Nedostupná pouštní země plná kontrastů, bizarních výjevů a rekordů. Zkrátka pořádný zářez, pro pravého cestovatele
Megalomanské stavby, zlaté sochy a luxus v kontrastu s nehostinnou pouští, hořící bránou do pekel a chudobou lidí žijících v horách. Zvu tě do Turkmenistánu! Do všech "stánů" světa se dá dostat jednodušeji, než sem. Turkmenistán si právem drží přední příčky na žebříčku nejuzavřenějších zemí světa. Pokud už sem někdo zavítá, nejčastěji zemi prosviští během pěti dní, které povoluje tranzitní vízum. My si díky turistickému vízu užijeme celých dvanáct dní v téhle jinak nedostupné zemi plné kontrastů a bizarních výjevů.
Navštívíme hlavní město Ashgabat, které se pyšní hned několika nej (ať jsou jakkoliv absurdní). Je tu největší koncentrace budov obložených bílým mramorem, nejvíc fontánových bazénů a taky největší indoorové ruské kolo na světě. Přidej spoustu zlatých soch, jeden z největších ručně tkaných koberců světa a palác prezidenta, jehož koníčkem je (nečekaně) sbírání rekordů do Guinessovy knihy. Z města se vypravíme do horských vesnic, kde zakusíme, jak vypadá život místních lidí v drsném podnebí. Nočními vlaky a auty se podíváme do kaňonu Yangykala, měsíční krajiny, která připomíná Grand Canyon. V horách se projdeme po stopách dinosaurů v místě, kde je největší koncentrace dinosauřích stop na světě - jsou jich tu přes tři tisíce! Vykoupeme se v podzemním léčivém prameni, navštívíme Konye-Urgench, jedno z nejvýznamějších středověkých měst na Hedvábné stezce a seznámíme se s pokladem Turkmenů - achaltekinským koněm, který vyniká svou skromností, odolností a především neuvěřitelně zářivou srstí. Navštívíme Mary, další z proslulých měst Hedvábné stezky, ve kterém se nachází (to bys neuhodl) největší jurta na světě. V podobné, i když o dost menší jurtě, po cestě určitě přespíme. Nehostinnou pouští se vydáme i k největšímu lákadlu Turkmenistánu, hořící díře do pekel, u které si uděláme barbecue a možná nad ní opečeme i pár maršmelounů.
Tato výprava je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
Po celou dobu s námi bude místní guide a starat se o nás bude místní agentura, jejíž zajištění je tu povinné, bez agentury se sem na takto dlouhou dobu dostat nelze. Není tedy třeba mít obavy, cesta bude zcela bezpečná. Po cestu se doporučuje základní cestovatelské očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Turkmenistán má stále ještě zavedenou povinnost PCR testu. Opatření se pravděpodobně ještě změní, měj ale pro všechny případy platné očkování proti COVIDu. Na letišti budeme muset možná podstoupit test, řídit se budeme aktuálními podmínkami vstupu.
Pro vstup je nutný zvací dopis. Vízum získáme na letišti, přijde tě na cca 100 dolarů. Pro cestu je nutný cestovní pas s platností alespoň 6 měsíců po návratu. Vše potřebné pro vstup pro nás zařídí místní agentura.
Dopravovat se budeme letecky s přestupem v Istanbulu. Z Vídně vychází přímá letenka do Ashgabatu na cca 21 000 Kč (k 16. 1. 2024). Na místě nás pak čekají přesuny terénními auty, maršrutkami a nočními vlaky, díky kterým ušetříme čas na dlouhých přejezdech.
Spát budeš vždy v pohodlí pod střechou, či ve stanu. Podle programu budeme ubytovaní v hotelích, jurtách i turistických lodžích či u místních.
Stravování bude částečně zajištěno, několik snídaní budeme mít v hotelích, jednu večeři u kráteru Darvaza pojmeme piknikově. Ostatní jídla budeme řešit v místních restauracích a obchodech. Bylo by škoda nevyzkoušet všechny místní speciality, s sebou si tedy nic brát nemusíš, max nějaké tyčinky a svačinu na cestu.
Budeme se pohybovat ve městech, v poušti i v přírodních rezervacích. Hodit se proto bude pohodlné oblečení a boty pro cestování, není však třeba nic do extrémních podmínek. Důležité části výbavy ti zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Program se podle aktuálních podmínek v zemi může lehce změnit, s místní agenturou ale budeme program upravovat tak, abychom z našich bodů zájmu viděli maximum :)
Odlet z Vídně/Prahy přes Istanbul.
Přílet do Ashgabatu. Dopoledne si necháme na vstupní formality a snídani, zbytek dne věnujeme průzkumu hlavního města. Navštívíme třeba Monument nezávislosti, ruský bazaar, národní muzeum nebo velkou mešitu. Pak se přesuneme na nádraží, kde chytíme noční vlak.
Po noci ve vlaku nám určitě vyhládne, zajdeme na snídani a pak přejedeme do Konye-Urgench nedaleko hranic s Uzbekistánem. Oblast je v UNESCO a nachází se zde množství památek. Po obědě přejdeme k asi nejikoničtějšímu místu Turkmenistánu, hořící jámě v zemi, které se přezdívá Brána do pekel. Večer strávíme touhle netradiční podívanou, na večeři si uděláme barbecue. Přespíme v okolí.
Po snídani vyrazíme zpět do Ashgabatu, cestou zkusíme navštívit farmu, kde šlechtí slavné Achaltekinské koně, chloubu tohoto národa. V podvečer ještě navštívíme podzemní jezero Kow-Ata, v jehož léčivých termálních pramenech se můžeme krátce vykoupat. Přenocujeme ve vesnici Nokhur.
Ráno nás čeká dlouhý přejezd pouští, vydáme se ke kaňonu Yangykala, který připomíná americký Grand Canyon. V okolí si zkusíme dát lehký jednodenní trek, ať si taky trochu protáhneme nohy.
Vydáme se zpět do Ashgabatu, cestou ještě navštívíme vykopávky v Nise, které jsou rovněž v UNESCO.
Po snídani se vydáme do města Mary, kde se mimochodem nachází největší jurta na světě. Navštívíme staré město Merv (UNESCO). Přespíme v hotelu.
Po snídani si rozšíříme informace o oblasti v místním muzeu historie, pak přejedeme do města Margush, kde se nachází nejstarší osídlené teritorium v Turkmenistánu a zavítáme do místní nekropole. Po večeři se přesuneme na nádraží a noc strávíme v nočním vlaku.
Dva dny strávíme v hornaté oblasti na jihovýchodě Turkmenistánu. Vydáme se na Dinosaur plateau, vápencovou plošinu se stopami dinosaurů, zajdeme se podívat na vodopád Umbar, do soutěsky Kirk Kiz a další. Prostě si užijeme dva dny trochou aktivnějšího pohybu v přírodě.
Tenhle den bude přesunový, vydáme se na dlouhou cestu zpět do hlavního města, noc opět strávíme ve vlaku.
Brzy ráno přijedeme do Ashgabatu, zajdeme na snídani a ještě budeme mít celý den na průzkum města. Můžeme třeba zajít na nějvětší indoorové ruské kolo světa, nebo do muzea koberců. Nezapomeneme ani nakoupit suvenýry pro naše milé. Pozdě večer se vydáme na letiště a vyrazíme domů.
Přílet do Vídně/Prahy v ranních hodinách.