den. Návrat do Lehu, užívání si výdobytků civilizace jako teplá voda, restaurace, postel. Regenerace.
Den v Lehu. Možnost návštěvy moravské školy, nákupy a další objevování.
Prohlídka významného kláštera v Hemis, balení.
Odlet do Delhí a poté směr domů.
Kdo chce, může si udělat stopover v Delhí a okolí, podívat se na Taj Mahal, Agra fort atd. a trošku se zahřát. To už ale každý po své ose :-)