Velikonoce na Hedvábné stezce - Uzbekistán

Termín 02 - 11. 04. 2021
OdjezdLetecky z Prahy
DestinaceUzbekistán
Číslo akce647
Účastníků9
Cena13 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Na spojnici historických cest vedoucích z východní Asie až ke Středomoří leží místa, která byla hlavními křižovatkami obchodníků a cestovatelů. Vznikala tu města a pevnosti dávných říší, které pokládaly základy různých kultur. Ze všech států bývalého Sovětského svazu je Uzbekistán historicky tím nejzajímavějším, vždyť právě na jeho území se nachází většina hmatatelné historie Hedvábné stezky. Zároveň je pro Čechy nejméně známou zemí ve srovnání se svými sousedy.

Jako více států střední Asie je to země kontrastů. Od moderního velkoměsta Taškentu, ze kterého se vypravíme rychlovlaky snadno přesahující kvality ČD, po pouštní osady a obyvatele žijící v jurtách. Svébytnost místních obyvatel se tu zrcadlí v jejich přístupu k životu těsně spjatým s islámskou vírou, málokde potkáš pohostinnější lidi. Zemi procestujeme taxíky a lůžkovými vlaky, které nám umožní se s nimi potkat a nasát pravou atmosféru Asie. Navštívíme kamenná města Samarkandu a Buchara, centra středověké islámské vzdělanosti. Strávíme den na bazaarech a v úzkých uličkách nejzachovalejšího středověkého města střední Asie Chiva. Ochutnáme chalvu a čerstvý chleba u ohně pod širákem před nocí strávenou v tradiční jurtě. Na vlastní oči také uvidíme důsledky experimentů Sovětského svazu se zavlažováním, na jejichž památku zůstaly v písečných dunách zrezivělé lodě původně kotvící na Aralském jezeře. 

Malá ochutnávka

Náročnost 2

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Výprava neklade vysoké nároky na fyzickou kondici. Budeme se pohybovat místní dopravou a vystačí nám malý batoh, vždyť jíst můžeme vždy z místních zásob a pokaždé budeme mít střechu nad hlavou. Nečekej ale pětihvězdičkový hotel a luxusní coupé ve vlaku. Rozlehlá země vyžaduje delší přesuny a ubytování jsou "sovětského standardu".

Bezpečnost

Uzbekistán je pro turisty bezpečnou zemí. Jisté napětí, jak národnostní, tak náboženské přetrvává v některých regionech, kterým se ovšem vyhneme. Kriminalita je obecně na nízké úrovni. 

Vstupní formality, víza

V současnosti můžou občané ČR získat elektronická víza s platností 30 dní pouze přes registraci na internetu. Cena turistických víz je 20 USD. Ke vstupu do země je nutný pas s platností min. 6 měsíců ode dne návratu do ČR.

Průvodce

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. V Brně ho najdeš buď ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Doprava

Letecky z Prahy do Taškentu. Na místě se budeme přesouvat vlaky, taxíky a maršrutkami. Delší přesuny mohou být namáhavé, často jde o přejezdy stepí a pouští, vynahradí nám to ta správná atmosféra :-)

Ubytování

Spát budeme v místních hotelech a guesthousech. Kvalita hotelů je zde různá, často i drahé a zářivě vypadající hotely skrývají uvnitř zašlou slávu socialismu. Dáme proto přednost ubytováním, kde se co nejvíce poznáme s místními. Jednu noc strávíme v tradičních jurtách v pouštním městě Nurata. Pro některé přesuny také využijeme noční vlak s lůžkovými coupé. Kvůli hygieně doporučuju vzít si tenký spacák.

Stravování

Uzbecká kuchyně je tak bohatá jako historie této země. Mísí se v ní chutě perského koření i záliba v masových pokrmech kočovných kmenů. Často se tu jí skopové a jehněčí maso. Uzbeci si také libují ve sladkostech jako je halva nebo baklava. Bylo by na škodu jejich kuchyni neochutnat, proto se budeme stravovat z místních zásob a často zastavíme na oběd nebo večeři po cestě v místních jídelnách. Ceny jídla jsou tu velmi nízké.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat ve městech i v přírodních rezervacích. Hodit se proto bude pohodlné oblečení a boty pro cestování, není však třeba nic do extrémních podmínek. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

13 990 Kč  Cena
2. - 11. 4. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu v Uzbekistánu. Pronájem maršrutek, taxi, jízdenky na vlak pro vnitrostátní přejezdy, noční přesun lůžkovým vlakem z Nukusu do Taškentu.
 • 6x ubytování v místním guesthousu
 • 1x ubytování v tradičních jurtách
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Vízum
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (vybrané památky, muzea - dohromady max. 500 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy nebo Vídně do Taškentu přes Istanbul nebo Moskvu.

2. den: Přílet do Taškentu. Necháme si celý den na projití rušného a moderního města. Dopravu po městě zprostředkují taxíky a metro vybudované v sovětském stylu (nedávno se ještě jako strategický objekt nesmělo ani fotit). Navštívíme Khast Imom - muslimské centrum s mešitami a velkolepou Barak Khánovou medresou. Nakoupíme jídlo a sušené ovoce na velikém bazaaru Chorsu, schovaném pod ohromnou modrou kopulí, a projdeme si další části města. Spaní v hostelu.

3. den: Nasedneme na ranní rychlovlak do Samarkandu, historického města budovaného z charakteristického kamene. Kdysi to bývalo jedno z nejdůležitějších center na Hedvábné stezce a řada památek to doteď dokládá. Strávíme den mezi minarety, bazaary a navštívíme i veliké mauzoleum Guri Amira s typickou tyrkysovou kopulí na střeše. 

4. den: Taxíky nebo maršrutkou se vypravíme přes pamíro-alajský hřeben do Šachrizabu, rodiště Timura (Tamerlána), zakladatele Timurské říše a uzbeckého nejslavnějšího panovníka. Pozůstatky paláce Ak-Saraj, Timurova letního sídla jsou dnes památkou UNESCO. Odpoledne se vrátíme do Samarkandu a přejedeme vlakem do Buchary.

5. den: Buchara je městem jak z pohádek tisíce a jedné noci. Většina města byla vybudována kolem 10. století a dodnes se dochovala v plné kráse. Projdeme si křivolaké uličky, ve kterých ochutnáme místní chléb "lepjošku". Navštívíme Ark - pevnost vládců z 5. století a také nejstarší stavbu ve městě, komplexy mešit a minaretů, ale i rozlehlý židovský hřbitov. Můžeme také navštívit místní lázně - Hammam. Odpoledne přejedeme do pouštního města Nurata, v jehož okolí se nachází posvátné léčivé prameny a lázně. Večer strávíme u ohně pod hvězdami a přespíme v tradičních jurtách místních obyvatel.

6. den: Přesun  pouští Kyzylkum do města Chiva. Starobylému městu Chiva se někdy přezdívá muzeum pod širým nebem. Je to nejzachovalejší historické město středověké Asie. Je jako stvořené pro toulání se po hradbách, uličkách a náměstích, oslovení místních obchodníků a posezení u čaje s místními.

7. den: Přejezd do Nukusu, návštěva starodávného pohřebiště Mizdachán. Po cestě mineme pozůstatky pevností Torpak Kala a Ajaz.

8. den: Maršrutkou přejedeme do Mujnaku. Bývalý přístav Aralského jezera je dnes vzdálený skoro 100 km od jeho hladiny. Kontrast bohaté historie a nedávné ekologické katastrofy tu bije do očí. Na dně bývalého jezera tu jako památníky leží v písku vraky lodí, které kdysi sloužily místním k obživě. Navštívíme místní muzeum Aralského jezera a vrátíme se zpět do Nukusu. Ještě večer nasedneme na noční lůžkový vlak do Taškentu. Uzbecké železnice se v charakteru dálkové přepravy velmi podobají těm ruským - ve společných lůžkových oddílech je k dispozici samovar, toalety a průvodčí dohlížející na každý vagón :-)

9. den: Rezervní den. Po příjezdu do Taškentu můžeme podniknout krátký výlet do okolí města. Večer odlet zpět do ČR.

10. den: Přílet zpět do ČR dle harmonogramu letenek. 


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace