Moderní města plná lidí a rušných trhů s gastronomií světové úrovně úžasně kontrastují s divokou přírodou a téměř 4 tisíce metrů vysokými horskými vrcholy
Ilha Formosa - nádherný ostrov. Tak zní název, který byl po dlouhá století vepsán v západních mapách, poté, co ho poprvé spatřili z paluby lodi portugalští misionáři. Dnes je často přezdíván jako “jiná Čína” - poté, co se po občanské válce v Číně rozhodl jít svou cestou, která po dlouhém zápolení ostrov dovedla do dnešní podoby demokratické technologické velmoci. Tichomořský ostrov, který má zhruba poloviční rozlohu oproti ČR, vměstnal na toto malé území spoustu zajímavosti pro objevování. Moderní města na pobřeží plná lidí a rušných trhů s gastronomií světové úrovně úžasně kontrastují s divokou přírodou a téměř 4 tisíce metrů vysokými horskými vrcholy jen pár desítek kilometrů od moře.
Na ostrově strávíme dva týdny v době, kdy už skončí letní žár. Na party si zajdeme v moderní metropoli Taipei, vzápětí nasajeme atmosféru pouličních trhů starých měst. Pralesem se vydrápeme až k vysokohorským jezerům, u moře si zase užijeme hlubokou soutěsku a strmé útesy. Na nočním trhu, po kterém se line aroma neblaze proslulého smradlavého tofu, ochutnáme ústřicové placky, grilované sépie, nebo vařenou kachní krev, zajíme arašídovou zmrzlinou a zapijeme mléčným perlovým čajem nebo čirokovou pálenkou gaoliang. Vykoupeme se v moři i v termálních pramenech. Tak co, jedeš taky?
Program není náročný, s výjimkou jezera Jiaming budou všechny výlety půl až jednodenní. Jednodenní výšlapy mají převýšení do 600 m. Cesta k jezeru a zpět je na dva dny (převýšení 1100 m), spát budeme v chatě, takže půjdeme nalehko.
Taiwan je jedním z nejbezpečnějších míst, které můžete navštívit. Je zde minimální kriminalita a příroda až na občasná zemětřesení také žádné zásadní nebezpečí nepřináší. Ačkoli je mezinárodní status Taiwanu nevyjasněn, na rozdíl od jiných podobných území není nijak vyloučen z plnění pojišťoven. V posledním roce se Taiwan párkrát vyskytl v médiích v souvislosti s čínskými výhrůžkami, ale ty se objevují průběžně už posledních 30 let. Kdyby se náhodou něco začalo dít, budeme na to reagovat, ale jsem si prakticky jistý, že to nebude potřeba.
Na Taiwan není potřeba žádné vízum.
Na tři různé traily z naší trasy jsou potřeba permity, které budeme muset řešit cca 3 měsíce před cestou. Permity se losují a kapacity jsou omezené, ale cizinci mají do určité míry prioritu, proto věřím, že je seženeme. Pokud náhodou ne, vymyslíme náhradní program. Permity jsou vázány na pas, tj. pokud víte, že vám pas končí a pojedete na jiný, podejte si žádost o nový pas co nejdříve, ať ho nejpozději začátkem léta máte!
Na Taiwan letecky. Po covidu je letecké spojení zatím stále omezené, věřím, že bychom se ale měli vejít do 25.000 Kč, s největší pravděpodobností bude lepší spojení z Vídně než z Prahy. Dostupné letecké spojení často vede přes Hong Kong, který je případně zajímavý pro párdenní individuální prodloužení cesty. Je možné, že se během následujících měsíců obnoví nějaké další linky a ceny o něco klesnou.
Na místě budeme kombinovat veřejnou dopravu a půjčené auto. Auta budeme mít pravděpodobně dvě, proto budeme potřebovat i dalšího řidiče. Řízení na Taiwanu není náročné, je ale potřeba mezinárodní řidičák. V horách jsou poměrně klikaté cesty, silnice jsou ale v dobrém stavu a přejezdy nejsou dlouhé.
Budeme bydlet v jednodušších hotýlcích, občas hostelu. Ubytování je jednoduché, ale čisté. Jeden den budeme na horské chatě.
Nic s sebou tahat nebudeme - taiwanská kuchyně je vynikající! Do hor si nabalíme svačinu, ale jinak nám bohatě postačí stánky s jídlem, které jsou tak dostupné, že mnoho Taiwanců ve svých bytech ani nemá kuchyni.
Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu. Ale neboj se, kromě pár základních věcí, nebudeš nic speciálního potřebovat.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odletíme na Taiwan z Vídně nebo Prahy.
Přiletíme do hlavního města, ubytujeme se. Podle času příletu vyrazíme do města, dát si první společnou večeři a nasát místní atmosféru.
Taipei - hlavní město ostrova. Ráno nakoukneme k Čankajškově pamětní síni, přes moderní čtvrť Ximending vyrazíme k mrakodrapu Taipei 101 - před dostavěním dubajské monstrozity nejvyšší mrakodrap světa. Abychom nestrávili celý den mezi betonem, odpoledne vyrazíme přímo odsud pěšky do kopců, ze kterých se naskýtá pohled na moderní velkoměsto. Den zakončíme návštěvou jednoho z vyhlášených nočních trhů, kde se pořádně najíme.
Z metropole vyrazíme na severozápad, kde se nachází staré zlatokopecké městečko Jiufen. Po jeho prohlídce vyrazíme do geoparku Yeliu s bizarními skalními útvary, jimž dominuje “Královnina hlava”. Pak už nás čeká přesun autem podél hornatého východního pobřeží do města Hualian.
Zdaleka nejznámějším přírodním úkazem ostrova je soutěska Taroko. Většina lidí ji jen projede autobusem se zastávkama na vyhlídkách - my se však pokusíme o zajímavější provedení. Pokud se podaří sehnat permity, vezmeme to starou stezkou Zhuilu, která vede po úzkém chodníku několik set metrů nad soutěskou. Milovníci adrenalinu zajásají, akrofobici zapláčou, ale bude to stát za to :)
Za soutěskou Taroko silnice pokračuje dále přes hornaté vnitrozemí, kde sotva 35 km od pobřeží projíždí průsmykem o úchvatné výšce 3.275 m. Z průsmyku si dáme půldenní túru na jeden z okolních vrcholků masivu Hehuanshan.
Roadtripový den. Musíme se přesunout 200 km podél divokého východního pobřeží. Po cestě spoustu zastávek s vyhlídkami, vodopády, útesy. Oslavíme svátek Středu podzimu, kdy je největší Měsíc v roce, ochutnávkou měsíčních koláčků.
Dvoudenní trek k horskému jezeru Jiaming. Ledovcové jezero přezdívané “slza andělů” je druhé nejvyšší na ostrově (3.310 m). Převýšení činí zhruba 1.100 m a z lesnatého porostu se dostaneme na travnaté pastviny s výhledy na okolní třítisícovky. Nocovat budeme v horské chatě.
Pohodovější den nás čeká v Kaohsiungu, druhém největším městě Taiwanu. Projdeme se kolem Lotosového jezera, večer duhově nasvícené řece Lásky nebo zazevlujeme na ostrově Qijin, kde mají ty nejlepší mořské plody.
Kromě přírody a jídla je také dobré nasát trochu historie a kultury. Tainan byl po více než 200 let hlavním městem ostrova a dodnes je tu řada historických památek. Abychom to s nimi nepřehnali, odpoledne vyrazíme k bizarně modernímu kostelu ve tvaru ženského střevíce. Západ slunce budeme pozorovat u solných polí Jingzaijiao.
Brzo ráno vyrazíme do přírodní rezervace Alishan. Kromě toho, že můžeme nakoupit vyhlášený čaj pěstovaný ve stínu téměř čtyřtisícovky Yushan, vyrazíme na jednu z mnoha turistických tras, kterou vybereme - ideálně trasu Mianyue vedoucí po staré železnici s mnoha mosty a tunely.
Ostrov Taiwan leží na tektonickém zlomu a téměř každé městečko má své termální prameny. Některé jsou obyčejnější, ale za těmi nejkrásnějšími si budeme muset dojít po svých.Termální koupačka bude zaslouženou odměnou.
Podél západního pobřeží se budeme vracet zpět na sever. Po cestě se můžeme zastavit v historickém městečku Lugang, kouknout na zemětřesením zborcený chrám v Jiji, nebo se někde zastavit za některými z mých taiwanských kamarádů, aby nám ukázali nejlepší jídelní trh v jejich městě.
Taipei. Podle nálady buďto budeme užívat vymožeností velkoměsta, nebo zajedem užít nedaleké pohody u moře, nebo vyrazíme našlapat pár kilometrů podél sopečných fumarol v pohoří Yangmingshan tyčícím se nad městem. V noci odlet do Prahy či Vídně.
Přílet zpět do Prahy/Vídně
Taiwan je poměrně drahou destinací (ubytování, doprava atd.). Náklady na místě už jsou ale poměrně nízké (jídlo na trzích, vstupy).