Běžecky, nalehko s naprostým minimem vybavení.
Běžecky, nalehko s naprostým minimem vybavení. Rozhodli jsme se tímto stylem zdolat nejvyšší hřeben ukrajinského oblouku Karpat s nejvyšší horou Ukrajiny, Hoverlou (2 061 m). Nenajde se příliš lidí, kteří touží po náročném šestidenním přeběhu, kdy každý den zdolají průměrně 30 kilometrů. Pokud patříš mezi ně, je tahle akce určena právě pro tebe. Nebudu ti mazat med kolem huby, může pršet a foukat silný vítr. Možná nás potká nějaká ta bouřka a existuje reálná šance, že se místy popasujeme i se zbytky sněhu. Bude to dřina a na řadu přijdou ty krásné vlastnosti, které často potkáme jen na horách. Houževnatost, sebezapření a překonání se nechť jsou naším doprovodem. Naopak, pokud bude pěkně, bezvětří a pod nohama nekonečně zelený hřeben polonin, bude to lahoda pro duši a tělo. Nechme se překvapit, jak to dopadne!
Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše!
Řeknu ti to na rovinu. Tahle výprava není pro žádné slečinky a je určena zkušenějším horským běžcům. Čeká tě přeběh 160 km (7 000 m převýšení) dlouhého pohoří Černohorská polonina. Denní dávky budou mezi 14 - 34 kilometry s více než tisícimetrovým převýšením. Každý den (vyjma jedné noci) se bude spát hezky v teple na posteli a jeden ze 6 dnů přeběhu bude odpočinkovější. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce Ondru, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán.
Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.
7 z 8 nocí budeme trávit na předem domluvených ubytováních a spaní bude zajištěno na posteli. Při takto dlouhých a náročných přebězích je totiž nejdůležitější pořádná regenerace. Hned první den budeme však spát na hřebeni buď v salaši nebo ve stanu - bohužel se v těchto místech nenachází žádná lepší možnost ubytka. Některá ubytování budou v horských penzionech, jiné se nacházejí v malebných podhorských vesničkách.
Každý účastník si v běžeckém batůžku ponese jídlo pouze na jeden den (výjimkou je 1. den, kdy se ponese na 1,5 dne). Jedná se především o tyčinky, gely a sušené maso. Jednotlivá ubytování disponují buď kuchyňkou nebo jsou v okolí stravovací zařízení. Trasa několikrát křižuje města, kde je možnost doplnit potraviny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení na přejezd, ale i oblečení na hory. Jakmile vyběhneme, tak se k autu dostaneš až po doběhu treku a je tedy potřeba si vše důležité sbalit do malého běžeckého batůžku. Seznam vybavení pořešíme v FB skupině nebo osobně. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
1. den: Odjezd z ČR - Slovensko - Vyšné Německé - Ukrajina - Užhorod.
2. den: Procházka Užhorodem - zařídíme výběr / výměnu peněz, zajdeme si na snídani a projdeme centrum. Přejezd do Seredně - zde si dáme koštovačku vína a s trochou štěstí i koupačku v termálních jezerech. Cestou do Koločavy (místa startu přeběhu) se ještě zastavíme na jídlo a na nákup zásob. Skočíme na vydatnou večeři, podle zájmu se proklušeme po okolí a pomalu se připravíme na přeběh.
3. den: Úvodní den běhu si otestujeme, jak na tom fyzicky jsme. Čeká nás náročný den, v rámci kterého vystoupáme na nejvyšší horu pohoří Krásná, Syhlanskyj (1 563 m) a seběhneme do vesnice Usť-Čorna, kde si dáme za odměnu šašlik.
29 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.
4. den: Vzdálenostně nejdelší, ale převýšením nejpohodovější den, který si troufám tvrdit, že bude i nejpestřejší. Čeká nás výstup na vrchol hory Stig (1 704 m), čímž během tří kilometrů zdoláme většinu převýšení a zbytek dne se můžeme kochat nádhernými výhledy. Přeběhneme přes kopec Gerisaska (1 762 m) a Tempa (1634 m) až do ski resortu Dragobrat, kde složíme hlavu.
34 km, ↑ 1400 m, 6 hod.
5. den: Tento den bude odpočinkovějšího charakteru. Jelikož nechceme riskovat zranění, půjdeme tento den úplně volně nebo pěšky. První třetina trasy je do kopce a jakmile se vyšplháme na hřeben, tak budeme pomalu sbíhat.
14 km, ↑ 600 m, 3,5 hod.
6. den: Nejzajímavější část přeběhu. Ze začátku budeme stoupat z vesnice Trostianets na horu Petrs (2 020 m). Po kratším seběhu budeme postupovat mírně zvlněnou krajinou a na 23. kilometru zdoláme nejvyšší horu Ukrajiny, Hoverlu (2 061 m). Následně seběhneme dolů do hotelu Zarosliak, kde si dáme něco dobrého na zub a složíme zde hlavu.
27 km, ↑ 2 000 m, 6 hod.
7. den: Na úvod se vyškrábeme zpět na hřeben a zdoláme vrchol Rebra (2 001 m). Odtud budeme postupovat dál po hřebeni a postupně vylezeme na kopec Brebeneskul (2 038 m), Dzembronya (1877 m) až na meteorologickou stanici nacházející se na vrcholu kopce Pop Ivan (2 022 m). Následovat bude seběh k vrcholu Shchivnyk (1426 m), poblíž kterého budeme spát buď ve stanu nebo v salaši - záleží na aktuálních podmínkách a na naši vzájemné domluvě.
28 km, ↑ 1 500 m, 6 hod.
8. den: Závěrečný den přeběhu jsou dvě možnosti. Buď to vezeme nejkratší možnou trasou do vesnice Luhy (15 kilometrů) nebo to vezmeme delší trasou po hřebeni až k rumunským hranicím, kde vystoupáme na vrchol Неніска Мала (1815 m) a následně seběhneme do vesnice Bohdan. Podle chuti a energie se můžeme buď utábořit ve vesnici Bohdan nebo přejet zpět na Koločavu.
30 km, ↑ 800 m, 6,5 hod.
9. den: Volnější (rezervní) den, který věnujeme poznávání okolí a zasloužené regeneraci. Projdeme Koločavu, zajdeme k hrobu Nikoly Šuhaje a do kostela svatého Ducha. Pokud bude čas a chuť navštívíme medvědí osadu a také okoukneme jezero Synevyr, kam často jezdil se svým skautským oddílem Jaroslav Foglar. Kdo bude chtít, může si vyklusat namožené nohy. Průvodce zatím skočí pro auto a vybavení. Večer si uděláme závěrečný večírek spojený se saunováním.
10. den (6. 6.): Poslední den je věnován cestě domů. V případě teplého počasí si můžeme dát v Maďarsku koupačku a zpříjemnit si tak 10-ti hodinovou cestu domů.