Ne nadarmo znamená Jotunheimen v překladu "Domov obrů". Nachází se zde 29 nejvyšších norských hor.
Jotunheimen je jeden z nejhezčích národních parků nejen v Norsku, ale i v celé Evropě. Konečně nastal čas, abychom ho prozkoumali v rámci výprav Expedition Clubu. Na místě nás čeká nádherný 6denní trek, kde doslova nebudeš vědět, kam dřív koukat. Sníh, jezero, kopec, skála... prostě Skandinávie v té vůbec nejlepší kvalitě! Nemine nás ani výstup na nejvyšší horu Norska (Galdhøpiggen, 2469 m n. m.). Celý trek měří skoro 100 km, něco se tedy našlapeme, ale výhledy nám to bohatě vynahradí.
Těžko lze nalézt přiléhavější jméno než Domov obrů pro místo s tolika mohutnými horskými masivy. Skrývá se zde 29 nejvyšších norských hor a několik významných ledovců. Název však vychází ze staré norské mytologie, podle které jsou obři mocné bytosti, často spojené s chaosem a destrukcí a jsou to odvěcí protivníci bohů. Mytologický Jotunheimen je od světa lidí a světa bohů oddělen velkou řekou a neprostupným hvozdem a je to místo s drsnou přírodou, ledovci, horami a hustými lesy. Ať je to jak chce, tohle místo prostě má mystický až impozantní charakter. Mýtické bytosti zde nejspíš nepotkáme, ale jejich příběhy tu na nás budou dýchat ze všech koutů. My si ovšem dáme hlavně pořádně do těla při 6denním treku. Kdo bude chtít, může se po této výpravě ještě přidat na navazující výpravu do Femundsmarky.
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 20 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Jedná se o velmi bezpečnou destinaci, kde největší nebezpečí představují prudké změny počasí. Především déšť a mlha mohou pobyt venku velmi znepříjemnit.
Pro vstup do Norska Ti stačí pouze občanský průkaz. Raději si udělej také jeho kopii a ulož si ji na jiné (bezpečné místo), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Vždy však doporučujeme vzít si také pro jistotu cestovní pas. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.
Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Cestou tam zvládneme v dodávce, která nám zajistí i výstup na nejvyšší horu Dánska. Dlouhou cestu do Norska si rozdělíme nočním trajektem, abychom si odpočinuli. Pohodlně se vyspíme v kajutách. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale vzhledem k vzdálenosti se občas prostřídá s někým zkušeným z řad účastníků, pokud se tedy na řízení cítíš, vezmi si s sebou řidičák. Cestou zpátky necháme dodávku na letišti v Oslu a poletíme zpátky.
Jednu noc strávíme na trajektu v kajutách, tři noci ve stanovém kempu a zbytek nocí ve stanu ve volné přírodě. Tři noci ve stanovém kempu se spí vedle chaty, takže je zde možnost sprchy a případně si připlatit za přispání pod střechou. V Norsku je možno si postavit stan prakticky kdekoliv, kde to není vyloženě zakázáno a nacházíte se 150 metrů od nejbližší budovy. Stan se spacákem a karimatkou si tedy vezmi s sebou.
Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob, které si přivezeme z domu, ale po cestě není problém doplnit jídlo v místních obchodech. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto do místních restaurací moc nechodíme a vaříme si sami. Vařič a plynovou bombu s sebou. Nic nám ale nebrání po domluvě se zastavit v nějaké restauraci a dopřát si místní speciality. Většinu času však strávíme na treku a je tedy vhodné mít sebou dehydratované jídlo - ideálně od Adventure menu
(máme na něj 20% slevu).
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. Na začátku července je tu ještě sníh, mezi povinnou výbavu tak přibudou i nesmeky. Hodit se může i moskytiéra.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Brzy ráno vyrazíme z naší milované expediční klubovny. Pojedem přes Prahu a Ústí do dánského Frederiskhavenu. Stereotyp sezení v autě si rozbijeme "výstupem" na Møllehøj, s výškou 170 m n. m. nejvyšší horu (kontinentálního) Dánska. Expe už byl na hodně nejvyšších horách, ale tahle se určitě řadí k těm nejbizarnějším :D Večer se nalodíme na trajekt, ve kterém se pohodlně vyspíme v kajutě.
Dopoledne dorazíme do Osla. Skočíme si tu na rychlou snídani a budeme pokračovat dál na sever až k jezeru Gjende. Dorazíme sem odpoledne a rovnou se vydáme ukrajovat první kilometry z naší trasy. Vystoupáme na hřeben Bessegen, odkud si budeme moct prohlížet panaromata na jezera Bessvatnet a Gjedne - ač jen pár set horizontálních metrů od sebe, dělí je výškový rozdíl 400 metrů. Kempovat budeme tam, kde se nám to bude líbit - třeba právě u prvního z nich.
Budeme postupně ukrajovat další kilometry z trasy. Sestoupíme zpět k jezeru Gjende a kdo chce, bude se moct krátce občerstvit u chaty Memurubu. Obřími ledovcovými údolími budeme dál pokračovat, nejdříve podél jezera a potom už přímo mezi horami. Tábořit budeme tam, kde se nám bude chtít.
Bude nás čekat další slušná porce kilometrů až na chatu Spiterstulen. Tam nás čeká změna - budeme spát v kempu přímo u ní, protože odsud se vyráží na nejvyšší horu Galdhøpiggen. Výhodou zázemí - kromě možné sprchy - je i možnost ochutnání norských dobrot.
Vrcholový den - Galdhøpiggen! Nejdříve 6 km a 1500 výškových metrů nahoru a hned potom znova dolů. Pokud nám zbyde čas, popojdeme večer ještě o kus dále, pokud budeme mrtví, přespíme znova u chaty a dáme nějaké to pivko na oslavu. Kdo nebude chtít na vrchol, může klidně zůstat u chaty a vychutnávat si norskou přírodu s čajem v ruce.
Zpátky k autu to máme ještě 40 kilometrů, což dělá krásných 20 km na den. Tábořit budeme opět tam, kde se nám to bude nejvíce líbit. Celou dobu se budeme motat mezi nádhernými potoky, jezery a kopci, z nichž většina má přes 2000 m n. m. Dost možná tu ještě bude ležet sníh, což bude všechno dělat jenom zábavnější. Kdo bude mít přebytek energie, může si klidně každý den vyběhnout na nějaký z kopců nad údolím - přímo se nabízí Glittertinden, druhá nejvyšší hora Norska.
Poslední den na treku! Budeme dost unavení, ale nějak se hecneme a k autu to dojdeme. Spát budeme opět v kempu u chaty (kdo by chtěl, může si tady připlatit za chatičku). Dáme poslední koupačky v jezeře, něco dobrého k jídlu i pití a psychicky se připravíme na dlouhou cestu zpátky.
Rezervní den. Pokud bychom ho nevyužili na treku, dáme si nějakou jinou túru - třeba na kopec Rasletinden. Nebo si můžeme půjčit lodičky a projet se po nějakém z místních jezer.
Odjezd na letiště a odlet domů - Praha nebo Vídeň. Kdo chce, může se ještě přidat na navazující akci do Femundsmarky.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.