Země zlatých pagod s komplikovanou historií i současností, kam se ještě cestovatelé nestihli vrátit
Myanma, Barma, Myanmar, jak chcete - etnicky rozmanitá země plná barev, úsměvů, kultury i historie schovaná ve stínu sousední Indie a Thajska. Země, ve které slunce vychází nad zlatými pagodami, odráží se od měděných zvonů visících v chrámech a každý krok je cestou do dávné minulosti. Země, kde muži chodí v sukních a ženy se zkrášlují thanakou, mletou stromovou kůrou. Země, která patří mezi nejchudší na světě, přesto na každém kroku září nablýskané zlaté stúpy. Situace v Barmě je však dlouhodobě neveselá. Nadějně vypadající postup země ke stabilitě a demokracii v nedávné době zhatil vojenský převrat v roce 2021, který zemi uvrhnul o několik dekád zpět. Pojeďme se do Barmy podívat dříve, než se sem vrátí davy turistů.
Po cestě nás čeká třídenní trek (nalehko) venkovem v okolí jezera Inle. Jinak je program spíše památkový, ale i po městech se toho dost nachodí.
V Barmě v roce 2021 proběhl vojenský převrat. Situace dodnes není stabilní, avšak místech, která plánujeme navštívit, je poslední rok klid. Přesto budeme situaci sledovat a je nutné počítat s tím, že se situace může kdykoli změnit a budeme nuceni na místě měnit program.
Do Barmy je nutné vízum, které se dělá elektronicky, k tomu se musí povinně koupit místní pojištění. Celkově cca 70 USD.
Do Barmy se dostaneme letecky přes Kuala Lumpur nebo Bangkok. Dopravu začneme řešit, jakmile bude dostatek lidí k odjezdu - čím dřív tím líp. Odhadovaná cena letenek je cca 25.000 Kč, k tomu možná využijeme místní přelet (cca 2500 Kč). Po Barmě se budeme pohybovat improvizovaně - v současné době téměř nefungují vlaky a noční autobusy fungují omezeně. Předpokládaná varianta je ta, že mezi městy budeme jezdit najatou dopravou (Rangún - Hpa-an - Rangún, Bagan-Kalaw, Inle-Mandalaj), pravděpodobně 1x přeletíme, na kratší vzdálenosti veřejné autobusy, občas taxi. Vše se však může měnit podle vývoje situace v Barmě.
Bydlet budeme v jednoduchých hotelech či guesthousech, během treku u místních na farmách.
Nic s sebou tahat nebudeme - stravovat se budeme na ulici či v restauracích. Z polohy Barmy mezi Čínou, Thajskem a Indií je jasné, že místní kuchyně není vůbec špatná. Barmské národní jídlo je polévka mohinga, ve které najdeme rybí maso, nudle a hlavně jedlý banánový stvol. Dále se setkáme s různými kari, nudlemi či salátem z čajových lístků.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Taktéž může docházet ke změnám v případě zhoršení bezpečnostní situace.
Odletíme do Barmy, určitě budeme muset dvakrát přestoupit, pravděpodobně v Istanbulu a Kuala Lumpur.
Přiletíme do Rangúnu, největšího města v zemi. Podle času příletu se projdeme městem a zajdeme na něco dobrého.
Projdeme si Rangún - do roku 2006 hlavní město, dodnes největší ekonomické centrum země. Projdeme se kolem britských koloniálních staveb, pobavíme se s obchodníky na trhu, svezeme se vlakem a skončíme u pagody Shwedagon, kde nás budou oslepovat paprsky zapadajícího slunce odrážející se o zlatem pokrytou stavbu.
Na pár dní se podíváme na východ od Rangúnu. Zastavíme se u obřího zlatého viklanu balancujícího na hraně útesu, kam se musí vyjet náklaďákem, i u obřího ležícího buddhy v Bagu. Pokud bude přistupné, dojedeme až do městečka Hpa-an s pagodou Kyauk Kalap na skalním sloupu trčícím z jezera a parádní krasovou krajinou v okolí.
Nočním autobusem či letadlem se přemístíme do Baganu, který je nejpůsobivějším místem v celé Barmě. Z hlavního města v 9. - 13. století na břehu řeky Iravádí se dodnes dochovalo více než 2000 chrámů. Půjčíme si kola nebo skútry a celý areál objedeme. Až nás to přestane bavit, zajdeme se pobavit s místními do okolních vesniček. Určitě si ale přivstaneme na parádní východ slunce.
Z Baganu přejedeme do města Kalaw, po cestě se pokusíme vylézt 777 schodů na horu Popa - vyhaslou sopku, na které sídlí duchové. Následně nás čeká třídenní trek nalehko (cca 60 km) mezi vesnicemi obývanými národnostními menšinami. Spát budeme na farmách po cestě. Poslední den dojedeme k jezeru Inle, kde si užijeme krásný západ slunce.
Jezero Inle si užijeme ještě na východ slunce, pozorovat budeme pózující rybáře a nakoukneme do stříbrnických dílen. Pak už se přesuneme do města Mandalaj, kde budeme vyhlížet západ slunce z kopce, který dal městu jeho jméno.
Mandalaj - dva dny strávíme v okolí někdejšího královského města. Projdeme se po mostě U Bein - nejdelší most z týkového dřeva na světě (1.2 km). Zajdeme do Královského paláce podívat se, jak si žili barmští králové. Pokud nám bude příliš horko, můžeme si zajet do britské horské stanice Pyin U Lwin po staré železnici, v opačném případě můžeme objevovat buddhistické jeskyně v okolí.
Z Mandalaje nás čeká dlouhá cesta domů, s největší pravděpodobností přes Thajsko. Kdo chce, může si prodloužit pobyt v Bangkoku.