Krásný hřeben, který nabízí ideální podmínky na sněžnicový přechod.
Pohoří Hochschwab leží kousek cesty za Vídní, z Brna tedy coby kamenem dohodil. Jeho mírný hřeben nabízí ideální podmínky na sněžnicový přechod. Přestože se v Expedition Clubu většinou díváme po větších výzvách, hřeben Hochschwabu v zimě nás i tak láká. Proč? Je to ideální terén, kde si můžeme vyzkoušet pohyb na sněžnicích, je to blízko a je tam krásně. Chůze na sněžnicích sice není žádná raketová věda, ale je dobré se trochu rozkoukat, než se pustíš do větších akcí. Navíc se hřeben pyšní jednou z prvních energeticky pasivních chat v Alpách, ve které je parádní winterraum, jež nám poskytne na jednu noc azyl. Samotný přechod hřebene Hochschwabu je záležitostí na dva dny. Po jeho úspěšném zdolání se ještě na jednu noc přesuneme ke Schneebergu a dáme si ještě jeden lehčí výstup. Je to opravdu krásný kout země, kam se vždy rád vracím. Přidáš se?
Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky, které však nejsou nijak přemrštěné. I tak je potřeba mít na paměti, že zimní přechod Hochschwabu není procházkou růžovým sadem. Vše se bude odvíjet od sněhových podmínek. Připrav se na nízké teploty s možným větrem a pohyb v hlubokém sněhu. Za den ujdeme cca deset kilometrů. Bude zapotřebí trocha hecování se a vůle. Vše potřebné si samozřejmě poneseme v batohu s sebou.
Hřeben Hochschwabu je sice relativně mírný a příjemný, ovšem cesta nahoru a následně dolů je velmi strmá. Nebezpečí lavin se nedá vyloučit, nicméně průvodce Tomáš je český horský průvodce, má za sebou lavinový kurz, nehledě na to, že v horách toho má spoustu nachozeno, proto bude situaci předem i na místě analyzovat. V případě velkého lavinového rizika vymyslíme náhradní program. Součástí výpravy bude i krátké lavinové proškolení a ukázka kopání lavinové sondy.
Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme Fridtjofa, který vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti i některý z účastníků. A dopravu na místě zařizují naše nohy :‐)
První noc budeme spát ve vlastních stanech na parkovišti kousek od auta, na další noc využijeme winterraum/zimní místnost v místních chatách. Poslední noc strávíme opět hezky ve stanu.
Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expediční půjčovně ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odpoledne vyjedeme z Brna z naší Expediční klubovny a po několika málo hodinách dojedeme pod hřeben Hochschwabu. Zde přespíme ve stanech poblíž auta.
Sbalíme se a vyrazíme údolím k chatě Voisthaler Hütte a náš další postup bude záviset na aktuálních sněžných podmínkách. Je možnost zvolit trasu jednoduchou ferratou (žebřík/schody) nebo turistických chodníkem. Někde v těchto místech si taky uděláme krátké proškolení z lavinové problematiky. Obě možné cesty vedou k chatě Shistlhaus, která se může pyšnit tím, že je jako jedna z prvních alpských chat energeticky pasivní. Zde přespíme ve winterraumu. Když bude zájem, můžeme si postavit venku záhrab a spát v iglú :-)
Následující den se brzo ráno vydáme zdolat celý hřeben až nad vesnici Seewiesen, kam následně sestoupíme. Spát budeme znovu v údolí v kempu ve stanu.
Na skok navštívíme vrchol dvoutisícovky Schneebergu, nebo podle podmínek NP Gesausee, uděláme si zde krátký výlet a navečer vyrazíme domů do Brna.