Toulání na kole krásnými, často zapomenutými místy naší republiky. Ideální seznámení s bikepackingem!
Když se řekne sever Čech, většině lidí se vybaví průmysl, roury a povrchové doly. My tam ale vidíme něco jiného – tři pohoří, která spojuje drsná krása, hluboké lesy, opuštěné traily a krajina, kde se historie míchá s divokou přírodou. Krušné hory, Lužické hory a České Švýcarsko. Tři celky, které na sebe navazují a dají se projet v rámci jedné parádní bikepackingové výpravy.
Zahájíme to v Lužických horách – nižších, ale o to zelenějších a klidnějších. Lesy, skalní vyhlídky a večerní spaní pod hvězdami. Přesuneme se do Českosaského Švýcarska, kde se mezi pískovcovými věžemi proplétají cesty i lesní pěšiny. Nádherné pískovcové útvary budeme obdivovat - jak jinak než - v sedle. Výpravu zakončíme v západních Krušných horách. Tady tě čekají dlouhé šotolinové hřebeny, výhledy na německou stranu a krajina, která se po letech znovu nadechuje.
Tahle víkendovka je ideální, pokud už chceš dlouho zkusit bikepacking, ale dosud ses bál rozhodnutí udělat. Pro účast bys už ale měl mít něco naježděno - v sobotu se pojede 130 km, v neděli 110 km. Máme na to ale celý den, tempo nebude nijak závratné. I tak je ale dobré už mít nějakou tu stovku v životě za sebou.
Na této výpravě nehrozí žádné nebezpečí. Je důležité být ostražitý při jízdě ve skupině a mít funkční kolo.
I když půjdeme pouze po českém území, chvílemi budeme kopírovat státní hranici. Nezapomeň si vzít občanku.
Na místo srazu a z konce trasy pojedete vlakem. Na přesném vlakovém spojení se domluvíte s průvodcem. Očekávaný odjezd je v pátek po práci, příjezd pak v neděli ve večerních hodinách.
Budeme spát pod širákem. S sebou karimatku a spacák s komfortem minimálně deset stupňů. Spaní ve stanu je zakázané.
Ve vlastní režii. Nebudeme s sebou tahat vařiče, na jídlo se stavíme, večeře případně budeme mít studené. Po domluvě je možné vzít např. jeden vařič na ranní kávu.
Pro účast je potřeba mít gravel. Teoreticky lze trasu objet i na silničce, ale doporučujeme mít opravdu dobré pláště, aspoň 35 mm. Povinné jsou bikepackingové brašny - batoh je po předchozích zkušenostech zakázán. S sebou musíš mít i věci na spaní pod širákem. Povinná jsou též dostatečně výkonná světla na kole - první večer je dost možné, že se pojede po tmě.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
V pátek odpoledne vyrazíme vlakem z Brna/Prahy a za tmy přijedeme na nádraží ve Svoru. Odtud si dáme jen krátkých 13 km k prvnímu přespání pod horou Jedlová. Domluvíme se, jestli spíše vyrazíme dřív z práce, abychom přejezd ještě stihli za světla, nebo později, a přejezd bychom jeli už za tmy.
Začneme hezky z ostra vyjetím na horu Jedlovou. Kopec má v neprudší části přes 25 %. Přes krásy Šluknovského výběžku, Krásnou Lípu projedeme do Rumburka, kde si v cyklo kavárně můžeme dát pozdější snídani. Křížem krážem přes NP České Švýcarsko dojedeme až do nejnižšího bodu ČR v Hřensku, kde vezmeme přívoz na druhou stranu. Odsud postoupáme do CHKO Labské pískovce a přes Děčínský Sněžník to vezmem do Tisé, kde se občerstvíme pod místními pískovcovými velikány. K večeru se přesuneme do Krušných hor, kde přespíme. Celkem 130 km.
Celá neděle bude zasvěcená přejezdu Krušných hor. K vidění je toho dost, vezmeme to přes vodní nádrže a rašelinišně, výhledy budou krásné. Tohle pohoří je trochu zapomenuté, ale po desetiletí přírodních katastrof je to za nás jedno z nejhezčích - a nejzapomenutějších - míst v ČR. Stavíme se i u pár urbexů: zapomenuté železnice nebo opuštěné doly. Je jasné, že nemůžeme vynechat Klínovec. To už budeme mít v nohou okolo 90 km, takže si ten výhled opravdu užijeme. Odsud už to jen dlouhý sjezd do Ostrova, kde nasedneme na vlak a dojedem zpět domů. Celkem 110 km.
Víkendovky organizujeme bez nároku na zisk.
Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku
Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.
Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.
Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.