Přeběh treku Peaks of Balkans - Poslední místo

Termín 01 - 10. 07. 2022
Odjezd1. 7. 2022 z Brna v 15:00 hod.
DestinaceČerná Hora,Albánie,Kosovo
Číslo akce786
Účastníků8
Cena13 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem 

Peaks of Balkans. Téměř 200 km dlouhý trek ležící v samotném srdci Balkánského poloostrova se nachází na sporném trojmezí Kosova, Albánie a Černé Hory. Národnostní spory mezi jednotlivými etniky jsou patrné dodnes a není divu, že některé památky hlídají vojenské jednotky KFOR. O bezpečnost se však nemusíš bát. Kosovo pracuje na tom, aby se v budoucnu zařadilo mezi standardní evropské státy.

Směsice chudoby, orientu, dobrého jídla, volnosti, temperamentu, pohostinnosti a hlavně krásné přírody se jen těžko vyrovná něčemu, co jsi doposud viděl. Křesťanství a islám, kostely a mešity, pozůstatky osmanské i římské architektury a desítky vojenských bunkrů na každém kroku. Člověk by si řekl, že na tomto místě narazí pro svou různorodost na spousty turistů. Opak je však pravdou. Ačkoliv je přechod Peaks of Balkans jedním z nejznámějších balkánských dálkových treků, příliš lidí tady nepotkáte. 

Když jsem se tímto koutem Evropy potloukal, okamžitě jsem si uvědomil, že se jedná o ideální "hřiště" pro vícedenní přeběh. Každé ráno člověk zdolá nalehko 20 - 34 km a když se odpoledne dostane na ubytování, bude královsky pohoštěn místními pastevci. Nemusíš řešit tahání těžkého batohu, nákup stanu nebo rozšlapávání neforemných pohorek. Prostě si jen zabalíš malý běžecký batůžek a vyběhneš. Pokud chceš zažít syrový Balkán a užít si pár dnů v neprostupných, divokých horách s partou kamarádů, neváhej. Trojmezí Albánie, Kosova a Černé hory je totiž ve fázi přerodu. Je nejvyšší čas vydat se s odvahou do míst, která nejsou pro každého… než pro každého budou.

Náročnost je 4+ z 5

Řeknu ti to na rovinu. Tahle výprava není pro žádné slečinky a je určena zkušenějším horským běžcům. Čeká tě přeběh 190 km (8 000 m převýšení) dlouhého treku Peaks of Balkans. Denní dávky budou mezi 20 - 34 kilometry s více než tisícimetrovým převýšením v technicky náročném terénu. Koukni pro představu na videa pod tímto textem. Kopce nahoru se chodí pěšky a běží se volně po rovině a z kopce. Není to tedy tak, že by se celou dobu jen a pouze běželo. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán. 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Malá ochutnávka


Trail Adventures

Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax. 

Cíl cesty

Poznat fajn partu lidí a probádat další kousek světa, po kterém chodíme, tentokrát z pohledu běžce. Prozkoumáš hranici svých psychických i fyzických možností a vyzkoušíš si, jestli jsi schopný uběhnout každý den přes 20 km. Také můžeš očekávat detox od stresem překypujícího civilního života. Jen ty, hory a běžecké střevíce. Troufáš si?

Průvodce

Ondřej Kovářík - Kiki

Sportovec a dobrodruh se srdcem záchranáře, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily. Během svých horských výběhů si stačí ještě vyhlídnout nějakou pořádnou skalní stěnu, kterou si s chutí vyleze – vždyť výzvy mají být smělé a pestré! V zimě pak lezečky vymění za skialpy a brázdí prudké svahy hor na lyžích v čerstvě napadlém prašanu. 

    

Facebook kiki.ondra@seznam.cz +420 776 588 476 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Platba

Bude Ti zaslána faktura ohledně zálohy se všemi potřebnými údaji k platbě ;-) Doplatek bude řešen rovněž předem přes účet. S dostatečným předstihem budeš informován/a.

Ubytování

Všechny noci budeme trávit na předem domluvených ubytováních a spaní bude zajištěno na posteli. První den po příjezdu se však budeme nacházet v nejvíc izolovaném místě, kde budeme muset použít stan. Při takto dlouhých a náročných přebězích je totiž nejdůležitější pořádná regenerace. Některá ubytování se nacházejí v malebných podhorských vesničkách, jiné jsou v menších městech.

Stravování 

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.

Výbava

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Ke vstupu do jednotlivých zemí je nutný platný cestovní pas.

Shrnutí

13 990 KčCena
1. - 10. 7. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Pronájem auta, nafty, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Permit 20 €


Program

1. den: V 15:00 hod. odjezd z naší milované klubovny. Přejezd přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko do Kosova.

2. den: Dopoledne příjezd do Kosova. Dle možností (času a chuti) se zastavíme na snídani a skočíme do kláštera pravoslavné církve ve Visoki Dečani. Odtud to není příliš daleko do vysokohorské vesničky Bjeshkët e Belegut, tedy místa startu výběhu. Podle možností zde buď přespíme u místních nebo ve vlastním stanu.

3. den: První den přeběhu vystoupáme do sedla Roshkodol (2 240 m) a odtud nás čeká seběh k vesnici Roshkodol. Následuje krátké stoupání do osady Milishevc a strmý výstup k jezeru Liqeni i Lumbardhit. Za odměnu si vychutnáme 5,5 km dlouhý seběh na silnici spojující Kosovo s Černou Horou. Závěrečný 350 m vysoký kopec do osady Reka e Alleges bude sice na morál, ale nejedná se o nic, co bychom nezvládli! :-) 

30,5 km, ↑ 1 400 m, 7 hod.

4. den: Výškový profil 2. dne připomíná trojzubou pilu. Nejdříve se popasujeme s 600 m vysokým stoupáním, abychom ho na následujících 8 km zase seběhli. Z osady Drelaj vystoupáme dalších 400 m k salaším Dugaive a seběhneme zpět do údolí k městečku Kuqishte. Poslední stoupání k chatové osadě Leqinat už bude jen "cílovou rovinkou".

V případě nouze se dá trasa zkrátit na 14,7 km / 500 m.

25 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

5. den: Jednoznačně nejdelší, ale zřejmě nejkrásnější etapa treku. Během několika úvodních kilometrů se vyškrábeme na hřeben a překonáme vrcholky hor Maja e Bajrakut (2 078 m) a Pišljiv krš (2 131 m). Po krátkém seběhu se ocitneme v NP Prokletije a vystoupáme k Hridskému jezeru (1 980 m). Odtud je to jen co bys běžeckým střevícem dohodil (tj. 13 km) do města Plav, kde strávíme noc.

34 km, ↑ 1 500 m, 8 hod.

6. den: Etapa z města Plav do vesnice Vusanje není nějak extrémně náročná. Na 14 km vystoupáme téměř kilometrové převýšení, které na závěrečných 7 km seběhneme. Krásná etapa, která člověku rozšíří obzory a díky malebné vesničce Vusanje detailněji poznáme místní obyvatelstvo. 

21 km, ↑ 1 200 m, 4 hod.

7. den: Následující etapa není příliš náročná a jedná se o relativně krátkou trasu z černohorského Vusanje do albánského Thethu. První polovina trati vede k jezeru Ropojansko, za kterým se nachází albánská hranice. Odtud se začínáme setkávat s vojenskými opevněními, kterých je v Albánii požehnaně. Proběhneme kolem malebného jezera Liqeni i Pejes a po strmém sestupu do údolí nás čeká závěrečná rovinka do Thethu.

21 km, ↑ 800 m, 4 hod.

8. den: Hned na úvod nás čeká 6 km dlouhé stoupání, při kterém zdoláme 1 000 m převýšení. Následuje techničtější seběh do Valbone, odkud je možnost vzít na 7,5 km taxi a zkrátit si tak stereotypní běh po silnici. Tento náročný den bude zakončen 500 m závěrečným výstupem do vesnice Cerem, kde přespíme.

32,5 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.

9. den: Poslední den přeběhu. Stejně jako předešlý den, tak i tento začneme několikakilometrovým stoupáním, v jehož závěru se dostaneme do sedla Aljuci (1 920 m). Odtud se vydáme mírně zvlněným zalesněným terénem k vesnici Doberdol a vystoupáme do sedla Ljukšterp (2 248 m). Od tohoto bodu následuje už jen seběh do osady Stanet e Bjeshkëve te Belegut, kde se vrátíme zpět k našemu autu. Parádní tečka za týdnem potu a dřiny!

25 km, ↑ 1 500 m, 6 hod.

10. den: Poslední den je věnován cestě domů. V případě teplého počasí se můžeme v Maďarsku vykoupat v jezeře a zpříjemnit si tak 14 hodinovou cestu domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.