Pohoří v Makedonii jsou nakloněna lidem, kteří mají rádi zimní radovánky.
Co říct k makedonským horám v zimě? Je tam hóódně sněhu, tak jako na celém Balkáně. Naštěstí jsou pohoří v Makedonii nakloněna lidem, kteří mají rádi zimní radovánky. Dají se tu najít terény, které mají i mírnější sklon a dá se na nich pochodovat bez většího rizika lavin.
Navštívíme zde dvě pohoří. První je Šar Planina, které je v zimě velmi populární. Konkrétně ve středisku Popova Šapka, ze kterého budeme vycházet, nebude nouze jak o zábavu, tak možnosti dát si do těla. Cílem nebude nic menšího než vylézt druhou nejvyšší horu Makedonie Titův vrh a naučit se základy práce s lavinovou výbavou. Druhé pohoří, které navštívíš, je Jakubica. Tady je už turistů o poznání méně, zda-li vůbec nějací. Strávíme zde dvě noci v romantické planinárské chatě, jen za přítomnosti vařiče, karet a sněhu. Naším cílem bude zdolat nejvyšší vrchol pohoří - Solunska Glava 2540 m. Pokud chceš v sobě probudit dobrodružného ducha myslím, že máš o čem přemýšlet!
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Průvodce tě zaučí v lavinové problematice a naučí tě používat lavinovou výbavu, která je pro tuto akci povinná. Naše cesta vede hlavně po náhorních plošinách, takže pokud budeme obezřetní a neztratíme se, lavinové nebezpečí bude malé. Samozřejmě uvidíme až na místě dle aktuálních sněhových podmínek. Na přechod bude potřeba standardní lavinová výbava - pípák, sonda, lopata.
DOPORUČENÍ: Kdo chce, může se přihlásit na náš lednový lavinový kurz, a tudíž se kvalitně vzdělat v lavinové problematice, více ZDE.
Pouze občanský průkaz nebo pas.
Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)
Nocleh je zařízen 1x v Popově Šapce, 1x na horské chatě, 2x na Planinarském domě Cheples. 1x budeme chtít zkusit zimní bivak. takže bude třeba mít spacák s komfortem pod bodem mrazu. A budou potřeba i stany! Noc venku v bivaku je možné nahradit spaním vevnitř, což ale není součástí programu.
Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Na místě půjdeme na těžko do sedla pod Titov vrh a pak 4 km k chatě Cheples. Zbytek půjdeme na lehko. Vařit budeme na plynových vařičích. Jakmile sejdeme z Šar Planiny, bez problému můžeme dokoupit jídlo nebo si zajít do restaurace.
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Nutností bude zimní vybavení na hory a lavinová výbava!! Pípák, sonda, lopata. Dále pevné boty, sněžnice, návleky, spací pytel atd.
1. den: Odjezd ve večerních hodinách z naší milované brněnské klubovny.
2. den: Dopoledne dojedeme do Skopje. Projdeme se městem, dáme si dobrou snídani a dokoupíme zásoby. Poté se pojedeme lanovkou podívat na Kříž milénia, odkud je krásný výhled na město a okolní hory. Pokud zbude čas, zamíříme do kaňonu Matka. Odpoledne přejedeme do Popovy Šapky (1740 m), kde se ubytujeme v jednoduchém ubytování v horském hotelu. Večer si řekneme vevnitř v teple základy lavinové problematiky a ukážeme si, jak s výbavou zacházet.
3. den: Vyjdeme brzo ráno a pokusíme se vyjít až na Titov vrh (2747 m), druhou nejvyšší horu Makedonie. Půjdeme zimní cestou, a proto vystoupáme i na vrcholy jako Bakardan (2704 m). Pak sejdeme kousek dolů do sedla a přespíme venku. Pokusíme si postavit zákop/bivak ve sněhu v zimních podmínkách. Kdyby bylo nejhůře, na Titově vrhu je nově zrekonstruovaná kamenná budova, ve které se dá při špatných podmínkách přespat, a proto lze celou výpravu přečkat bez spaní venku.
4. den: Ráno se vyhrabeme ze zákopu, a pokud to sněhové podmínky umožní, půjdeme jinou trasou zpět do Popovy Šapky. Pokud budou podmínky neuspokojivé, půjdeme stejnou, bezpečnou, zimní trasou zpět. Odpoledne přejedeme blíže k pohoří Jakubica do městečka Makedonski Brod.
5. den: Dopoledne si dáme klid a odpočinek na čerstvém vzduchu. Na oběd se stavíme do čtvrtého největšího makedonského města Prilep. Odpoledne dojedeme do vesnice Papradishte a jelikož přes hory nevede žádná cesta, budeme je muset objet přes Velež. Jedna cesta ale přeci jenom přes hory vede, a to železniční. Kdo chce, může jet přímo z Prilepu horským vláčkem 3 km dlouhým tunelem a my jej poté vyzvedneme na druhé straně hor :-) Z Papradishte se vydáme 4 km pěšky k planinarské chatě Cheplez (1450 m), kde strávíme uprostřed hor dvě noci.
6. den: Výstup na lehko až na vrchol Soluňska Glava (2540 m). Pokud budeme mít štěstí, uvidíme až do Soluně, odtud název hory! Výstup povedeme z jihu, kdy prvně vystoupáme lesem na náhorní plošinu a potom mírným terénem až na vrchol. Pokud vše půjde dle plánu, po obědě dosáhneme vrcholu a večer budeme zpět na planinarské chatě Cheplez. Zahrajeme si karty a povedeme debaty o nesmrtelnosti brouka.
7. den: Ráno sestoupíme z hor a kolem oběda vyrazíme zpět do ČR. Cestou se stavíme na teplé, dobré jídlo. Podle časových možností a štěstí na hranicích dorazíme do ČR kolem půlnoci.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.