Vyprahlé oblasti připomínající polopouště střídají staré lesy s pokroucenými stromy a vysoko nad nimi se tyčí holé skalnaté hřebeny.
Tak schválně, víš, co je to leváda? Pokud si pozorně přečteš program výpravy, tohle divné slovo se tam několikrát opakuje. Jasně, není nic lehčího než si to vygooglit a víš to za pár sekund. Ulehčím ti práci. Je to zavlažovací kanál, kterými jsou hory na Madeiře doslova protkané. Co si však nevygooglíš, je pocit, když jdeš podél takové levády po cestičce, která se místy scvrkne na nějakých 30 cm, pod tebou je hluboká rokle, kolem bují vegetace neskutečných barev a tvarů a ve vzduchu se mísí všemožné exotické vůně… Kanál se vine úbočím, až se ti ztratí v ústí malého temného tunelu. Pokud nemáš čelovku, jsi v pytli, protože cesta se na druhé straně vynoří až po nějakých dvou kilometrech. Budeš ji následovat? Budeš, protože jiné cesty není…
Takové je trekování na Madeiře. Teď jen pár holých faktů. Madeira je ostrov v Atlantiku, patří Portugalsku a na délku má něco málo přes 50 km. Terén je zde však nesmírně členitý a hornatý, proto jeho celý přechod je celkem slušnou výzvou, zabere minimálně 6-7 dní a celá trasa měří přibližně 100 km. Trasu jsme navíc plánovali po méně turisticky vytížených úsecích. Nebudou tedy chybět ani nezajištěné levády a tunely, do kterých se sotva vlezeš se svou krosnou. Co na to říkáš, troufneš si s námi na přechod Madeiry z východu na západ?
Nebudeme si nic nalhávat, asi to nebude úplná procházka růžovým sadem (byť je Madeira plná nejen růžových květů). Čeká nás zhruba 100 km dlouhá trasa terénem, kde každý den nastoupáme spoustu výškových metrů jen proto, abychom je vzápětí zase ztratili v prudkém klesání. Také nás čeká několik průchodů tunely, které nejsou vhodné pro klaustrofobiky. Výhodou stezek sledujících levády je, že vedou většinou po vrstevnici, proto jich budeme často využívat, nicméně náročným stoupáním a klesáním se ani tak nevyhneme. Tohle všechno absolvujeme na těžko s plnou bagáží a jídlem na týden. Výhodou budiž příjemné klima, které by touto dobou mělo na ostrově panovat. Sečteno a podtrženo, úroveň 3+ by měla náročnost dobře vystihnout.
Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pro vstup do země je nutné mít u sebe alespoň občanku. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou, člověk nikdy neví.
Doprava na ostrov bude letecky, jiná možnost se ani nenabízí. Orientační cena letenky (hledáno v červenci 2023) z Prahy do Funchal je 8 500 Kč. Na ostrov létají např. Eurowings nebo TAP. S nákupem letenky ti rádi pomůžeme. Na ostrově pak využijeme místní autobusovou dopravu, ale převážně, jak s oblibou říká můj táta, „pěškobus“ - tedy po svých.
Spát budeme čtyři noci v pohodlí penzionu nebo hostelu a zbytek ve volné přírodě. Kempy jsou tu v omezené míře, ale místní nemají problém se spaním nadivoko.
Na treku si budeme vařit na plynových vařičích a je potřeba mít co nejlehčí a nejskladnější stravu. Potřebujeme jídlo na šest dní a ideální je mít dehydratovanou stravu na zalití vodou. Na snídani se jedná například o instantní ovesné kaše (koupíš je v jakémkoliv supermarketu) a na oběd, resp. večeři je ideální lyofilizované jídlo, třeba od Adventure Menu. Kdo nechce tolik utrácet, koupí kuskus, usuší si vlastní maso nebo si pořídí instantní bramborovou kaši. Na trhu existuje celá řada dehydratovaných "dobrůtek" :-) Nákup jídla až na místě není tak úplně možný, protože přiletíme večer a hned ráno vyrážíme na trek. Přes den je sice občas možné doplnit zásoby jídla, ale příliš bych se na to nespoléhal a je dobré mít vše od začátku s sebou.
Detailní seznam výbavy ti pošle průvodce před akcí. Základní seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Přílet na letiště v Santa Cruz. Přesun do města Canical. Podle času příletu můžeme podniknout krátký výlet na poloostrov Ponta de Sao Lourenco (nejvýchodnější bod ostrova), který nabízí nádherný výhled na útesy. Doplnění zásob a nocleh v Canical nebo blízkém okolí. Spaní v guesthousu. (Program prvního dne bude přizpůsoben času příletu).
Začátek přechodu hlavního hřebene Madeiry. Výchozí bod treku je městečko Canical. Jsou možné minimálně dvě trasy, buď přes Levada do Canical, která se vine nad městečkem Machico, nebo stezkou podél pobřeží. Obě trasy se potkávají kousek před sedlem Portela, kde pravděpodobně strávíme noc.
Čeká nás krásná Levada do Portela a úsek vedoucí do Ribeiro Frio, kde se nachází mimo jiné pstruhová farma. Odtud sestoupíme do Faja de Cedro Gordo, kde přenocujeme.
Dnešní den bude dlouhý a náročný, ale nesmírně zajímavý. Čeká nás Levada do Furado, jezírko Caldeirao do Inferno, sevřené stometrovými skalními stěnami, a stometrový vodopád, který padá do jezírka Caldeirao Verde. Stezka podél Levada do Furado je poměrně nebezpečná a slibuje adrenalinový zážitek. Cesta je na mnoha místech úzká, vine se nad strmou roklí a na několika místech se noří do nitra hory, aby se opět objevila na druhé straně masivu. Nejdelší tunel na této trase má okolo 2,5 km.
Vystoupáme na Pico Ruivo, dále nás čeká hřebenový úsek podél vrcholů Pico das Eirinhas, Casado, Pico do Jorge a následně klesání k Boca da Encumeada a odtud do kempu Chao dos Louros, kde přenocujeme.
Dnešní den budeme pokračovat po Levada do Norte, která nabízí pár dalších kilometrů tunely, až na náhorní plošinu Paul da Serra, kde přenocujeme.
Půjdeme dál po náhorní plošině Paul de Serra, kde jsou pastviny pro místní dobytek, k tábořišti Fanal a dále po Levada dos Cedros až do Ribeira da Janela, cíle celého treku. Spaní v místním kempu.
Přesun do města Funchal, prohlídka, odpočinek, nákupy a třeba i koupání v oceánu. Podle počasí a chuti. Spaní v hostelu.
Program na poslední dva dny necháváme otevřené. Madeira totiž nabízí desítky možností, kam se podívat. Program bude téměř jistě ovlivněn nenadálými změnami počasí a chceme si raději nechat dostatečnou rezervu pro absolvování treku. Pokud nám zbyde čas, můžeme například navštívit Pico do Arieiro (1 818 m n. m.), vyhlídku Cabo Girão nebo město Santana, které je známé svými typickými madeirskými domky casas de colmo.
Odlet domů.