Hory na Balkánu jsou často divoké, nespoutané a málo navštěvované.
Hory na Balkánu jsou často divoké, nespoutané a málo navštěvované. Najdou se ale i výjimky. Tou je například pohoří Rila, kde se nachází nejvyšší hora celého Balkánu, Musala (2925 m). V létě je oblíbeným cílem horalů/turistů, ale v zimě zde budeme úplně sami (tak jako předchozí dva roky). Podpora turismu v horách na Balkánu je zatím v plenkách, opravdu nečekejte luxusní dřevostavby či horské chaty jako v Alpách či Pyrenejích. Výjimka ale potvrzuje pravidlo, a tou je v tomto případě lyžařské středisko Borovec pod Musalou, které opravdu žije. Naši cestu začneme zde a vydáme se na čtyřdenní pochod po opuštěných hřebenech Rilského pohoří. Nejlepšími přáteli nechť nám jsou sněžnice a samota.
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Naše cesta vede po hřebeni, takže pokud se neztratíme, lavinové nebezpečí moc nehrozí. Minulý rok jsme zhodnotili, že rizikové bylo pouze jedno místo, které si pohlídáme. Samozřejmě, že se budeme rozhodovat až na místě dle aktuálních podmínek. Všichni účastníci budou nejprve zaškoleni, jak se v případě laviny chovat. Na přechod bude potřeba standardní lavinová výbava - pípák/sonda/lopata. Průvodce Ondra je mimo jiné lektorem našich lavinových kurzů a budete tedy v dobrých rukách :)
DOPORUČENÍ: Kdo chce, může se přihlásit na náš lavinový kurz a kvalitně se vzdělat v lavinové problematice. Termíny vypíšeme během podzimu na webu.
Pouze občanský průkaz nebo pas. Bulharsko je v EU.
Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)
Nocleh je zařízen na chatách, které jsou v zimě opuštěné nebo je na nich jenom správce. Bude třeba spacák s komfortem 0, abychom nezmrzli. Na některých chatách se dá zatopit. Poslední noc budeme spát v Rilském klášteře. Stany tedy nepotřebujeme.
Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐)
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
První impuls jet sem na výpravu nám dal kamarád, když básnil: „Ty zimní hory v Bulharsku, to prostě musíš! To je ráj!“ No a to tam byl „jen“ na lyžích na sjezdovce. Co teprve pěkně po svých nespoutanou přírodou! Na základě tohoto jsme se tam vydali a musím říct - byla to pravda. Teď už jdeme na jistotu, podpořeni zkušenostmi z dvou předešlých výprav. Nic to nemění na tom, že přechod pohoří Rily je prostě pecka!
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odjezd ve večerních hodinách z naší milované brněnské klubovny.
Dopoledne projedeme Sofií, popř. dokoupíme jídlo a přejedeme do lyžařského střediska Borovec, kde necháme auto. Poté vyrazíme vstříc chatě Musala ve výšce 2389 m. Cca 8 km, 1000 m stoupání. Večer či dopoledne si vysvětlíme základy lavinové problematiky a zásady záchrany z laviny. Spaní v chatě.
Z chaty budeme stoupat cca 2,5 hod. na stejnojmenný vrchol, nejvyšší horu Bulharska a celého Balkánu ‐ Musalu (2925 m). Pod vrcholem je malý bivak, kde si můžeme zalézt. Dále cesta vede nahoru a dolů po hřebeni. Stoupání bude za celý den skoro 1500 m (nejnáročnější den z celého treku, vrcholy jdou ale podejít). Celkově cca 12 km. Večer dorazíme na chatu Grnčar. Spánek na chatě.
Z chaty vyrazíme brzo ráno. Budeme stoupat těsně pod vrchol Kovač (2600 m), pak následuje hřebenovka Dolni a Gorni Kuki až k vrcholu Vapa (2550 m). Dostaneme se do sedla Knarski Preslap a pod sebou uvidíme jezero a chatu u Ribnich jezer. Spaní na chatě.
Brzy ráno se vydáme na poslední den treku. Podle sněhových podmínek a síly půjdeme buď po hřebeni, nebo údolím. Cca 14 km. Dojdeme k Rilskému klášteru. Úžasná stavba, která je v UNESCO. Spánek přímo v klášteře. Mezitím co si budete prohlížet klášter, Ondra objede hory a staví se pro auto. Večer veselice v hospodě.
Stavíme se nakrátko na pískovcové věže a pak dojedeme do Sofie. Na hoďku skočíme do centra a dáme si oběd. Když zbude čas a chuť, cestou se zastavíme v Bělehradu či v Budapešti. Návrat kolem půlnoci. Možnost dospat se v klubovně.