Ženy zpívají tradiční písně, muži nenápadně potahují z cigarety bee-dee a ty usrkáváš slaný čaj s moukou a kolem tebe pobíhají malí mníšci jako červené krvinky. Prostě Ladakh.
Přilétáš na letiště do Dillí, vycházíš z letištní haly a tu tě do nosu udeří vůně Indie. Před tebou stojí malí řvoucí lákající mužíci, z vlhka se ti v sekundě orosilo čelo a vůbec všechny tvé smyslové buňky se mohou zbláznit. Po prvním šoku z přelidněného Dillí se přesouváš na sever do mírumilovného Ladakhu obývaného tibetskou komunitou. Přes majestátní himálajská sedla se vezeš v polorozpadlém autobuse s místními a přitom si přeříkáváš modlitbičky, když vidíš drolící se cestu pod autobusem která se klikatí nad kilometrovým srázem. Uklidníš se až při ranní modlitbě v klášteře, kdy ti buddhističtí mniši ke snídani naservírují slaný čaj s moukou. Severní cíp Indie je pestrým místem plným kontrastů, které je nutno zažít. Říká se, že Indii můžeš buď milovat, nebo nesnášet.
Našim hlavním cílem bude trek krásným údolím Myiar přes vysokohorské sedlo Kang la (5468 m). Ne nadarmo se Ladakhu říká Malý Tibet, nebo taky "Země sedel" (La-dagh). Nejenže je zde nespočet vysokohorských sedel, které lákají a vyzývají trekaře, leží zde i nejvyšší silniční sedlo na světě. Horská údolí v Ladakhu jsou doslova protkána sítí cest a pěšin, které propojují vesničky a jsou mnohdy jedinou spojnicí těchto míst s civilizací. Údolí ledovce Myiar je zapadlé a dosud málo navštěvované. Izolovanost tohoto místa je přesně to co hledáme. Sedlo Kang la se svými 5468m je navíc slušná výzva a bude naší branou do Zanskaru, bájného údolí hluboko v horách, kde čas plyne jinak a zákony civilizačního shonu zde neplatí. A protože sever Indie je úzce spjat s tibetskou kulturou, přidáme taky návštěvu města Dharamsala, kde sídlí samotný Dalai lama.
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Do Indie je nutné vízum, které je možno pořídit si elektronicky bez nutnosti návštěvy indické ambasády za poplatek cca 50 €. Doporučujeme ti si obstarat očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a meningokovi. Nikdo to sice na letišti nebude kontrolovat, ani po Vás kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno :-)
Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. S výběrem a koupí letenky ti samozřejmě ochotně pomůžeme! Společně poletíme do Delhi, odkud se pozemní cestou přesuneme až do Manalí, vstupní brány do Himáláje. Cesta bude dobrodružná, jak už to v Indii bývá. Pro pozemní přesun budeme využívat vlaky, autobusy, jeepy, korby aut a všemožné další prostředky.
Během naší výpravy se budeme ubytovávat v guest housech a hotelech. Pokoje jsou vždy pro dvě osoby. Teplá voda většinou není k mání, ta se najde pouze v Dillí, kde si stejně radši pustíš studenou. Po domluvě s hodnými místními ti ji však mohou ohřát. Předem upozorňujeme, že ne všechno ubytování bude ve standardu a čistotě, na kterou jste zvyklí z Evropy.
V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)
Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet z Prahy, nebo Vídně do Dilli. Přílet pravděpodobně v nočních hodinách. Přespání v Dillí.
Po dlouhé cestě nás čeká ještě jeden regionální přelet do města Dharamsala, správního centra Tibetské komunity a sídla Dalai lamy. Ubytování v hotelu a prohlídka města s jeho kláštery. Odpočinek po dlouhé cestě. Noc v guesthouse nebo hotelu.
Přesun autobusem do Manali. Cesta bude trvat minimálně 6 hodin. Příjezd do Manali, ubytování v guesthouse a odpočinek.
Prohlídka Manali, jeho klášterů, obchůdků a lázní na vrcholku kopce. Odpočinek a aklimatizace na vyšší nadmořskou výšku. Noc v gueshouse.
Přesun na začátek treku.
Po známé Manali - Leh highway přejedeme přes průsmyk Rohtang a vstoupíme do údolí Lahaul. Poté co dorazíme do Tandi, soutok řek Chandra a Bhaga, odbočíme na západ a pojedeme podél řeky Čandrabhaga, dokud nedorazíme do Udaipuru. Zde se vlévá řeka Miyar, stékající ze stejnojmenného ledovce. Odtud odbočíme na sever a podél řeky Miyar dorazíme do Urgusu a následně do Shukto. Nocleh v guesthouse.
Z Shukto do Thanpattan. Zahájení Kang la treku..
Vydáme se do Khanjaru, což je poslední vesnice v údolí Miyar. Shukto a Khanjar jsou prakticky vedle sebe, oddělené jen řekou, po které lze přejít malým mostem. Pochod zhruba 5-6 hodin dokud nedorazíme do Thanpattanu. Noc strávíme ve stanech. Většina kempovišť pod ledovcem se nachází na rozlehlých travnatých pastvinách s kobercem květin.
Trek do Zardong.
Dnes nás čeká opět pochod 5-6 hodin. Odbočíme na severozápad z Gumba Nalla a budeme pokračovat v cestě za Miyar Nallou, a utáboříme se v krásném kempu v Zardongu. Dostáváme se do izolované a opuštěné části hor, kde jen zřídka natrefíme na živou duši. Nádherné výhledy na svěží zelené louky a bílé ledovce, jiskřivé potoky dají zapomenout na veškerou únavu.
Trek do Phalpu.
Šestý den pokračujeme dál směrem ke Kesar Yonn Chap (v překladu 7 svatých vod), což je další úžasný kemp. Nachází se poblíž vyschlého dna jezera obklopen horami a ledovcovými jezery. Nocleh ve stanech.
Camp 1 na ledovci.
Camp 1 je ve výšce asi 4400 m. Po přibližně hodině pochodu se dostaneme na ledovec, který nás dovede až do sedla Kang la. Pohyb po ledovci v této části není nikterak nebezpečný, trhliny tu prakticky nejsou a když ano, jsou velmi dobře viditelné. Ledovec je tvořen tvrdým ledem, kde nehrozí propadnutí. Cestou budeme míjet množství jezírek. Dnešek bude trochu náročnější, protože budeme putovat minimálně 7 hodin. Na noc se utáboříme na ledovci.
Camp 2 na ledovci
Tento den začneme brzy, tak, aby nám na slunci příliš neroztál podklad. Stoupání bude většinou mírné, tempo přizpůsobíme sněhovým podmínkám a bezpečnosti. Délka pochodu bude závislá na sněhových a povětrnostních podmínkách, odhadem 6 - 7h. Utáboříme se opět na ledovci ve výšce zhruba 5000 m. Dnešní kemp bude poslední před sedlem Kang la.
Přechod Kang la (5468 m).
Dnešní pochod zahájíme s prvními paprsky a půjdeme dál po ledovci s mírným sklonem. Tento úsek již absolvujeme navázaní v lanových družstvech, kvůli riziku skrytých trhlin. Po asi 4 hodinách postupu dorazíme do průsmyku Kang la. Vychutnáme si pohled na zasněžené šestitisícové vrcholy a zvrásněné ledovce. Začneme sestupovat a přesuneme se na pravou stranu údolí řeky. V místě kde se spojují dvě údolí se utáboříme v kempu s názvem Sumdo.
Sestup do Padum.
Opustíme ledovec a po skále a kamení sestoupíme po stezce podél řeky Tema. Otevřou se nám nádherné zelené pastviny a louky s květinami, vítaná změna po několika dnech v království sněhu a ledu. Krajina se mění a ožívá s každým kilometrem blíže do údolí Zanskar. Po asi 2 km dorazíme do Bardan Gompa odkud si zajistíme transport směrem do Padum, správnímu centru Zanskaru. Navečer se pojedeme podívat na klášter Karsha, rozprostírající se podél útesu, největší v Zanskaru. Nocleh v guesthouse.
Přesun do Kargilu.
Do Kargilu pojedeme asi 7 hodin. Cesta je dlouhá sice jen 230 km, ale její kvalita je mizivá. V Kargilu strávíme noc a rozdělíme si tak dlouhou cestu do Lehu. Ubytujeme se pod střechou v lodži, nebo v hotelu.
Přesun do Lehu.
Cesta nám zabere zhruba 8 hodin. Na jejím konci nás čeká vytoužený Leh! Noc v guesthouse.
Odpočinek v Lehu. Užijeme si den potulováním se po Lehu a nasáváním atmosféry tohoto magického místa. Návštěva klášterů a dalších zajímavostí. Noc v guesthouse.
Rezervní den. Můžeme využít pro jednodenní výlet po okolí Lehu. Přelet do Dilí (v závislosti na počasí se může zrušit, pak by nás čekala Leh - Manali highway a využili bychom rezervní den pro cestování)
Přelet do Dilí (v závislosti na počasí se může zrušit, pak by nás čekala Leh - Manali highway a využili bychom rezervní den pro cestování). Noc v hotelu v Dillí.
Odlet domů z Dillí.