Totes Gebirge na sněžnicích - PLNO

Termín 09 - 13. 02. 2022
OdjezdOdjezd z Brna 9. 2. v 11:00
DestinaceRakousko
Číslo akce604
Účastníků8
Cena5 690,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Za pohořím Totes Gebirge neboli „Mrtvými horami“ se vydáme do Rakouska, přesněji do jeho severní části ‐ spolkových zemí Štýrsko a Horní Rakousko. Totes Gebirge tvoří největší vápencová náhorní pláň ve východních Alpách, což vzhledem k naší akci znamená "největší hřiště pro hrátky na sněžnicích". Průměrná nadmořská výška plošiny je od 1600 do 1800 metrů a vyrůstají z ní strmé vápencové štíty. To zaručuje relativně pozvolný a konstantní terén, který je pro "sněžnicování" stěžejní. Totes Gebirge je pro svou výjimečnost vyhlášeno za chráněnou krajinnou oblast. Skutečnou ozdobou vápencových kamenných pouští, které budou v únoru samozřejmě pohřbeny pod sněhem, jsou četná jezera. Především pak "Zelená perla Totes Gebirge“, jezero Grundlsee, u kterého necháme auto a budeme pokračovat do výšin po svých.

Cílem této akce není honba za nějakým nejvyšším bodem, i když je zahrnut v plánu výpravy. Půjde především o to naučit se pohybovat na sněžnicích a zjistit, co znamená spojení "zimní Alpy" se všemi slastmi a strastmi. Tedy odolávat mrazivému vichru, stoupat hlubokým sněhem, nést na zádech jídlo na čtyři dny a vyzkoušet si ranní rozmrzání v botách. Nemine tě ani celodenní těšení se na teplý čaj, což ti kolem oběda přijde jako nepředstavitelná meta. Po cestě mineme desítky vápencových špic, které budou dráždit především horolezeckou duši.

Malá ochutnávka

Děkujeme Kubovi Noskovi za krásné fotky!

Video z minulého roku

Náročnost je 3+ z 5

Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky, které však nejsou nijak přemrštěné. I tak je potřeba mít na paměti, že zimní přechod Totes Gebirge není procházkou růžovým sadem. Vše se bude odvíjet od sněhových podmínek. Připrav se na nízké teploty s možným větrem a pohyb v hlubokém sněhu. Za den ujdeme cca deset kilometrů. Bude zapotřebí trocha hecování se a vůle. Vše potřebné si samozřejmě poneseme v batohu s sebou.

Průvodce

Expe Tým

Zatím bohužel není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Adam nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu nejrůznějších kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny, ale vzhledem k tomu, že náš trek vede tou nejhlavnější cestou v údolí, neměl by být problém. Všichni účastníci však budou zaškoleni, jak se v případě laviny chovat. Počítej s tím, že na přechod bude třeba standardní lavinová výbava - pípák/sonda/lopata. V terénu ti bude asistovat a dohlížet na tvou bezpečnost zkušený horský průvodce - Ondra je záchranář z povolání a instruktor na našich lavinových kurzech. Pokud se chceš o lavinové problematice dozvědět víc, můžeš se zúčastnit našeho lavinového kurzu!

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti i některý z účastníků. A dopravu na místě zařizují naše nohy :‐)

Ubytování

Spát budeme postupně v horolezeckých bivacích/winterraumech Albert‐Appel‐Haus, Pühringer Hütte a Prielschutzhaus. Spacák a karimatka bude určitě potřeba. Pro ty, kteří ve winterraumu nikdy nespali, to může být rovněž zážitek. Ve winterraumu je zvykem, že se nechává na místě v kasičce pár euro na provoz. Kolik to je, upřesním - ale jedná se cca o 10/20 euro podle toho, jestli jsi členem rakouského Alpenverreinu.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. Ve winterraumech je možné zatopit si v kamnech a rozehřát tak sníh.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

5 690 Kč

Cena
9. - 13. 2. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění organizátora s bohatými zkušenostmi
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, sonda, vařič atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Ubytování ve winterraumech (3x cca 10 eur - liší se podle toho, zda jsi členem Alpenverein)

Co cestou uvidíš

1. den:

Odjezd z Brna kolem oběda. Po cestě se stavíme někde na jídlo a zastavíme se v Linci. Večer dorazíme k výchozímu bodu treku. Budeme spát poblíž auta ve stanech, které následně necháme v autech.

2. den:

Ráno vyrazíme a večer dojdeme k Albert‐Appel‐Haus (winterraum 6‐8 osob). 9 km, převýšení 900 m. Minule nám to trvalo 8,5 hod. (začátek února). Na bivacích nikdo nebývá, ani podle knih. Mapa ZDE.

3. den:

Z chaty Albert‐Appel‐Haus půjdeme na Pühringer Hütte 1638 m (winterraum pro 20 osob) u jezírka Elmsee. Celkem 10 kilometrů. Po cestě půjdeme okolo jezírka Wieslacke a podejdeme pod trojicí nádherných vrcholů Wildgossel, Scheiblingkogel, Salzoen. Minule nám to trvalo 7,5 hodiny.

4. den:

Z chaty Pühringer Hütte vyrazíme cestou č. 201 směrem ke Grosser Prielu (nejvyšší vrchol Totes Gebirge - 2515 m) na bivak Prielschutzhaus 1420 m (winterraum pro 10 osob). Celkem 9 km. Minule nám to zabralo 7 hodin.

5. den:

Sestup z chaty Prielschutzhaus do vesnice Hinterstoder (7 kilometrů, 850 výškových metrů dolů, cca 2,5 hod. cesty). Průvodce vyrazí trochu dříve a vrátí se pro auto. Po cestě se pokocháme vodopádem Klinser Fall. Ochutnávka rakouské kuchyně, zhodnocení výstupu a návrat do ČR. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace