Ostré a skalnaté vrcholy, zelené šťavnaté pastviny plné stád ovcí a pastevců a hluboké neprostupné pralesy, ze kterých se tyto majestátní kopce zvedají.
Fagaraš - dešťové hory. Nejvyšší z velkých Rumunských pohoří. Minulý rok jsme zde zavítali poprvé a moc se nám zde zalíbilo. Ostré a skalnaté vrcholy, zelené šťavnaté pastviny plné stád ovcí a pastevců a hluboké neprostupné pralesy, ze kterých se tyto majestátní kopce zvedají. Čeká nás hřeben plný krásných výhledů, hřeben plný výzev, hřeben plný fyzické námahy, ale taky tolik potřebného duševního odpočinku a relaxu. Fagaraš je sice nejvyšší z rumunských hor, ale že by to snad znamenalo dlážděné chodníky a hotelovou infrastrukturu se říct nedá. A v dnešní době tam nebude určitě ani moc turistů :-) Hory jsou zde, až na pár výjimek kolem jezera Balea Lac liduprázdné a překonání jejich hřebene klade na odvážlivce poměrně vysoké nároky. Znamená to nést si všechny zásoby min. na 5 dní na zádech (v případě kratší varianty), mnohdy v poměrně exponovaném terénu a nepřízni počasí. Místní hory jsou prostě nádherné, divoké a drsné. Přesně to co hledáme, tak vzhůru za dobrodružstvím!
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika. Na hřebeni hor se můžeme potkat s pasteveckými psy, kteří však pro skupinku 9-ti dospělých lidí nepředstavují větší riziko. Navíc bačové jsou vždy někde poblíž. V místních horách žijí také medvědi, ale ti představují snad ještě menší riziko než psi, jsou to plachá zvířata, která se kontaktu se skupinkou lidí vždy raději vyhnou. Stačí dodržovat základní pravidla pobytu v přírodě.
Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.
Přejezd: Brno - Slovensko - Maďarsko - Rumunsko - Sibiu - Breaza (cca 10h jízdy)
Spát budeme většinu nocí ve stanu, nebo v horském turistickém přístřešku. Dvě noci přespíme na horských chatách s obsluhou
Stany, spacáky a karimatky tedy s sebou!
Jídlo řešíš sám za sebe. Vařit si budeme v přírodě na plynových vařičích, a když bude příležitost, využijeme místních restaurací a pohostinství. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. I tak bys měl mít jídlo na 5 dní v horách. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v supermarketu. Průvodce ti před odjezdem zašle seznam jídla k inspiraci.
Budeme se pohybovat většinu času v horách. Vezměte si proto s sebou převážně oblečení na hory a pohodlné oblečení na cestování a jednodenní návštěvu města Sibiu. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
1. den:
Sraz v Klubovně a noční přejezd do Rumunského města Sibiu.
2. den:
Ráno si dáme snídani v Sibiu a trochu odpočinku ztuhlým tělům po dlouhé cestě. Pak se přesuneme do vesnice Breaza odkud vyrazíme na 10km dlouhou cestu do kopce k prvnímu nocležišti - Cabana Urela (cca 1000m převýšení). Spaní ve stanu vedle opuštěné chaty.
3. den:
Tento den nás čeká ještě hodně stoupání - musíme nastoupit na hřeben, který potom po celé své délce neklesá pod 2000 m. Vylezeme do sedla mezi vrcholy Mosu a Somnului a dál půjdeme hřebenem přes vrcholy - Urela - Mogos - Cheia Bandei - Coltu Balaceni - do sedla pod vrcholem Slanina. Spaní ve stanu nebo turistickém přístřešku.
4. den:
Pokračování trasy po hřebeni. Čekají nás vrcholy - Slanina - Galasecu Mic - Galasecu Mare - Hartopul ursului - Vistea Mare - také nejvyšší hora Rumunska Moldoveanu (2 544 m) - Ucisoara - Ucea Mare - Corabia - Podu Giurgiurului - a sestup k jezeru Lacul Podrugu. Zde se nachází Cabana Podrugu jejíž zázemí využijeme. Spaní v chatě (možnost večeře).
5. den:
Z Cabana Podragu vystoupáme opět na hřeben do sedla Podragu a čeká nás jezero lacul Giurgiului, vrcholy - Mircii - Arpasul mare - Paru de Fier - hřeben Trei pasi de moarte - a sestup k Lacul Capra (podle mnohých nejkrásnější jezero v Rumunsku). Dále půjdeme po hřebeni a dojdeme přes vrchol Paltinu až do bivaku Călțun, kde přespíme u jezera.
6. den:
Dnes nás čeká 2. nejvyšší hora Rumunska, Negoiu 2525m. Výstup na ni je technicky nejnáročnější pasáž celého Fagaraše a je jištěný řetězy. Poté překročíme vrchol Serbota a Vf. Puha a na večer dojdeme na chatu Negoiu, kde si dáme zasloužené pivko.
7. den:
Ráno si pospíme a naposledy si užijeme výhledy z hlavního hřebene. Dnes nás čeká 15-ti km sestup z hor do vesničky Porumbacu de Sus. Mezitím co průvodce dostopuje pro auto, můžete si dát jídlo v místní restauraci. Noc ve stanu u řeky.
8. den:
Přejezd do města Sibiu nebo Alba Lulia, obě města patří k nejvýznamnějším středověkým památkám Sedmihradska. Krátká prohlídka, oběd a přejezd zpět do ČR. Příjezd v nočních hodinách.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.